Mudanya'da MHP'ye kumpas!

Bursa iki gündür Mudanya Belediye Meclisi’nde olanları tartışıyor. Kısaca hatırlarsak. Tirilye’deki Faruk Çelik Kültür Merkezi’nin isminin değiştirilmesiyle ilgili gündem dışı önerge önceki gün Hayri Türkyılmaz tarafından gündeme getirildi. Ancak meclis aritmetiği yetmiyordu bu değişiklik için. MHP ya da AK Parti’nin fire vermesi gerekiyordu. O firenin MHP’li Zeki Saygılı olduğu çok geçmeden anlaşıldı.Evet, MHP’ye ve cumhur ittifakına kumpas kurulmuştu ve bu kumpasın bir numaralı aktörü de AK Parti listelerinden seçilen MHP Meclis üyesi Zeki Saygılı’ydı. Aslında seçim döneminde AK Parti listelerine verilen isimler belli olduğunda Mudanya’daki MHP’li ülkücüler arasında ciddi bir şok yaşanmıştı. Listelere girmesi beklenen isimler yoktu. Ama tartışılan isimler vardı. Zeki Saygılı da o isimlerden biriydi.

Gelelim konumuza. Faruk Çelik Kültür Merkezi ile ilgili konu zaten bir aydır dilden dile dolaşıyordu. Türkyılmaz ve CHP o ismin değişmesi için çalışıyor ve özellikle MHP’li üyeleri markajda tutuyordu. Ancak iki defa müracaat edilen Bülent Erden net bir dille öneriyi geri çevirirken, kabul etmeyeceği bilinen Adil Bayraktar’a ise öneri hiç gitmedi. Türkyılmaz’ın hedefi belliydi. Zeki Saygılı. Teklifte gitmişti. Saygılı bu konuyu farklı yerlerde dillendirdi. Kendisini çok sayıda kişi uyardı ve bunun büyük bir krize neden olacağı söylendi.Ancak önceki gün mecliste tüm bunları göze alan Zeki Saygılı, CHP ile ortak hareket ederek, Faruk Çelik isminin kültür merkezinden kaldırılmasına onay verdi. Ve kızılca kıyamette ondan sonra koptu. Telefonlarını kapatan Saygılı bir süre ortalıkta görünmedi. Kulislere göre Saygılı’nın listeye girmesinde etkili olan işadamı kendisini çağırarak hem MHP’den hem de meclis üyeliğinden istifasını istedi. Ancak Zeki Saygılı’nın bir planı olduğu da bu noktada ortaya çıktı. Saygılı MHP’den istifa ederek CHP saflarına katılmak istiyor iddiaları gündeme bomba gibi üştü.

Henüz seçimlerin üzerinden bir aydan biraz fazla bir zaman geçmesinin ardından Saygılı’nın böyle bir tavır almasının nedenini kimse çözemiyor. Ciddi iddialar ve ithamlar dilden dile dolaşıyor. Zeki Saygılı’nın itibarını kurtarmak için meclis üyeliğinden istifa etmekten başka çaresi yok gibi görünüyor.

Saygılı’nın görüştüğü kişilere kumpasa getirildiğini, il yöneticisi Halit Gökhan Gül’ün evet oyu verme kararı aldıklarını söylediğini, il başkanının da bu durumdan haberdar olduğunu ilettiğini ileri sürdü. Ancak olay patlak verdikten sonra MHP Bursa’ya adeta bomba düştü. İl Yöneticisi Halit Gökan Gül ve Mudanya İlçe Başkanı Selçuk Yılmaz’ın istifalarının alındığı yönünde bilgiler ortaya atılırken, resmi bir açıklama yapılmadı. Bakalım kriz nasıl son bulacak?

------------------

Faruk Çelik ve Tirilye…

Mudanya Belediye Meclisi’nde Tirilye’de Faruk Çelik’in isminin kültür merkezinden kaldırılmasıyla ilgili tartışmalara Tirilye eski Belediye Başkanı Ali Turan da katıldı. Dün telefonda görüştüğümüz Turan, beldede yapılan tüm hizmetlerde Çelik’in emeğinin olduğunu söyledi.

[caption id="attachment_292350" align="aligncenter" width="259"] Tirilye eski Belediye Başkanı Ali Turan[/caption]

Türkiye’de eski ismini alan tek yerin Tirilye olduğuna işaret eden Turan,  Zeytinbağı ismini Tirilye’ye dönüşürken Faruk Çelik’in devreye girerek Bakanlar Kurulu’na konuyu getirip çıkardığını söyledi. Yine Taş Mektep’in Bursa Valiliği’ndeyken Faruk Çelik’in desteği ile önce Tirilye Belediyesi’ne oradan da Mudanya Belediyesi’ne geçtiğini anlatan Turan, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın art niyetle bu işleri yaptığını savundu.

Oldukça kızgın olduğu belli olan Turan, “Madem Tiriyle ismi o kadar önemliydi Tirilye Belediyesi’nin banklardaki ismini neden söktün Hayri Türkyılmaz?  Meclis kararı olmadan Tirilye’deki çeşmelerin ve diğer hizmetlere tabela çakarak Mudanya Belediyesi niye yazdın Hayri Türkyılmaz? Benim adımı buradan silmek istiyorsun ama silemezsin Hayri Türkyılmaz” sözleriyle tepkisini aktardı. Tiriyle’deki tüm hizmetlerin altında Faruk Çelik’in emeği ve desteği olduğunu da bir kez daha vurgulayan Turan, Hayri Türkyılmaz hakkında suç duyurusunda bulunacağını, meclis kararı olmadan çeşme isimlerinin değiştiğini, hizmetlere tabela asıldığını ve bunların kanunsuz olduğunu ifade etti.

---------

Bursaspor düşüyor…

İnsanın dili gitmiyor. Aklına geldikçe kahroluyor. Ali Ay ve en az onun kadar başarısız olan yönetimi görev yaptıkları 3 yıl boyunca küme düşme kabusu yaşattıkları Bursaspor’u eğer bir mucize olmazsa ki inşallah olur bu yıl düşürüyorlar…

Türkiye liglerinde ilk kez şampiyon olmuş bir takım küme düşmek üzere. Bu rezilliği Bursa’ya yaşatanlar ise hala para pul hesapları peşinde. 2 defa sıçrayan ve düşmekten son anda kurtulan Bursaspor’un geçen 2 yılda yönetiminin ve Ali Ay’ın hiç ders almaması, aynı hataları yapması ve kulübü düşme noktasına getirmesi ne acı.  Bunun hesabını kim verecek? Nasıl verecek beyler?

Bursaspor’u şampiyon armayı rezil rüsva edenler Bursa’nın yüzüne nasıl bakacak. Bursa’yı küme düşen ilk şampiyon olarak tarihe yazdıranlar bu utancı nasıl taşıyacak. Transferden lobiye hiçbir şey yapmayanlar, mıcır ocağı peşinde, benzin istasyonu peşinde koşanlara yazıklar olsun. Bursa bu rezilliği hiç hak etmiyor.

Önlem almayanlar, hata üstüne hata yapanlar, Bursaspor’u babalarının çiftliği zannedenler hepinize yazıklar olsun! Bir şampiyon düşüyor. Bir kent ağlarken bunun müsebbibi olanların yüzün bile kızarmıyor. Aferin size…
YORUM EKLE

banner19

banner8