Akılcı ilaç polikliniği açıldı

BURSA'DA AKILCI İLAÇ POLİKLİNİĞİ HİZMETE GİRDİ (ZAFER PEKER/BURSA-İHA)

Akılcı ilaç polikliniği açıldı
 Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Çekirge Devlet Hastanesi Genel Sekreterliği Zübeydehanım Doğumevi'nde 'akılcı ilaç polikliniği' hizmete girdi. 

 

 

 

 
Poliklinikte, kronik hastalığı olan ve birçok ilacı bir arada kullanması gereken hastaların tedaviye uyumunu artırması hedefleniyor. İstenilen tedavi hedefine ulaşabilmek amacıyla kurulan akılcı ilaç polikliniği, teşhisi konulan ve ilacı reçetelenen hastanın ilacını temin ettikten sonra kullanım aşamalarını anlatıyor.
Akılcı ilaç polikliniği ile ilgili açıklamada bulunan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın, "Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sıkıntıdır. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, bazı ilaçlara karşı ciddi direnç gelişmesine, olumsuz ilaç etkileşimlerine, hastalıkların tekrarlanmasına ya da uzamasına, istenmeyen olayların görülme sıklığının ve tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur. Bu polikliniğe tedaviyi düzenleyen hekimlerin yönlendirmesiyle gelen hastalara kullandıkları tüm ilaçların teker teker etkileşimleri ifade edilerek hastalara önerilerde bulunuluyor. Hasta belirli aralıklarla takip edilerek bilgi kayıtları tutuluyor. Akılcı ilaç polikliniği ile hasta bilgilendirilmesi ve tedaviye tam uyumunun gerçekleştirilmesi sağlanmış oluyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24