Güvensiz ürünler artık ifşa edilecek 

Kimi zaman merdiven altı üretimleri kimi zamansa Çin’den olabildiğince ucuza getirtilen ürünlerle tüketicilerin sağlık ve güvenliğini t

Güvensiz ürünler artık ifşa edilecek 

Kimi zaman merdiven altı üretimleri kimi zamansa Çin’den olabildiğince ucuza getirtilen ürünlerle tüketicilerin sağlık ve güvenliğini tehdit eden ürünler/markalar artık ifşa edilecek.


Piyasa gözetimi ve denetimi sonucunda tüketicilerin sağlığını tehdit ettiği belirlenen ürünlerin, Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi kapsamında oluşturulan "www.guvensizurun.gov.tr" aracılığıyla kamuoyuna ilan edilmesine başlandı. Sistem kapsamında oluşturulan internet sitesine ilk konulan ürünler arasında bazı kırtasiye, oyuncak, çocuk gereçleri ve tekstil ürünleri yer aldı.

FOTOĞRAFI VE GÜVENSİZLİK NEDENİ DE YER ALIYOR


Siteye konulan her ürünün güvensizlik nedeni ile birlikte fotoğrafı, marka ve model bilgisi, ürünün üretici ya da ithalatçı firması da ifşa edilecek. İlgili kurum tarafından güvensiz bulunan ürüne ilişkin alınan "toplatma" ya da "piyasaya arzının yasaklanması" gibi kararlar da siteden ilan ediliyor. Güvensiz Ürün Bilgisi (GÜBİS)'i özellikle tüketicilerin yoğun olarak takip etmesini amaçladıklarını aktaran yetkililer, "Tekstil ürünü, oyuncak, deterjan veya temizlik ürünü alacaksanız, bu ürünlerden hangilerinin güvensiz olduğunu görmek için siteye girebilirsiniz." şeklinde konuştu. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda oluşturulan sisteme, Sanayi ve Ticaret, Sağlık, Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bilgi girecek. Her bakanlık ve kurum, kendi tespit ettiği riskli ürünlere ilişkin bilgileri sistemden duyuracak. GÜBİS, ilgili kamu kurumları tarafından ortak kullanılacak. Bu sistem sayesinde sistemle piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri sonucunda tüketicilerin sağlık ve güvenliklerini tehdit eden ürünler hakkında bilginin daha geniş kitlelere duyurulması amaçlanıyor. Tüketiciler, siteye girerek alışveriş yapmadan önce güvensiz ürünleri görebilecek. (AA)
Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24