Mobil dünyada güvenlik önemli

Hayatımızda online sistemler her geçen gün daha da etkin oluyor. Eğitim- iş ve alışveriş uygulamalarında bazen zorunluluk bazen de tercih olarak karşımıza çıkan online sistem hayatın çok daha geniş bir alanını kaplıyor aslında. Örneğin, eğitim sürecini tamamlamış, aktif bir iş hayatıyla bağlantısı bulunmayan, alışverişlerini de mahallesindeki esnaftan geleneksel yöntemle yüz yüze halletmeyi tercih eden biri de online sistemlerden faydalanmak durumunda kalabiliyor. 
Diyeceksiniz ki, emekli olmuş bir insanın online dünyada ne işi olabilir?
Şöyle ki; e-devlet üzerinden randevu sistemine girdiğinizde alternatif hastane- klinik- doktor seçeneklerini telefonla randevu sistemine göre daha hızlı görüp tercih yapabiliyorsunuz. Fatura, vergi ödemelerinde internet sistemini kullanarak sıra beklemeden, her fatura için belki de farklı günlerde bu pandemi sürecinde dışarıya çıkmadan işlerinizi halledebiliyorsunuz. 
Ancak bu sistemin de belli güvenlik ölçüleri olduğu unutulmamalı. Dijital yerli dediğimiz Z kuşağı tüm bu sürece doğal olarak yaşayarak hakim, ancak biz yetişkinler süreci detaylı takip etmek ve öğrenmek zorundayız. Pandeminin uzaktan ve hibrit çalışmadaki artışta bir nevi katalizör görevi görmesiyle birlikte mobil cihaz güvenliği işletmeler için bir öncelik halini aldı.
Omdia Market Radar-Mobil Güvenlik Yönetimi Çözümleri raporu da online hatyatta dikkatli olmak gerektiğinin altını çiziyor ve güvenilir programlar kullanmak gerektiğini anlatıyor. Teknoloji ekosistemine bütüncül bir bakış açısı kazandırmak için bağımsız pazar araştırmaları yürüten Omdia; işletmeler, satıcılar ve hizmet sağlayıcılar nezdinde hareketliliğin işyerlerini nasıl etkilediğini araştırdı. Omdia yayınladığı raporda, işletmelerin mobil güvenlik ihtiyaçlarını destekleyen çözümler üreten satıcıların öneminin artacağını, mobil güvenlik yönetimi pazarının büyüyeceğini paylaştı.
Araştırmada mobil iş gücünü hedef alan tehditler ve bunlardan korunma yolları üzerinde duruldu: ESET'in mobil güvenlik yönetimi çözümleri, mobil işgücünü hedef alan güvenlik tehditlerini önleme, tespit etme ve düzeltme konusunda işletmeleri destekliyor. Rapor hem Android için  bağımsız  ESET Uç Nokta  güvenliğini hem de  ESET PROTECT Enterprise'daki mobil cihaz yönetimi yeteneklerini, özellikle tek bir pencereden sağladığı kullanım kolaylığını gözler önüne seriyor. ESET'in hem Android hem de iOS genelinde mobil güvenlik yönetimini desteklemedeki güçlü yeteneklerini, tehdit istihbaratı hizmetlerini ve güvenlik çözümlerinde makine öğrenimi kullanımı raporda vurgulanıyor.”  
Bakın ESET Analist İlişkileri Müdürü Zuzana Legáthvá yaptığı açıklamada siber güvenliğin önemine nasıl değiniyor: Omdia raporunda ilk kez yer almanın ve mobil güvenlik sektöründe Challenger olarak adlandırılmanın heyecanını yaşıyoruz. İşletmelerin güvenlik ihtiyaçlarının sürekli geliştiğini ve mobil cihazların siber güvenlik tehdidi ortamında artan bir rol oynayacağını anlıyoruz. İş dünyası geçtiğimiz yıl önemli ölçüde değişti ve yeni çalışma yöntemlerine uyum sağlarken iş ortaklarımızı ve müşterilerimizi en son teknolojimiz ve uzman iç görülerimizle desteklemekten gurur duyuyoruz.”
Evimizin kapısını kilitler gibi, çantamızın cüzdanımızın fermuarını kapalı tutar gibi online sistemlerimizi de güvenlik ve koruma altına almayı unutmayalım, sonrasında karşılaşacaklarımız maddi ve zaman anlamında bizlere büyük kayıplar yaşatabilir. 
 

YORUM EKLE

banner19

banner24