Şarbondan nasıl korunuruz?

İstanbul’un Silivri ilçesinde ve Sivas’ta görülen şarbon vakaları ile bazı bölgelerin karantina altına alınması, genel bir tedirginli

Şarbondan nasıl korunuruz?

İstanbul’un Silivri ilçesinde ve Sivas’ta görülen şarbon vakaları ile bazı bölgelerin karantina altına alınması, genel bir tedirginliğe sebep oldu. Bunun üzerine NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Yakup Hakan Başaran, şarbondan korunma yollarıyla ilgili tavsiyelerde bulundu.


Şarbonun nasıl ve nerelerden bulaştığına dair bilgiler veren NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Yakup Hakan Başaran, “Aslen hayvanlarda görülen mikrobik bir hastalık olan şarbon; çoğunlukla yün, kıl ve post gibi kısımlar olmak üzere mikrop içeren hayvan organları ile temas veya hayvan etinin yenmesi ile oluşuyor. Hastalığın antibiyotiklerle tedavisinin mümkün, ancak hastalık şüphesi duyan kişilerin vakit kaybetmeden bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına müracaat etmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

ŞARBON BELİRTİLERİ


Sık görülmese de solunum yolu ile vücuda giren şarbon mikrobunun hayatı tehdit eden akciğer şarbonuna neden olabileceğini dile getiren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Yakup Hakan Başaran, hastalığın belirtilerini şöyle ifade etti: “Ciltle teması sonrası bakterilerin enfeksiyon belirtilerini oluşturmak üzere kuluçka süresi 1-7 gündür. Belirtiler kaşıntılı bir kabarıklık şeklinde başlar ve belirtilerin başlangıcından sonra 1-2 gün içerisinde bu kabarıklık önce içi sıvı dolu bir kesecik ve sonra ortası oyulmuş bir yara halini alır. Bu yara ağrısızdır, fakat bazen bir miktar kaşıntı oluşabilir. Zamanla yara siyah bir kabul bağlar ve birkaç hasta içinde kalıcı bir iz bırakarak iyileşir. Mikroplu hayvan ürünlerinin yenmesi ile is ağızdan başlayarak tüm sindirim kanalında şarbon hastalığı gelişebilir ve başka hastalıklarla karışabildiği için teşhisi daha zordur.”

EN UFAK BİR ŞÜPHEDE DOKTORA GİDİN


Hastaların şarbonu antibiyotik tedavisiyle yenmesinin mümkün olduğunu söyleyen Uzman Dr. Yakup Hakan Başaran, “Kendisinde hastalığın varlığından şüphe eden kişilerin mutlaka bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına müracaat etmesi gereklidir. Laboratuvara gönderilen örneklerle mikrobiyolojik tanı konulması ucuz, pratiktir ve mutlak olarak gereklidir. Kesin tanı konulduğu durumlarda hastalık görülen bölge karantinaya alınır ve hastalığın uluslararası bildirim zorunluluğu vardır” dedi.

KORUNMA YÖNTEMLERİ


Şarbondan korunmak için çeşitli tedbirler alınabileceğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Yakup Hakan Başaran, şarbondan korunmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

“1. Enfekte hayvanlar kaynağında tespit edilmeli ve hayvanlar aşılanmalı,

  1. Salgın tespit edilen bölgelerde çalışanlar eldiven, koruyucu ekipman ve özel filtreli solunum maskeleri takmalı,

  2. Temas şüphesi olan kişiler bol sabun ve suyla yıkanmalı, kesin tanı konulana kadar çamaşır suyu kullanımı gereksiz ancak kesin tanı konulduktan sonra kullanılan materyaller (bıçak, kap-kacak gibi) ve elbiseler 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu ile yıkanmalı

  3. Şüpheli hayvan organ ve parçaları, ayrıca kişinin kıyafetleri üç kat plastik içerisinde taşınarak temizliğe alınmalı, buralardan bulaşın önüne geçilmeli

  4. Temas eden kişilerin antibiyotik tedavisi planlanmalıdır.

  5. Aşı mevcuttur ancak riskli meslek grupları hariç aşı uygulaması önerilmemektedir.

  6. Her ne kadar tedavisi mümkün olsa bile, mikrobu barındıran hayvan ve hayvan ürünlerinin tüketilmesi, iyi pişirilse bile, hastalığın önüne geçemeyeceği için, tavsiye edilmemektedir.”

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24