Yine Mete Ekşioğlu yine suiistimal

Bursa Devlet Hastanesi Eczanesi ile alakalı, “Disiplin Soruşturma Raporu” korkunç gerçekleri g

Yine Mete Ekşioğlu yine suiistimal
Bursa Devlet Hastanesi Eczanesi ile alakalı, “Disiplin Soruşturma Raporu” korkunç gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Raporda, Bursa Devlet Hastanesi Eski Başhekimi Dr. Mete Ekşioğlu’nun “Kurum amiri ve harcama yetkilisi olarak hastane eczanesi ile ilgili görevlerini tam olarak yerine getirmediği belirtiliyor. Ayrıca incelemeler sonucunda düzenlenen tazmin raporunda Ekşioğlu’ndan yaklaşık 240.000 TL’nin alınması gerektiği belirtiliyor.    Şehir Gazetesi olarak Bursa Devlet Hastanesi’yle ilgili bazı haberleri daha önce de sütunlarımıza taşımıştık. O haberlerde bazı tuhaf ve usulsüz işler ile kayıp paralar hakkında sorular gündeme getirmiştik. Devlet Hastanesi ile ilgili yaptığımız haberler içinde ilginç olanlarından biri de Devlet Hastenesi’ndeki ameliyathane binasının yenilenmesi sırasında yapıldığı iddia edilen usulsüzlüklerle alakalı soruşturmaya Valilik tarafından izin verilmemesi, iznin ancak Cumhuriyet Başsavlığı’nın Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazı üzerine alınmış olması haberi idi. Bursa Devlet Hastanesi’ndeki usulsüzlüklerden biri de Sağlık Başdenetçisi’nin incelemesi sonucu düzenlenen 19.12.2013 tarihli Disiplin Soruşturma Raporu ortaya çıkardı. Raporda belirtilenlere göre Devlet Hastenesi’nin eczanesinde Dr. Mete Ekşioğlu’nun başhekimliği döneminde bir dizi usulsüzlük yapıldı. Yine raporda yer alan bilgilere göre; Bursa Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon, Bursa Devlet Hastanesi’ne ait ilaç ambarında bulunan işlemlerle ilgili 106 klasürü incelemiş ve yapılan usulsüzlüklerle ilgili uzunca bir liste hazırlamış. Bakın bu usulsüzlükler neler:

•İlaç ambarından sorumlu memurun kurumda kalacak bazı belgelerde kendi yerine başkasına imza attırması.

•Bedelli ve bedelsiz ilaç çıkışlarının zamanında yapılmayarak ödemelerin geciktirilmesi.

•Kare kod uygulamasına geçilmemesi.

•Satın alma taleplerinin rastgele listelere göre yapılması.

•2009 yılının aralık ayında 70.000 adet ve yaklaşık 220.000 TL’lik ilacın MKYS’den (Malzeme Kaynakları Yönetimi Sistemi) çıkışının yapılmış olması fakat söz konusu ilaçların çıkış sebebinin ve akıbetinin ne olduğunun bilinmemesi.

Bizim burada sadece birkaç tanesine değinebildiğimiz Hastanenin ilaç Ambarına ait bu usulsüzlük listesi yaklaşık 40 maddeden oluşuyor. Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyonun hazırladığı raporda yer alan şu maddelere ilişkin usulsüzlüklerde ise Dr. Mete Ekşioğlu’nun da bizzat sorumlu olduğu tespit edilmiş:

•Eczane ilaç deposunda bulunan taşınırların kaydı ve kullanımına ilişkin esaslara uyulmaması.

•Taşınırların gereği gibi muhafaza edilmemesi sonucu, kaybolması, miadının geçmesi ve kamu zararına sebebiyet verilmesinde Ekşioğlu ve yönetimindeki yetkilerin sorumlu oldukları.

•Satın alma öncesi malzeme talep edilirken ihtiyaçların gerçekçi tespitinin yapılmaması nedeniyle bazı malzemelerin ihtiyaçtan fazla alınması, bazı malzemelerin ihtiyacın altında alınması, eksik alınan malzeme sebebiyle sık sık doğrudan temin yoluna gidilmesi.

•Hayati önemi haiz ilaçların hastane eczanesinde bulundurulmaması sebebiyle hastaların tedavilerinin aksatılması.

Ayrıca raporda Ekşioğlu hakkında “Kurum amiri ve harcama yetkilisi olarak hastane eczanesi ile ilgili görevlerini tam olarak yerine getirmediği” ifadelerine yer veriliyor. İncelemeler sonuncunda düzenlenen Tazmin raporuna göre ise dönemin Taşınır Kayıt Kontrol Yetkilisi ile birlikte Dr. Mete Ekşioğlu’ndan yaklaşık 240.000 TL’ nin alınması kanaatine varılıyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2013, 22:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24