Her nefeste 70 kanser riski  

Canan GÜLEÇ Sigaranın 4 binden fazla zehir içerdiğini ve 70’i aşkın kanser için risk

Her nefeste 70 kanser riski  
Canan GÜLEÇ

Sigaranın 4 binden fazla zehir içerdiğini ve 70’i aşkın kanser için risk oluşturduğunu söyleyen Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Köksal Yurda Eken, “Çoğu olguda hastalık yıllar içinde yavaş olarak gelişir. Çoğu kimsenin  önemsemediği öksürük aslında bu hastalığın ilk belirtisi olabilir.” diye konuştu.

Son zamanlarda akciğer kanserinin artması ve kontrolsüz çoğalmasının ardında sigara içme oranının yükselmesi olduğunu belirten Doruk Yıldırım Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği’nden Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Köksal Yurda Eken, sonraki aşamada kontrolsüz çoğalan bu hücrelerin çevre dokulara ve akciğer dışındaki organlara yayılabildiğini söyledi. Op. Dr. Köksal Yurda Eken, “Aslında bu hastalık çağımızın vebası diyebiliriz ve hatta 21’nci yüzyılın en önemli ölüm nedenleri arasında ilk üçte yer alıyor” dedi.

SİGARA KİRLİ HAVADAN DAHA TEHLİKELİ

Eken, hastalığın diğer sebepleri arasında hava kirliliğinin, radon gazının, geçirilmiş enfeksiyonların ve genetik yatkınlığın da yer aldığını dile getirdi.Akciğer kanserine neden olan faktörlerin başında sigara kullanımın geldiğini işaret eden Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Köksal Yurda Eken, sigara dumanında 4 binden fazla kimyasal ve 70’den fazla da kanser oluşumuna neden olan madde olduğuna dikkat çekti. Çoğu olguda hastalığın yıllar içinde yavaş geliştiğinin altını çizen Op. Dr. Köksal Yurda Eken, “Çoğu kimsenin  önemsemediği öksürük aslında bu hastalığın ilk belirtisi olabilir. Balgam çıkarma diğer bir belirtidir. Kan tükürme, omuz-kol-sırt ağrıları, ateş, halsizlik, istemsiz kilo kaybı bu hastalığın belirtilerindendir” diye konuştu.

TAMAMEN KURTULMANIN YOLU CERRAHİ MÜDAHALE

Hastalığın tanısı ve tedavisi hakkında da açıklamalarda bulunan Op. Dr. Köksal Yurda Eken, şöyle konuştu:“Hastalığın tanısında; akciğer grafisi ,tomografi ,MR, Ultrason, yayılımının saptanmasında Tüm vücut PET, sintigrafi  gibi radyolojik yöntemler kullanılır. Bronkoskopi, mediastinoskopi,  torakoskopi yöntemleri ile hücre tanısı ile ve hastalığın tedavisi için yolun belirlenmesi  sağlanır. Halk arasında kansere bıçak vurulmaz diye yaygın ve yanlış bir inanış vardır. Bu hastalıktan kurtuluşun belki de en büyük umudu cerrahi girişim yapılabilir dönemde olmaktır. Tedavide ilk ve gerçek umut cerrahidir. Zamanında ve yeterli cerrahi işlem hastalıktan tamamen kurtulmanızı sağlayabilir. Burada iki önemli nokta var; birincisi zamanlama ikincisi cerrahtır.”

Uygun zamanda, uygun hastane koşullarında ve tecrübeli bir ekip tarafından gerçekleştirilecek cerrahinin, hastalığın sonlandırabilecek öneme sahip olduğunu kaydeden Köksal Yurda Eken, “Bazı vakalarda operasyon öncesinde operasyon sınırlarını daraltmak, bazı olgularda ise ameliyat sonrasında mikro yayılımı yok etmek ve hastalığın tekrarlamasını önlemek amacıyla ilaç tedavisi, ışın tedavisi, hem ilaç hem de ışın tedavisi uygulanabilir. Tedavi seçenekleri hastaya, hücre tipine ve hastalığın evresine göre değişikliler gösterebilir. Açık cerrahi, VATS ve robotik cerrahi uygulanabilecek cerrahi yöntemlerdir. Bu yöntemlerin bu hastalıkta birbirlerine belirgin üstünlüğü gözlenmemiştir” dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24