Çay değil zehir içiyoruz! İşte yapılması gerekenler

Günün her saati en çok tüketilen içeceklerden biri olan çayı demlerken bir takım kurallara dikkat etmek gerekiyor, aksi takdirde yanlış demlen

Çay değil zehir içiyoruz! İşte yapılması gerekenler
Günün her saati en çok tüketilen içeceklerden biri olan çayı demlerken bir takım kurallara dikkat etmek gerekiyor, aksi takdirde yanlış demlenen çay bir çok sağlık problemlerine davetiye çıkarabiliyor ve sağlığınızı ciddi tehlikeye sokabiliyor.

İşte çay demlerken dikkat edilmesi gerekenler... 

YANLIŞ DEMLEME SAĞLIK SORUNLARINA DAVETİYE ÇIKARTIYOR


Türk mutfağının geleneksel içecekleri arasında çay çok önemli bir yere sahip. Bitki çayları her ne kadar sağlığımız için çok yararlı olsa da çayın yeri ve önemi her zaman farklıdır. Ancak yanlış şekilde demlediğiniz çayla çeşitli sağlık sorunlarına davetiye çıkabilirsiniz.

İşte çayı demlerken dikkat edilmesi gerekenler ve yanlış çay demlemenin neden olduğu hastalıklar...

ÇAYIN ACI OLMAMASI VE UZUN SÜRE DAYANMASI


Çayın acımaması ve uzun süre dayanması için demlemiş olduğunuz çayı ocak üzerinde bekletmemenizi öneririz. Bu durum çayın acımasına sebebiyet verebilir.

OCAK ÜZERİNDEN ALIN


Bu nedenle çay iyice demlendikten sonra muhakkak ocak üzerinden alınmalıdır. Aksi taktirde başta gastrit ve ülser olmak üzere midede meydana gelebilecek hasarlara sebebiyet verebilir.

YÜKSEK ISIYA MARUZ BIRAKMAYIN


Çayı demlerken veya demledikten sonra yüksek ısıya maruz bırakmamalısınız. Yüksek ısıda kalan ve demlenen çay insan sağlığı için büyük tehdit oluşturabilir.

KANSER RİSKİ VAR


Sürekli yüksek ısıda ve kaynar bir şekilde içilen çay ilerleyen zamanlarda kanser hastalıklarına sebebiyet verebilir.

BURUK BİR TAT BIRAKIR


Dışarı da içtiğimiz çayların yüksek ısıya maruz kaldığı nasıl anlarız diyorsanız, acımaya yüz tutmuş ağzınızda fazla buruk bir tat bırakmasından anlayabilirsiniz.

 
Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2018, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24