Yahya Bahadır nereye koşuyor?

MHP’den kopan ülkücüler öncülüğünde kurulan ve özellikle Bursa ekibinin büyük destek verdiği İYİ Parti, ülkücüler için tam bir hayal kırıklığı haline döndü.

Bursa’da onca büyük isim varken İsmail Tatlıoğlu’nun siyasi manevralarıyla CHP kökenli Yahya Bahadır İl Başkanı yapıldı. Süreç içerisinde Selçuk Türkoğlu, Yüksel Yılmaz gibi önemli isimler taça çıkarıldı. Hasan Toktaş’ın etkisiz kaldığı gözlendi. Bursa’da İYİ Parti küçük CHP’ye dönüştü adeta.

İlk sallantıyı milletvekili seçimlerinde yaşayan İYİ Parti’de ülkücülerin listelerde alt sıralara yazılması ile bu grup kendini geri çekmeye başladı. Yerel seçim sürecine girildiğinde ise tam bir fiyasko yaşandı. CHP ile kurulan Millet ittifakı ile Adnan Bıyıklı başta olmak üzere birçok ülkücü kökenli isim partiden ayrıldı.

İttifak sürecinde ülkücülerin hassasiyetlerini geri plana iten İYİ Parti’nin solcu il başkanı Yahya Bahadır, kendisini eşinin abisi Hayri Türkyılmaz’ın CHP Mudanya’dan yeniden başkan adayı olup devam etmesine adadı adata. Mudanya İYİ Parti yönetimini hiçe sayan ve Türkyılmaz’a dikensiz bir yol açmaya kendini adayan Bahadır, bu uğurda ilçe yönetimini de feda etti.

Süreci doğru yönetemediği ortada olan ve her gün istifaların ardı ardına gelmesine rağmen “görmedim, duymadım, bilmiyorum” diyerek yoluna devam eden Yahya Bahadır, tüm bu yaşananlara rağmen koltuğunda oturmaya devam ediyor.

MHP’den ayrılarak İYİ Parti’ye giden ülkücülere şimdi yerel seçimlerde sol sosyalist meclis üyesi adaylarına ve başkan adaylarına oy vermelerini bekliyor Bahadır. Ülkücüler o listelere oy verir mi? Sanmıyoruz. Erkan Aydın gibi birkaç adaya belki oy verebilirler ancak Hayri Türkyılmaz gibi Mehmet Uğur Sertaslan gibi Yıldıray Atlı gibi aşırı sol adaylara oy vermelerini beklemek hayalcilik olur.

İYİ Parti her ne kadar 9 ilçede ittifak adına aday çıkaracak olsa da belediye başkanlığı kazanma ihtimali çok zayıf. Seçimin ardından CHP’nin listelerinden meclislere sokacakları meclis üyelikleriyle yetinecekler büyük ihtimalle. Ve CHP’de olduğu gibi bir büyük hesaplaşma da İYİ Parti’de olacak.

Sahi İYİ Parti’de bunca istifalar yaşanırken, böylesi kritik bir süreç devam ederken Yahya Bahadır’ın sesi neden hiç çıkmıyor?

Millet ittifakında meclis paylaşımları belli oldu!

CHP ile İYİ Parti arasında Millet İttifakı kapsamında Bursa’da krize yol açan aday görüşmelerinin tamamlanmasının ardından, ilçe meclis üyeliklerinin paylaşımı belli oldu. CHP ve İYİ Parti ilçe teşkilatları ilçe meclis üye adaylarını il yönetimlerine iletti. CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş ile İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır’ın listeleri genel merkezlere bildirildi. Paylaşıma göre İYİ Parti’nin başkan adayı gösterdiği ilçelerde ilk sıraya CHP, CHP’nin başkan adayı gösterdiği ilçelerde ilk sıraya İYİ Parti adayları yazılacak. Kazanılan ilçelerde başkan yardımcılarından biri ittifak partisinden olacak. İşte ilçeler göre listeler yazılacak adayların partilere dağılımı:  İNEGÖL: İP: 17- CHP: 16, MKP: İP 16- CHP4, KARACABEY: İP: 13, CHP: 9, İZNİK: İP: 13-CHP: 9, YENİŞEHİR: İP: 11-CHP: 11, KELES: İP: 6- CHP: 4, ORHANELİ: İP: 6-CHP: 4, BÜYÜKORHAN: İP: 6-CHP: 4, KESTEL: İP: 9-CHP: 13, HARMANCIK: İP:3-CHP: 5, GÜRSU: İP: 9-CHP: 13, MUDANYA: İP: 7-CHP: 15, GEMLİK: İP: 10-CHP: 18, NİLÜFER: İP: 9-CHP: 24, YILDIRIM: İP: 16-CHP: 24, OSMANGAZİ:  İP: 15-CHP: 25

 

İlginizi Çekebilir

Başkan Aktaş kupayla dönen sporcuları kapıda karşıladı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Voleybolda Efeler Ligi’ne çıkan Bursa Büyükşehir Belediyespor oyuncularını belediye ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir