Bel fıtığı olanlar dikkat! Ağır kaldırırsanız sakat kalabilirsiniz

Bel fıtığı hakkında bilgi veren Op. Dr. Kerem Bıkmaz, tedavi edilmeyen bel fıtığının  sakat bırakma ihtimali olduğunu söyledi.  

Bel fıtığı olanlar dikkat! Ağır kaldırırsanız sakat kalabilirsiniz

Bel fıtığı hakkında bilgi veren Op. Dr. Kerem Bıkmaz, tedavi edilmeyen bel fıtığının  sakat bırakma ihtimali olduğunu söyledi.  


Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz, bel fıtığına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek “Ağır bir yükü kaldırmak, fazla kilo, bilinçsiz yapılan sporlar, sigara veya ters bir hareket yapmak bel fıtığı oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Önemsenmeyen bel ağrıları devamında da tedavi edilmeyen bel fıtığı kişiyi sakat bırakabiliyor. İki haftanın üzerinde devam eden bel ağrısının, zamanla kalça ve bacaklarda hissedilmesiyle kendini gösteren bel fıtığının, karın ve bel kaslarının güçlendirilmesi ile önlenebileceği bildirildi” dedi. Omurganın omur adı verilen ve birbirine bağlı bir dizi kemikten yapıldığını ifade eden Op.Dr. Bıkmaz, “Disk, bir omuru diğerine bağlayan güçlü bağ dokularının bir birleşimidir ve omurlar arasında bir yastık gibi görev yapar. Disk, “anulus fibrosus” adı verilen ve sert bir dış katman ile “nükleus pulposus” adı verilen jelimsi bir çekirdekten oluşmuştur. Yaşlandıkça, diskin merkezi su içeriğini kaybetmeye başlayabilir ve disk, bir yastık olarak daha az etkili hale gelir. Bu durum, diskin merkez bölümünün, dış katmandaki bir çatlaktan dışarı doğru çıkmasına, yer değiştirmesine (fıtıklaşmış veya yırtılmış disk olarak adlandırılır) neden olabilir. Disk fıtıklarının çoğu bel omurgasının alttaki iki diskinde meydana gelir, bu da bel hizasında veya belin hemen altına denk düşer. Fıtıklaşmış bir disk, omurgadaki sinirler üzerine baskı yapabilir ve ağrıya, uyuşmaya, karıncalanmaya veya “siyatik” olarak adlandırılan, bacak güçsüzlüğüne neden olabilir. Siyatik, insanların yüzde 1-2 sini etkiler ve bu durum genellikle 30-50 yaş arasında meydana gelir” diye konuştu. Bacak ağrısının görülmeksizin tek başına sırt ağrısının disk fıtığından ziyade pek çok sebebi olmasına karşın, disk fıtığı sırt ağrısına da neden olabildiğini kaydeden Dr. Bıkmaz, “Ani gelişen bel fıtıklı hastaların çoğu (yüzde 80-90), cerrahi olmaksızın iyileşecektir. Sağlık uzmanınız tedaviye genellikle cerrahi olmayan yöntemlerle başlayacaktır. Tedavinin tamamlanmasının ardından ağrı sizi hâlâ normal yaşayışınızdan alıkoyuyorsa, sağlık uzmanınız cerrahiyi önerebilir. Cerrahi ile bacak gücünüz normale dönmeyebileceği halde, cerrahi, bacağınızın daha da güçsüzleşmesini engelleyecek ve bacak ağrınızı da rahatlatacaktır. Cerrahi genellikle bacak ağrısının geçmesi için önerilir (başarı oranı yüzde 90’dan fazladır); sırt (bel) ağrısının rahatlamasında daha az etkilidir. Bel fıtığında cerrahi olmayan tedavi şöyledir; doktorunuz, kısa dönemli dinlenme, şişkinliği azaltmak için anti-enflamatuar ilaçlar, ağrıyı kontrol etmek için ağrı kesiciler, fizik tedavi, egzersiz veya epidural steroid enjeksiyonu içeren, cerrahi olmayan tedaviler yazabilir. Dinlenmeniz söylenirse yatakta ne kadar kalmanız gerektiğine dair talimatlara uyun” ifadelerini kullandı. (İHA)
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24