Uzmanlar uyarıyor! Ağır metal zehirlenmesine dikkat...

Enise DİKMEN Tedavi edilmeyen ağır metal zehirlenmesi birçok hastalığa neden

Uzmanlar uyarıyor! Ağır metal zehirlenmesine dikkat...

Enise DİKMENTedavi edilmeyen ağır metal zehirlenmesi birçok hastalığa neden oluyor. Uzm. Dr. Semih Gökart, ağır metal zehirlenmesinin sinsice ilerleyen bir sorun olduğunu ancak belirtilerin yeterince tanınmadığını söyledi.


Ağır metal zehirlenmesinin son yıllarda hızla arttığına değinen Uzm. Dr. Semih Gökart, araştırmalara göre, ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 25’inde son 10 yıl içinde ağır metallere bağlı sorunlarla karşılaştıkların söyledi. Ağır metal zehirlenmesi, kurşun, kadmiyum, alüminyum, civa, bakır, fluorid ve arsenik tarafından vücudumuzda oluşan olumsuzluklar ve hastalıklar olarak tanımlanıyor. Dışarıdan alınan bu maddeler, biriktiği organa, etkilediği sisteme bağlı olarak psikolojik rahatsızlıklardan, fizyolojik sorunlara kadar geniş bir yelpazede hastalık oluşturabiliyor.


DNA HASARINA NEDEN OLABİLİYOR


Çocuk ve yaşlılarda tablonun daha hızlı ve ağır seyredebileceğini söyleyen Dr. Semih Gökart, şu bilgileri verdi: " Bu maddeler, dokularda birikerek kronik hasarlara yol açabileceği gibi, akut zehirlenmelerden sorumlu olabilirler. DNA hasarına da neden olabildikleri için kanseri de tetikleyebiliyor. Daha çok beyin ve böbreklerde birikmeye meyillidirler ve hücrelerin, organların, sistemlerin normal işlevini bozarak ağır hasarlara uğratabiliyor." Dünya nüfus artış hızının kontrol edilememesi, hızlı üretilen, uzun süre dayanan ama doğal yöntemlerden uzaklaşılan tarım, burada kullanılan tohumlar ve ilaçların yaygınlaşması ağır metal zehirlenmesindeki en önemli etkenlerin başında geldiğini anlatan Dr. Semih Gökart, sözlerine şöyle devam etti; "Sanayi kaynakları, çevre kirlenmesi, tarımda kullanılan ilaçlar, böcek öldürücüler, mutfak ürünleri, amalgam içeren dolgular, kozmetik ürünler, kirli sularda yaşayan deniz canlıları ağır metal zehirlenmelerinde en önemli kaynaklardır. Hava, çevre kirliliğinin yine kontrolsüz sanayileşmeye paralel olarak artması, özellikle tarım havzalarında oluşturduğu hasarlar, bireysel kullanımlarda dikkatsizlik ve umursamazlıklar (teflon mutfak malzemeleri, çizilmiş, hasarlı mutfak malzemeleri, deterjanlar, kaynağı belli olmayan ürünler, oyuncaklarda kullanılan boyalar) bu sorunu oluşturan başlıca nedenleri arasında."


HANGİ ORGANLARI ETKİLİYOR?


Civa: Böbrek, karaciğer ve özellikle beyin fonksiyonları üzerinde etkisini gösterir. Kurşun: Sinir sistemine, kemik dokulara zararlıdır. Alüminyum: Hafıza bozukluğundan Alzheimer’e kadar problemlere neden olabilir. Bakır: Demir, çinko gibi ihtiyacımız olan yararlı elementlerin miktarını azaltabilir. Arsenik: Karaciğer, böbrek, solunum yolu sisteminde hasarlara yol açabilir. Fluorid: Dişlerde lekeler, kemik zafiyetine yol açabilir. Kadmiyum: Böbrek, sinir sistemi, solunum sistemi ile kemik dokularda hasar oluşturabilir, hipertansiyona da neden olabilir. Nikel: DNA hasarı, alerjik hassasiyette artış oluşturabilir. Çinko: Kalsiyum, bakır, demir emilimi bozulabilir. Mangan: Parkinson benzeri nörolojik bulgulara sebebiyet verebilir. Krom: GİS bozuklukları, karaciğer iltihaplanması, akciğer kanseri, alerjik hassasiyette artış görülebilir.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24