Orucu Sigarayla Açmak Balyoz Etkisi Yapıyor

Uzmanlar, Ramazan'da iftarla birlikte üst üste sigara içilmesinin vücuda balyoz etkisi yaptığını söyledi.

Orucu Sigarayla Açmak Balyoz Etkisi Yapıyor
Uzmanlar, Ramazan'da iftarla birlikte üst üste sigara içilmesinin vücuda balyoz etkisi yaptığını söyledi.


Bursa Medical Park Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sedat Demir, özellikle kalp damar sisteminin çok miktarda sigarayla yük altında kaldığını, bunun da ani kalp krizi, hipertansiyon krizleri, ani nörolojik felçleri beraberinde getirdiğine dikkat çekiyor. Sedat Demir, Ramazan ayının sigarayı bırakmaya vesile olacak en güzel ay olduğunu da ifade ederek, "İftarı sigara ile açan aşırı tiryakiler var. Bunların önemli bölümü de iftarı açtıktan hemen sonra gün boyu nikotinsiz kalmanın acısını çıkarırcasına üst üste sigara içiyor. Gün boyu nikotin almayan vücuda yapılan nikotin yüklemesi 'balyoz' etkisi meydana getiriyor çünkü aç kalan vücutta kan şekeri önemli ölçüde düşüyor. Bunun üzerine bir de hızla verilen nikotin ve diğer zararlı maddeler eklenince sert bir cisimle vurulmuş gibi baş dönmesine neden oluyor" dedi.

"SİGARA BALYOZ ETKİSİ BIRAKIYOR"
Orucun sigarayla açılmasının vücutta balyoz etkisi oluşturacağını ifade eden Demir, "Orucu sigara ile açmak, bütün beyin sistemine, sinir sistemine balyoz etkisi yapıyor. 14 saat sabredenlerin, birkaç saat daha içmemesi kendi sağlıkları açısından çok daha iyi olur. Sigarayı bırakmak için Ramazan ayında çok güzel bir ortam var. Ramazan'da sigara içilmemeli" diye konuştu.
Demir, aç karnına sigara içmenin ani kalp krizi, hipertansiyon krizleri, ani nörolojik felçleri de beraberinde getirdiğini sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2013, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8