Nankörlük ve AKP'lilik

Geçen haftaki yazımızda bu yazımız için zaferi yazarız demiştim. Nitekim alınan sonuçlara göre 15. seçimde de Ak Parti’nin zaferini yazıyoruz. Bu seçimin tek galibi var. O da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Şimdi bu zaferi seçimi kazanan tüm  Ak Parti belediye başkanları, MHP Belediye başkanları, meclis üyeleri, parti teşkilatları, partililerin tamamı hep birlikte paylaşacaklar, beraberce kutlayacaklar.

Bursa da seçimi kazanan Başta Büyük Şehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere diğer tüm İlçe Belediye başkanlarını tebrik ediyorum. Bozbey’in Bursa’da seçim kazanması mümkün olmadığı halde, CHP, Bozbey’i büyük şehre taşıyarak ondan kurtulmuş oldu. Nilüfer’de ve Mudanya’da durum değişmedi, yine CHP de kaldı. Bozbey rüzgarı değil “yeli”, sadece Gemlik’i etkisine aldı ve Gemlik de yeniden CHP’ye geçmiş oldu. Gemlik’te aday tespitindeki Ak Parti’nin hatasını da buraya not etmiş olalım.  Onunda hesabını Gemlikli vekil versin.

Cumhur ittifakının aldığı oy oranı % 51,62, 28 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı yapan Cumhur ittifakının oy oranı da % 52.6 bu şu demek Bir yıl önceki seçmen bu seçimde de Başkanına, ülkesine sahip çıkmış “BEKA” meselesini tam olarak anlamış ve aynı şekilde desteğini devam ettirerek, sistemi bozmak isteyenlere fırsat verecek söz bırakmamıştır.

Ankara ve İstanbul’ da hala şaibeli bir seçim sonucu sürdürülmektedir. Ak Parti yönetimince yapılan açıklamalar ve ortaya konulan deliller göstermektedir ki, özellikle İstanbul’da ki iptal oyların yoğun olduğu ilçelere baktığımızda HDP’nin sandıklara daha hakim olduğu yerlerde iptal oyları daha fazladır. Bu da bazı şaibeleri akla getirmiyor değil. İtirazlar neticesinde sanırım oylar yeniden sayılacak ve hak ne ise o gerçekleşmiş olacaktır.

Tüm bu şaibelere rağmen özelikle Recep Tayyip Erdoğan’ın adeta yeniden inşa ettiği İstanbul’da bu sonucun çıkması kabul edilebilir gibi değil. Her gün metroyu, Marmaray’ı, Avrasya’yı, metrobüsü, köprüleri, feribotları kullanan, attığı her adımda Ak Parti olan milyonlarca İstanbullu kendisine bu kolaylıkları sağlayanlara sırt çevirmiştir. Bunun adı nankörlüktür. Bunu parti yöneticileri söyleyemez ama biz buradan net olarak söyleriz.

Şimdi gelelim bir önemli konuya daha; Bu seçimde de Türkiye genelindeki Ak Parti’nin büyük başarısı parti içindeki AKP’lilere rağmen olmuştur. Bu AKP’liler Ak partinin bu seçimde ayağının tökezlemesini canı gönülden istemiş ve bunun için gayret etmişlerdir. Kim mi bunlar herkes etrafına baksın, kendi seçim bölgesine baksın bunların kimler olduğunu net olarak görür. Bunlar seçim arifesinde kurulacağı açıklanan, hatta internette sayfası dahi açılarak parti programına kadar ilan edilen Yeni Partiye bel bağlayarak hareket etmişler, seçim sonrası bu partiye geçme hazırlığına girmişlerdir. Son yirmi günde seçim tahminleri Ak Parti’yi yüksek gösterince de bazıları hızla manevra yaparak sahada gözüküyor gibi yapmışlardır.

Bursa’ya baktığımızda içinde eski vekil olmuş, parti yöneticisi olmuş, başkan olmuş, veya bir fiil başkanlığı devam ettiği halde Başkan adayı olmadığı için, meclis üyesi olamadığı için aynı kulvarda hareket etmiş onlarcasını ben görebiliyorum. Hatta bunlardan Partinin daha önce Genel Başkan yardımcılığını yapmış Selçuk Özdağ ile seçim öncesi 1 Mart Cuma akşamı bir masada beraber oturduk. Laf seçimlere gelince şu cümleyi kurdu “ İstanbul’da Binali Yıldırım kazanırsa İstanbul’a yazık olur, İmamoğlu iyi arkadaştır.”  diyerek İmamoğlu’nu methetmeye devam edince bizlerin karşı çıkışı ile geri adım atarak beni yanlış anladınız dese de Manisa’da adaylık  MHP ye bırakılınca partisinin İstanbul adayını eleştirerek karşı adayı met etmek doğru bir iş midir?  Kaldı ki ben dahil masadaki dört kişiyi de tanımıyor ve ilk defa karşılaşıyor.

İşte Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan böyle şartlarda seçime girdi ve Milletin feraseti ile 15. seçimini de millet ile beraber kazandı.

Sanırım bundan Ak Parti yönetimi iyi ders çıkaracaktır. AKP lilere Ak Parti’nin kapısı gösterilmelidir. Önce seçim kanunu ve partiler yasası hazırlanmalı, buna göre parti yeniden yapılanmalıdır.

Selam olsun, 4,5 yıllık istikrar yıllarına.

Selam olsun, seçimin tek galibi Recep Tayyip Erdoğan’a.

Selam, sevgi ve dua ile…
YORUM EKLE

banner19

banner8