Nerede o eski ‘yavru kurt’lar?

Öğrencilik yıllarımızda okulların vazgeçilmez sosyal çalışmaları başında bando takımı, izci kolu, folklor ekibi ve spor takımı gelirdi. Diğer çalışmalara katılan öğrenciler ne yaparsa yapsın, bu çalışmalardaki öğrencilerin gölgesinde kalıyordu. Çünkü bahsettiğim bu ekipler hem okulu temsil edecek kıyafetleri hem görev aldıkları organizasyondan kazandıkları dereceleri ile her zaman göz doldururdu.

Bu topluluklar arasında izcilerin ayrı bir yeri vardı; onlar sadece görevli oldukları anda değil her zaman izci olma bilincini yaşamak ve yansıtmak durumundaydılar. Özellikle de başparmak ve serçe parmağı avuç içinde birleştirip de kalan üç parmağı dimdik tutarak “izci sözü” sembolleri dikkat çekiciydi. Şapkaları, flamaları, kokartlarıyla dahil olunması rütbe kazandıran bir gruptu onlar.

Sonra ne oldu?
Nerede o zamanların “yavru kurt”ları?

Okullarda halen izci kulüpleri var mıdır bilemiyorum ama eskisi kadar sokaklarda izci kıyafetli çocuklar göremediğimiz ortada.

Kısa süre önce edindiğim bir bilgi beni bu konuda oldukça sevindirdi: Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye İzcilik Federasyonu arasında imzalanan protokolle, sağlıklı ve sosyal okul yaşamının geliştirilmesi amacıyla izci kampları düzenlenecek. Öğretmen ve öğrencilere yönelik kamplarla doğa farkındalığının artırılması ve tabiatta daha fazla zaman geçirilmesi sağlanacak.

Bu projenin ardındaki amaç ve beklenti de, sağlıklı ve sosyal okul yaşamının geliştirilmesi, doğa farkındalığının artırılması, öğrencilerin tabiatta  daha çok vakit geçirmelerini sağlamak. Bu yolda gerçekleştirilecek çalışmada öğretmen ve öğrencilere yönelik izci kampları gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından imzalanan protokol, öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik afet ile acil durum eğitimleri, sağlıklı ve sosyal okul yaşamının geliştirilmesi, doğa farkındalığını sağlamak amacına hizmet edecek.

Eğitim ve öğretimi sınıf dışına taşıyarak öğrenci ile öğretmenlerin okul dışında öğrenme ortamlarının geliştirilmesi, öğrencilerin takım çalışmalarına katılımının sağlanması ve bağımsız hareket yeteneklerinin geliştirilmesi ve izcilik faaliyetlerinin yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Öğretmenlere izci liderliği eğitimi verilecek olan proje bünyesinde öğretmen ve öğrencilere yönelik izci kampları düzenlenecek, öğrencilerin doğada daha fazla vakit geçirmelerini sağlayacak yürüyüşler ve spor faaliyetlerine katılmaları sağlanacak.

Öğrencilerin, doğa okuryazarlığının geliştirilmesi de amaçlanıyor. Öğrencilerin kötü alışkanlıklardan korunmasına yönelik çalışmaların yapılacağı protokol kapsamında, çevre dostu tüketim bilinci ve "Sıfır Atık" uygulamalarının geliştirilmesi, farkındalık ve kültür oluşturma faaliyetlerinin arttırılması hedefleniyor.

ÇOCUKLAR AFET VE ACİL DURUM TATBİKATLARINA KATILACAK

Bu proje ile çocuklar doğada daha fazla vakit geçirecek ancak tek kazanımları bu olmayacak. Yapılan açıklamada dikkat çekici, umut verici şu detayları da paylaşmak isterim: İş birliği kapsamında, MEB'e bağlı okul ve kurumlarda öğrencilere, velilere ve çalışanlara yönelik afet ile acil durumlarda arama-kurtarma ve tahliye konularında eğitimler düzenlenecek. Daha önce AFAD ve Türk Kızılayı ile yürütülen uygulamalara ek Türkiye İzcilik Federasyonu ile afet ve acil durum farkındalığı tatbikat uygulama faaliyetleri gerçekleştirilecek. Protokolle "TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi"nin Bakanlığa bağlı okullarda uygulanması da amaçlanıyor. Bu kapsamda çalışmalar, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığı koordinesinde, taşra teşkilatında ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Büroları koordinesinde yürütülecek.

Böylesi bir farkındalık eğitiminin önemini, deprem kuşağında bulunan ve Elazığ’da yaşananların acısını halen hisseden bir ülke olarak fark etmiyor olamayız. Çocuklarımızın deprem, yangın, sel başta olmak üzere afetlere karşı bilinçlenmesi, hem gerekli tedbirleri alarak yetişmeleri hem de afet anında yapılması gereken kurtarma operasyonlarına dair bilinçli olmaları demek yarınların daha sağlıklı, güvenli olması demektir.

YORUM EKLE

banner19

banner8