Ergenlikte 'Hipertansiyon' tehdidi

Halk arasında orta ve ileri yaş hastalığı olarak görülen hipertansiyonun ergenlik dönemindeki çocuklarda yüzde 6-7 oranında bir görülme

Ergenlikte 'Hipertansiyon' tehdidi

Halk arasında orta ve ileri yaş hastalığı olarak görülen hipertansiyonun ergenlik dönemindeki çocuklarda yüzde 6-7 oranında bir görülme sıklığı olduğunu belirten Hipertansiyonla Mücadele Derneği Başkanı (HİPERDER) Prof. Dr. İstemihan Tengiz bu durumun en büyük sebebin de hareketsiz yaşam, obezite ve sağlıksız beslenme olduğunu bildirdi.


“Çağın vebası" olarak adlandırılan ve ölümcül sonuçlara yol açabilen hipertansiyona doğumdan itibaren rastlandığını belirten Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Tengiz, “Erken çocukluk çağındaki hipertansiyonun doğumsal anomalilere, böbrek ya da damar sistemi rahatsızlıklarına bağlı olarak görülür, ergenlik döneminde ise bu hastalığın farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilir.” şeklinde konuştu. Modern çağın getirdiği kolaylıklarla toplumların pasif yaşama geçmeye başladığını vurgulayan Prof. Dr. Tengiz, "Erken çocukluk döneminde hipertansiyon görülme sıklığı yüzde 1-2 civarında iken ergenlik döneminde 6-7'ye çıkıyor. Pasif yaşam tarzı, yanlış beslenme gibi sebeplere dayanıyor ve obeziteyle paralel şekilde yükseliyor." dedi.


SESSİZ İLERLİYOR


Hipertansiyonun çocuklarda da sessiz ilerlediğini anlatan Prof. Dr. Tengiz, özellikle tekrarlayan idrar yolu reflülerinin kronik böbrek hasarına yol açarak hipertansiyona neden olduğunu, bu yüzden çocukluk çağındaki idrar yolu enfeksiyonlarının mutlaka dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Çocuklarda hipertansiyon tanısı konulurken, yaş, boy ve kilo özelliklerin büyük önem taşıdığını aktaran Tengiz, hastaların yüzde 50'sinde hipertansiyonun belirti vermeksizin geliştiğine işaret etti. Görme bozukluğu, bulantı ve baş ağrısının çocuklarda hipertansiyon için başlıca semptomlar olduğunu, tedavi edilmezse hastalığın gözler, kalp, böbrekler ve damarlarda hasarlara yol açtığını vurgulayan Prof. Dr. Tengiz, "Ani kan basıncı artışlarında beyin fonksiyonlarını kaybı, beyin kanamaları yaşanabiliyor. Uzun süreli hipertansiyon çocuklarda kalp ve böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. Ölüm ve hastalıklardan kaçınmamız için risk faktörünü erken fark etmemiz gerekiyor." diye konuştu. Hipertansiyondan korunmak için yaşam tarzı değişikliğine gidilmesi uyarısında bulunan Prof. Dr. Tengiz, öncelikle sağlıklı beslenme, düzenli egzersizin büyük önem taşıdığını belirtti. (AA)
Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2018, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24