Nilüfer Belediyesi ve Sınav Okulları

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği’nin isminin karıştığı gri pasaport skandalının ardından önceki gün bir yazı kaleme alan ASGD Genel Başkan Vekili Yüksel Baysal, gri pasaport konusunun çok büyütülmemesi gerektiğini ifade etti.

Baysal buna dayanak olarak da yakın dostu Gıyasettin Bingöl’ün sahibi olduğu Sınav Okulları’nın yurtdışı gezilerinin tamamında Nilüfer Belediyesi üzerinden gri pasaport alarak bu gezileri gerçekleştirdiğini yazdı.

Bu yazının ardından gözler Nilüfer Belediyesi’ne çevrildi. Acaba Nilüfer Belediyesi gri pasaport uygulamasında istismar mı yapıyor?

Sınav Okulları’nın yanı sıra ilçedeki diğer okullar için de gri pasaport veriyor mu mesela. Ya da bu ayrıcalık tıpkı diğer konularda olduğu gibi bazıları için mi kullanılıyor?

Devlet hangi pasaportun hangi kıstaslarda verildiğini kanunla belirlemiş durumda. Eğitim kurumlarının yurtdışı gezileri için böyle bir imkan varsa, kullanılmasında sorun yok tabi.

Ancak bu konuda kanun arkadan dolanıyorsa o zaman sıkıntı var demektir. Şimdi Nilüfer Belediyesi’nin bu anlamda bir açıklama yapması önemli.

Birincisi ilçedeki tüm okulları bu imkan sağlanıyor mu? İkincisi bir yılda kaç gri pasaport işlemi yapılıyor? Üçüncüsü, bu gri pasaport uygulamasında istismarlar olmuş mudur? Bu konuda bir inceleme başlatılmış mıdır? Gri pasaportlar neye göre verilmiştir?

Tabi burada Yüksel Baysal’ın yazısında yer alan bir başka kurum da Mudanya Belediyesi. Mudanya Belediyesi’nin Güzelyalı Halk Dansları ekibi için gri pasaport imkânı tanıdığından bahsediliyor. Temsil noktasında ben bir mahsur olmadığını biliyorum ama yine de ismi geçtiği için yazalım. Mudanya Belediyesi’nin bu konularda oldukça titiz olduğu da biliniyor. Kanun ve yönetmelikte olmayan bir şekilde Mudanya Belediyesi’nin gri pasaport imkanı tanıdığını sanmıyorum. Her iki kurumdan da açıklama gelirse sayfalarımız açık.

Kumyaka’da gerçekte ne oluyor!

Mudanya’ya bağlı Kumyaka (Siği) Mahallesi son birkaç gündür ülke gündemine oturdu. Kumyaka’yı ülke gündemine oturtan da köy meydanına bir bankanın haciz koyduğu ve satışa çıkardığıyla ilgili haberler.

Dün iddiaların odağındaki Kumyaka eski Muhtarı ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ramiz Batmaz’la görüştük. İddiaları sorduk.

Köy meydanı neden satılıyor dedik kendisine. O da yaşananları aktardı. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin iddia edildiği gibi 41 parseli olmadığını kooperatife aktarılan parsel sayısının 24 olduğunu söyledi.

Bankaya olan borcun da 3 milyon değil 1 milyon lira icarında olduğunu aktardı.

Gelelim işin başına. Kooperatif olarak ortakların ürünlerinin daha iyi pazarlanabilmesi için tarımsal depolama ve paketleme tesisi kurmaya karar verdiklerini ve ortakların kararı ile böyle bir proje başlattıklarını aktardı.

Hazırladıkları proje ile TPDK’dan 650 bin lira da kredi hakkı kazandıklarını aktaran Batmaz, projenin yürütülebilmesi için Denizbank’tan 1 milyon 200 bin lira kredi çektiklerini bu krediyi çekerken 4 parseli de ipotek verdiklerini anlattı.

Binanın yapımı yarıya geldiğinde TPDK’dan sağlanan kaynağın yarısının kooperatife aktarıldığını ve inşaatın tamamlanma aşamasını geldiğini dile getiren Batmaz, tesisin hizmete açılabilmesi için plan tadilatı yapılması gerektiğini ve bu plan değişikliğini o dönem Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçmediğini aktardı.

Plan değişikliğinin meclisten geçmemesi üzerine tesisin açılamadığını ve bu nedenle kooperatifin sıkıntıya düştüğünü dile getiren Batmaz, genel kuruldan eldeki parsellerden satış yaparak borcu kapatmak için yetki aldıklarını ancak genel piyasa şartları nedeniyle satışa çıkan gayrimenkullere alıcı bulamadıklarını aktardı.

İlgili banka ile borç yapılandırılması için görüşmelerin sürdüğünü ve borç öteleme durumunun gündemde olduğunu dile getiren Batmaz, henüz icra takibinin başlamadığını, sorunu bir şekilde aşacaklarını, köy meydanının satılması gibi bir durum olmayacağını kaydetti.

Kumyaka Mahallesi bir süre daha gündemde yer bulmaya devam edeceğe benziyor. Dileriz yaşananlar Kumyaka’nın lehine bir sonuç getirir.

YORUM EKLE

banner19

banner8