Günün sıkıntısı, gece diş gıcırtısı 

► Canan GÜLEÇ Uykuda dişleri sıkıp gıcırdatmanın altında gün içinde yaşanan sık

Günün sıkıntısı, gece diş gıcırtısı 
► Canan GÜLEÇ

Uykuda dişleri sıkıp gıcırdatmanın altında gün içinde yaşanan sıkıntılar olduğuna dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Bora Murat, “Diş sıkması kişinin stres seviyesi, psikolojik durumu ve alışkanlıklarına bağlı olarak her yaş grubunda görülebilir ve kendi kendine geçmez” dedi.

Gün içerisinde yaşanan sıkıntı ve yorgunlukların uykuda diş sıkması veya gıcırdatmasına neden olabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Bora Murat, “Diş sıkması kişinin stres seviyesi, psikolojik durumu ve alışkanlıklarına bağlı olarak her yaş grubunda görülebilir ve kendi kendine geçmez” açıklamasında bulundu.Diş Hekimi Bora Murat, yetersiz ve dengesiz beslenme, parazitler ve endokrin bozukluklarının da diş sıkmasına neden olduğunu vurguladı. Bora Murat, sinüzit hastası çocuklarda da diş gıcırdatmasının gözlemlendiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Diş yapısında doğuştan bozuklukların olması veya sonradan yapılan protez ve dolgulardan kaynaklanan bozukluklar diş sıkmasına neden olabilir. Ancak uyurken diş sıkma genetik bir hastalık değildir.”

PİŞMANLIK VE KISKANÇLIK DİŞLERİ VURUYOR

Diş sıkmasının genellikle psikolojik kaynaklı bir rahatsızlık olduğunu söyleyen Murat, “Agresif, aceleci, titiz kişilerde diş gıcırdatması daha sık görülür. Ayrıca duygusal stres, kuvvetli pişmanlık, obsesyon, uykusuzluk, her türlü gerginlik hali ve kıskançlık gibi durumlar diş gıcırdatmasına sebep olabilir.” dedi.

Kadın ve erkeklerde diş sıkmasının görülme oranında belirgin bir farkın olmadığını ancak 20-35 yaş aralığındaki genç erişkinlerde daha çok görüldüğünü söyleyen Diş Hekimi Bora Murat, “Diş sıkması genç erişkinlerde yüzde 50 civarında görülürken, bu oran çocuklarda yüzde 15 civarında” dedi.

İLAÇ TEDAVİSİ UYGULANABİLİYOR

Diş ile ilgili problemlerin ortadan kaldırılması için çene eklemi rahatsızlığı tanısının konduktan sonra tedavinin planlandığını söyleyen Diş Hekimi Bora Murat, “Tedavi, kas egzersizleri gibi fiziksel bir yaklaşımı, gerektiğinde ilaç tedavisini ve çene ilişkisini ideale taşıyan mekanik yaklaşım içeriyor. Bu amaçla mekanik destek olarak splintler hazırlanıyor. Oklüzalsplint genellikle sert akrilikten yapılan, bir arktaki dişlerin kesici ve çiğneyici yüzeylerini kaplarken karşıt arktaki dişlerle teması sağlayan, takılıp, çıkarılabilen bir apareydir. Splintlerin şikâyetleri ortadan kaldırması hem hastayı rahatlatır hem de kapanışın yeniden düzenlenmesini sağlar” dedi.

 

Diş sıkmasının sonuçları

 • Dişlerde aşınma, çiğneme yüzeylerinde düzleşme

 • Uygulanan kas kuvveti sonucu yüzeyde ve diş eti kenarına yakın bölgelerde kırıklar

 • Uyurken dişlerin gıcırdatılması sonucu çıkan yüksek ses

 • Dişlerde hassasiyet

 • Ağız açma sırasında veya çiğneme yaparken zorluk çekilmesi ve ağrı duyulması

 • Kulak, şakak ve yanaklarda ağrı hissi, kulak çınlaması

 • Boyun ve baş ağrısı

 • Anormal eklem sesleri

 • Çenenin kitlenmesi veya yerinden çıkması

 • Çenelerde devamlı bir gerginlik ve yorgunluk hissi

 • Isırmada bir değişiklik meydana gelmesi

 • Yüzde şişlik, asimetri

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24