Cildiniz soğukla imtihana hazır mı? 

  Zeynep GÜMÜŞ Soğuk kış günlerinde sıcak suyla uzun süre duş almanın cilde ciddi zarar verdi

Cildiniz soğukla imtihana hazır mı? 
 

Zeynep GÜMÜŞ

Soğuk kış günlerinde sıcak suyla uzun süre duş almanın cilde ciddi zarar verdiğini anlatan Acıbadem Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz, hamam, sauna ve kese uygulamalarının riskleri hakkında bilgi verdi.

Soğuk havalarda özellikle de dışarıda uzun zaman geçirdikten sonra sıcak bir banyo ile ısınmaya çalışmanın cilt üzerinde ciddi sorunlar oluşturduğu ortaya çıktı. Acıbadem Maslak Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz, suyun sıcaklığının yanlış seçildiğine dair uyarıda bulunarak “Özellikle el-ayak ile yüz derisinde gelişen şiddetli ve rahatsız edici kuruluk, kış aylarının cildimizde en sık yol açtığı sorunu oluşturuyor.” dedi. Durmaz şunları söyledi: “Üstelik kuruluk ileri aşamaya ulaştığında cildin nem, yağ ve proteinini kaybetmesi sonucu kepeklenme, çatlama, kızarıklık, kaşıntı, hatta egzama gibi çok daha can sıkıcı sorunlar gelişebiliyor. Kış aylarında cilt kuruluğunun en önemli nedeni ise soğuk havada ciltten fark edilemeyen su kaybının aşırı artması. Bunun yanı sıra rüzgâr, ev içindeki sıcak ve kuru hava, cildi kurutan giysiler, uzun sıcak banyolar, hamam ve saunalar, kese-lif ve cildi kurutucu hijyen ürünlerinin kullanımı da ciltte kuruluğu artırabiliyor.”

NEMLENDİRİ SÜRMEK İÇİN KURUMAYI BEKLEMEYİN

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz kış aylarında kullanacağınız nemlendiricilerin yaz aylarında kullandıklarınıza nazaran daha yağ bazlı (merhem yapısında) olmasında fayda olduğunu belirterek şu bilgileri veriyor: “Su içmek ve sıvı almak genel sağlığımız için yararlı olsa da cilt kuruluğunu önlemede yeterli gelmiyor maalesef. Nemi cilde hapsetmenin en etkili yolu ise bölgeye uygun bir nemlendiriciyi cilde düzenli olarak uygulamak. Tercihen her akşam cildinize nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Böylelikle nemlendirici cilt yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturabiliyor ve nem kaybını engelleyebiliyor. Ayrıca nemlendirici ürünlerde önemli olan marka ve ürün fiyatı değil, nemlendiricinin cildin ihtiyacını karşılayabilmesi, düzenli kullanılması ve cilt henüz kurumadan önce nemliyken uygulanması. Çünkü sanılanın aksine kuru cilde nemlendirici uygulamak çok da faydalı olmuyor.”

 
Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24