Masa başı kariyeri sağlığımızdan ediyor

Toplumun yaygın kesiminin ağır fiziksel yükler üstlendiği, beden işçiliği ile çalıştığı bizden önceki kuşaktan olan ana babalarımızın bizler için en çok istediği rahatlık; masa başı bir işimiz olsundu.
Akşama kadar oturalım, dosyalar imzalayalım, bir banka gişesi arkasında koltuğumuzda oturalım, toplantıya girip projeler konuşalım ama oturalım, sonra akşam iş çıkışı dost sohbetlerinde buluşalım oturup yemek yiyelim, oturup çay içelim, sonra eve gelelim oturup dinlenelim.
Oysa uzmanlar beden sağlığı için bu sürekli oturuyor olma halinin çok sağlıksız olduğunu vurguluyor artık. Bu konuda açıklamalarda bulunan Doruk Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Semiha Büyükpoyraz, ofis çalışanları başta olmak üzere; şoför, kuaför gibi mesleklerle uğraşanlarda sıklıkla görünen boyun ve sırt ağrılarına dikkat çekiyor.
Ofiste çalışmak, bu hastalıkların en önemli sebeplerinden biri; “Omurga kanal darlığı, omurga tümörleri, romatizmal hastalıklar ve omuz ekleminden kaynaklanan ağrılar bunlardan sadece birkaçıdır. Sistemik hastalıklara da yansıyan ağrılar görülür; kalp damar hastalıkları, safra kesesi hastalıkları gibi.”

Masa başı çalışanlarının ergonomik ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturması gerektiğini belirten Dr. Büyükpoyraz’ın sözlerine dikkat etmek gerekiyor: “Başın dik tutulması önemlidir. Sandalye seçimi yapılarken sırt desteği olmasına dikkat edilmelidir. Oturma yeri ile ayarlanabilir sırt desteği arasında 95-105 derecelik bir açı olmalıdır. Oturma zemini orta sertlikte olmalıdır. Aşırı yumuşak olup çökmemeli, tahta gibi sert de olmamalıdır. Çalışma sırasında belli aralıklarla mola verilmelidir; her 40-45 dakikada bir ayağa kalkmak, hareket etmek, omurga, kol ve bacak esnetme hareketleri yapmak omurga sağlığı açısından önemlidir.”

Günlük hayatımızı kolaylaştırmak için kullandığımız teknoloji ürünleri de bizleri hastalığa sevkeden nedenler arasında olabiliyor aslında. Telefonu omuz ve kulak arasında tutmak gibi refleks haline gelmiş davranışların omurga sağlığını olumsuz etkilemekte olduğunun altını çizen Dr. Semiha Büyükpoyraz, öğrencileri de içine alan bazı uyarılarda bulunuyor: “Boyun-omuz boşluğunu dolduran bir yastığın sağlık açısından önemi büyüktür. Mümkünse ortopedik yastık kullanılmalıdır.  Öğrencilerin sırt çantası kullanması uygundur. Ağırlığın vücudun bir tarafına yüklenmesine neden olan omuz çantaları tercih edilmemelidir.  Yüzme boyun ve sırt ağrılarının önlenmesinde ve tedavisinde en iyi sporlardan biridir”

Ama o kadar da umutsuz olmamak lazım, kendimizi bu zararlı etkilerden korumak için çaba harcamamız da mümkün. Kas güçlendirici egzersizler ile postür egzersizleri yapmanın ve oturma pozisyonuna dikkat etmenin, koruyucu tedbirlerin başında geldiğine dikkat çeken Dr. Büyükpoyraz, “Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde boyun ve sırt ağrıları boyun ve sırt fıtıklarına neden oluyor. Boyun fıtıklarında boyun ağrısı dışında sırt ve kollarda ağrı, kollarda uyuşma görülür. Bu bulgular görüldüğünde teşhis ve tedavi için doktora başvurmak önemlidir” şeklinde uyarılarda bulundu.
O zaman, haydi biraz hareket edelim.
Sağlıklı günleriniz olsun.
YORUM EKLE

banner19

banner8