MEB'den velilere tatil önerileri

Milli Eğitim bakanlığını geçtiğimiz hafta yayınladığı, çocukların tatilde yapması önerilen etkinlikler aslında büyükleri hedef alıyor. Öneri listesinde; çocuğunuza yaptırın, öğretin gibi bir ifade yok; yapın, öğrenin şeklinde hitaplar bulunuyor. Yan, Bakan Ziya Selçuk istiyor ki; çocuk olmayı unutan ana babalar yaz tatili ödevi ile çocukluklarındaki güzel anları- anıları yaşasınlar ve eylülde okullar açıldığında ailesiyle güzel vakit geçirmiş mutlu çocuklar gelsinler okula.

73 farklı etkinliğe yer verilen liste okul öncesi, ilkokul ile ortaokul öğrencilerince yaz tatili boyunca aileleri ile uygulanabilecek. Etkinlik listesi üzerine bir de not iliştirilmişti: “Güzel bir yaz tatili çocuklarımızı bekliyor, sizin tatil planlarınıza ek olarak bizim de bazı önerilerimiz var. İşaretlediğiniz her etkinliğin, yavrularımızın çocukluk anılarına unutulmaz güzellikler katması dileğiyle... İyi tatiller."

Bu etkinlikler çocukların üzerinde sadece hoş vakit geçirdiği birer anıya dönüşmeyecek; aynı zamanda çocukların üretim yapabildiği, kendini ve dünyasını tanıdığı, değerli ve biricik olduğunu hissettiği, başkalarıyla değil kendisiyle yarışmaya başlayacağı bir süreç olacak.

Anne ve babaya çocuğun eğitmeni veya ders danışmanı değil bir anne ve bir baba oldukları hatırlatılan açıklamada, etkinlik tavsiyelerinin, koşuşturma içerisindeki anne ile babaların çocuklarıyla telaşsız ve sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlayarak ebeveynlerin de stresini azaltıp çocuklarıyla bağlarını pekiştireceği vurgulandı.

Tavsiyeler, çocuklara hayatın ekrandan ibaret olmadığını, seyretmek yerine katılıp üretmenin, katkı koymanın daha keyifli hayat yaşamalarını sağlayacağını anlatmayı amaçlıyor.

MEB’den yapılan açıklamada da etkinliklere dair şu ifadelere yer verildi: "Bu etkinliklerle çocuklarımız ürettikleriyle kapasitelerinin farkına varsınlar, başarının kendi çabalarıyla mümkün olabileceğini öğrensinler diye bir çiçek dikip büyütmesini, bir yemek yapmasını istedik. Yaptıklarının bir sonucu olduğunun ve ortaya çıkanda pay sahibi olduklarının farkına varsınlar diye reçel yapmalarını, takı tasarlamalarını istedik. Yaratıcı ve sanatsal yönlerini ortaya çıkarmaları için hikaye yazmalarını, resim yapmalarını istedik. Kendilerini ifade ederek sosyal iletişim sağlamaları için röportaj yapmalarını, aile büyüklerini ziyaret etmelerini istedik.”

MEB'in yaz tatili etkinlik listesi değerlendirmesinde, "Çocuklarımızın ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yaparak, yaşayarak öğrenmesi ile bilişsel, duyuşsal ve fiziksel gelişimleri uzun yaz tatilinde de desteklenecektir. İlgi alanlarına zaman ayırabilen, aileleriyle ve arkadaşlarıyla kaliteli zaman geçiren, doğayla buluşan, spor yapan, sağlıklı beslenen, sanatsal faaliyetlere katılan çocuklarımızın ruhen ve bedenen dinlenmiş olarak 2019-2020 eğitim öğretim yılına mutlu bir başlangıç yapabilmeleri en büyük ve güzel amacımızdır." İfadesi kullanıldı.

O zaman tüm ailelere iyi tatiller, keyifli yaşam deneyimleri dilemek düşüyor bize de.

 
YORUM EKLE

banner19

banner8