Hastalıklardan, güçlü bir bağışıklık ile uzak durun! 

Sercan GÜLER Kış mevsiminde havaların soğumasıyla birlikte hastalıklara yakalanma riski de artı. Bu durumun sebeplerinin başında kuru ve so

Hastalıklardan, güçlü bir bağışıklık ile uzak durun! 
Sercan GÜLER

Kış mevsiminde havaların soğumasıyla birlikte hastalıklara yakalanma riski de artı. Bu durumun sebeplerinin başında kuru ve soğuk havayı seven virüsler geliyor. Bir diğer sebep ise kapalı ve havasız ortamların hastalıkların bulaşmasını hızlandırması olarak gösteriliyor. D vitamini yetersizliği ve soğuk hava da bağışıklığı düşürüyor. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Emine Yüzbaşıoğlu, kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli önerilerde bulundu.

Beslenme ve Diyet Bölümünden Emine Yüzbaşıoğlu, güne kahvaltı ile başlanması gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Kahvaltıda C vitamini almak önemli olduğundan yeşilliklere yer verilmeli, üzerine limon sıkılarak tüketilmesine dikkat edilmelidir. Pekmez, bal gibi doğal tatlılar tercih edilmeli ancak doğal nasıl olsa istediğim kadar yiyebilirim diye düşünmek yerine porsiyon kısıtlamasına gidilmelidir. Yumurta, peynir, süt gibi protein içeren besin gruplarından en az birini tüketmeye özen gösterilmelidir.”

BOL BOL SIVI TÜKETİN

Gün içinde sıvı tüketimi, kışın kuru havalarda kendimizi daha iyi hissetmek için çok önemli olduğunu belirten Yüzbaşıoğlu,” Sıcak limonlu ballı bitki çayları içimizi ısıtırken, hastalıklara karşı bağışıklığımızı da artırmaktadır. Ancak bitki çaylarını içerken dikkat edeceğimiz nokta, bitki çaylarının ( ıhlamur, papatya, yeşil çay, adaçayı) mümkünse doğal olmasına ve kaynatarak değil demleme yöntemiyle hazırlanmasına özen gösterilmelidir. Kış aylarında susamıyorum diye su tüketiminin azaltmasına izin verilmemelidir. Kişi gerekiyorsa kendisine küçük hatırlatmalar yaparak günlük en az 1,5-2 litre su tüketmelidir.” diye konuştu.

C VİTAMİNİ ALIMINA DİKKAT

Kış aylarında C vitamininin bağışıklık üzerinde olumlu etkilerinden söz eden Yüzbaşıoğlu,  C vitamininden daha çok yararlanmak için, çiğ tüketilebilen sebzeleri bu şekilde tüketmeye, haşlanması gereken sebzeleri çok az suda haşlaması gerektiğini ifade etti. Meyve tüketiminde dikkat edilecek husus ise, meyveyi sıkarak değil, günlük posa alımını artırmak için kendisini yemekte fayda olduğunu dile getiren Yüzbaşıoğlu, şunları söyledi: ”Özellikle kış geldiğinde daha çok C vitamine ihtiyaç olduğu düşüncesiyle kahvaltılarda taze sıkılmış meyve suları tercih edilir. Bu tercih kalori alımını da artırdığından kışın kilo alma sebeplerinden biridir. Unutulmamalıdır ki C vitamini vücutta depolanmaz, vücuda alınan C vitamininin fazlası direkt olarak atılır Bu sebeple günde 4-5 porsiyon meyve, bir öğünde tüketilen sebze yemeği ve yemeklerin yanında tüketilen limonlu satalar c vitamini gereksinimini karşılamak için yeterli olacaktır.”

ZENCEFİL, BAL, ZERDEÇAL, KARABİBER VE KEFİR…

Hastalıklardan korunmada zencefilin büyük rolü olduğunu söyleyen Yüzbaşıoğlu, “Özellikle öksürüğün iyileşmesi için kullanılan zencefilli balı bilmeyen yoktur. Kış aylarında günlük 1 çay kaşığı zencefil tüketilmesi faydalıdır. Zencefille beraber, zerdeçal, karabiber kış aylarında kullanılması önerilen baharatların başında gelir. Bunların dışında bağışıklık için tercih edilen kimi tarafından çok sevilen, kimileri tarafından hiç sevilmeyen fakat tüketilmesini önerdiğimiz içecek kefirdir. Günde bir su bardağı kefir tüketimi bağışıklığı artırırken, içerdiği probiyotik sayesinde kışın yaşanabilecek kabızlık sıkıntısını önler.” dedi.

GÜNEŞLİ HAVALARDA YÜRÜYÜŞ YAPIN

Güneşin yüzünü sakladığı kış aylarında D vitamini yetersizliği sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olduğunu D vitamini yetersizliği depresyonu beraberinde getirdiğini ifade eden Yüzbaşıoğlı, Depresyon belirtileri olan huzursuzluk, mutsuzluk, uykusuzluk vücut direncini düşürdüğünü söyledi. Kışın D vitamini ihtiyacını karşılamak amacıyla güneşli zamanlarda yürüyüş yapılmasına dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19