“Nilüfer’de Hırsızlık”


Bu hafta hem ulusal medyada hem de yerel medyada Bursa/ Nilüfer Belediyesi ile ilgili bir haber geniş yer buldu. 
 
Nilüfer’de Hırsızlık” yapılmış diyor gazeteler, neyse ki Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem açıklama yaparak “Sorumlular hakkında soruşturma açıldı” deyince rahatlar gibi oldum. 
 
Hırsızlık” başlığını okuyunca neler neler geliyor insanın aklına, acaba ne çalınmış? 
 
İmar hırsızlığı yapılmış olabilir mi? “Mesela 8 kat olması gereken imar 15 Kat’a çıkmış, birileri tam 7 kat çalmış olabilir mi?” diye soruyorum kendime; elbette olabilir ama tam aklımdan bunu geçirdiğimde “Sorumlular hakkında soruşturma başlattık” demişti ya Başkan, bu beni çok rahatlatıyor.
 
Sosyal donatı alanı bir anda buharlaşmış, sabah uykudan kalkıldığında aynı yere iş hanı dikilmiş, hem Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına doyamayan Bozbey soy ismine yakışır bir eczane hem de Nilüfer Belediye Başkanı Erdem’in soy ismiyle aynı soy ismi taşıyan beyefendiye meyhane bu iş hanına mı konuşlanmış, sosyal donatı alanı çalınmış olabilir mi? Elbette olabilir ama ne dedi başkan “sorumlular hakkında soruşturma başlatıldı” oh nasıl rahatlatıyor insanı. 
 
Eski Başkan Mustafa Bozbey’in sahibinden yıllık 120.000 tl ye kiralayıp kendisine ait olan vakfa kiraladığı, vakfın yıllık yaklaşık 2 milyon TL kazandığı açık oto pazarı çalınmış olabilir mi? Yok canım 28 dönüm araziyi nasıl çalsınlar diye cevaplayıp bu seçeneği de eliyorum. 
 
Aman Allah’ım yoksa, hayır ve imar sever müteahhitlerin NilVak’a verdiği “bağışlar” mı çalındı? Yok canım o kadar büyük bir soygun olsa La Casa De Papel dizisine konu olur diye düşünüp bu seçeneği de eliyorum. 
 
Nilüfer Belediyesine ait sandığımız ama Mustafa Bozbey’e ait olduğu ortaya çıkan NilVak’ın okulları Bozbey’in kızına satılmıştı, o okullar çalınmış olabilir mi? Yok yok onlar da değil, çünkü daha yeni Nilüfer Belediyesi tarafından tadilat, boya işleri yapılmıştı, koca okullar çalınıp nereye götürülür diye rahatlıyorum.  
 
Turgay Erdem Bey’in, sevgilisinin (o dönem için) kardeşi üzerine kaydettirdiği göl manzaralı kaçak şatosu mu çalındı diye düşünüyorum, orası kaçak olduğu için Büyük Şehir tarafından yıkılmıştı diye hatırlatıyor aklım dolayısıyla o seçenek de elendi.
 
En iyisi başlığın altındaki haberi okuyayım diyorum hem sizleri hem de kendimi daha fazla meraklandırmadan.
 
Bir gazete manşeti neler düşündürüyor insana değil mi? 
 
Öyle benim sandığım gibi 7 kat filan çalınmamış, sadece 7 koli bira çalınmış, belediyenin aracıyla taşınarak muhtemelen piyasa fiyatının altında bir rakama başka bir esnafa satılmış. 
 
Zaten “soruşturma” açılması da bundanmış. 
 
Adil olmak gerekirse ortada hırsızlık yok bence, neticede bira firması Nilüfer Belediyesinin konserlerine sponsor oluyor, karşılığında konsere katılanlara ücretsiz bira servisi belediyece yapılıyor yani bu biraları çaldığı söylenen kişi bu biraları içse masum, satsa hırsız olduğu karmaşık bir durum var ortada. 
 
Konsere katılanlara “ücretsiz bira servisi” ve Belediye’nin bu işin aracısı olmasını konuşmayalım mı? Hani şu yazının başında geçen türlü seçenekler gibi.  
 
Bence sadece bunu konuşalım çünkü “hırsızlık” dedikleri olayda hukuken bir problem yok gibi geliyor bana ama yaşı küçük çocuklara içki dağıtmak hele hele bu işi kamu kaynaklarını, araçlarını kullanarak yapmak hukuken de yasak vicdanen de yanlış. 
 
Yani, “Sorumlular hakkında soruşturma başlattık” ile geçiştirilecek bir mevzu değil çocuklara bira dağıtmak. 
Sorumluluk isteyen bir iş. 

Bir belediye niçin sponsor olarak bir bira şirketini seçer ki?
Bir belediye niye çoluk çocuğu içmeye teşvik eder ki?
Yanlış anlaşılmasın kimsenin içmesine karışmak haddimize değil ama konu çocuk ve gençleri içkiye teşvik etmek olunca susmak büyük sorumsuzluk.

Çocukları, gençleri konserlere çekmek istiyorsanız bir yayınevini sponsor alsanız, gençlere ücretsiz kitap dağıtsanız daha iyi olmaz mıydı?

Veya bilişim çağını yaşadığımız bu yıllarda gençleri bilime teşvik eden bir sponsorluk, gençlerin ufuklarını açacak faaliyetlere yer veren hediyeler dağıtsanız daha iyi olmaz mıydı?  

Ha eğer Nilüfer Belediye başkanının bedava bira dağıtmak gibi sosyal faaliyetlere ilgisi varsa, gasp edilen sosyal donatı alanında bu işin ticaretini yapan yakınlarından yardım almasını tavsiye ederim.
 
Selam ve saygıyla  
 

YORUM EKLE

banner19

banner24