Pandemide online mağazalara koştuk

Pandemi süreci, iş ve eğitim hayatı gibi hayatın pek çok alanında kısıtlamalar ve yenilikleri beraberinde getirdi.

Pandemi öncesi çarşı- pazardan, tanıdığı esnaftan alışveriş yapanlar bile bu süreçte kalabalıktan ve temastan uzak kalmayı tercih ederek online alışveriş yollarını tercih etti. Bu durum, online alışveriş araştırmasında yüzlere de yansıdı. Pandemi öncesi yüzde 34 olan internet üzerinden alışveriş yapma oranının 2021'de yüzde 38'e çıkması bekleniyor. Geçen yıl 213 milyar TL düzeyinde bulunan e-ticaret hacminin bu yıl 240 milyar liraya yükselmesi öngörülüyor. 


Bu yıl online olarak gerçekleşen E-Ticaret Zirvesinde “E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?” konusu ele alındı. E-ticaret pazarına girmek isteyen firma ve bireylerin sorularının yanıtlandığı etkinlikte sektörün değişen dinamikleri konuşuldu. Online düzenlenen etkinlikte e-ticaret pazarında güçlü bir oyuncu konumuna erişmenin olmazsa olmazları haline gelen arama motoru optimizasyonu, arama motoru pazarlamacılığı ve sosyal medya reklamcılığı başta olmak üzere bütünleşik dijital pazarlama hakkında bilgi verildi. 


Zirveye konuşmacı olarak katılan dijital performans ajansı EG Bilişim Teknolojileri’nin CEO’su Gökhan Bülbül’ün açıklamaları, pandemiyle birlikte tüketici davranışlarının değiştiğini ortaya koyuyor. E-ticarette en kritik konunun dijital pazarlama kanallarını doğru yönetmek olduğuna dikkat çeken Bülbül’ün sözlerini dikkatli değerlendirmek gerek: “We Are Social verilerine göre, tüketicilerin yüzde 54’ü alacağı ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için ilgili markanın sosyal medya kanallarını ziyaret ediyor. Online alışverişte farkındalık arttı ve hedef kitleyi demografinin çok ötesinde değerlendirmek gerekiyor. Google reklamcılığı ve sosyal medyayı bütünleşik olarak etkili kullanmak bu pazarın en önemli koşulları arasında. Değişen tüketici ihtiyaçları ve alışkanlıkları karşısında sonuca gitmenin altın kuralı, sürdürülebilir ve ölçümlenebilir bir dijital pazarlama stratejisine sahip olmak.” 


Peki değişen alışveriş alışkanlıklarının ekonomiye yansıması ne durumdadır? Yapılan açıklamaya göre;  2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre, geçen yıl 213 milyar lira düzeyinde bulunan e-ticaret hacminin bu yıl 240 milyar liraya yükselmesi bekleniyor. 2019’da yüzde 34,1 seviyesinde olup, 2020’de yüzde 36,5 seviyesine yükselen internet üzerinden alışveriş yapanların oranının ise 2021'de yüzde 38'e çıkacağı tahmin ediliyor.

YORUM EKLE

banner19

banner24