Uzun seyahatlerde kısa aralıklarla mola şart!   

Kurban Bayramı’nın dokuz gün olmasıyla birlikte kaçınılmaz olan tatil için pek çok insan uzun yola çıkacak. Ancak saatlerce sabit bir

Uzun seyahatlerde kısa aralıklarla mola şart!   

Kurban Bayramı’nın dokuz gün olmasıyla birlikte kaçınılmaz olan tatil için pek çok insan uzun yola çıkacak. Ancak saatlerce sabit bir şekilde seyahat etmenin bel ve boyun ağrılarına yol açacağını belirten NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aydın Ender Süzer, kısa süreli molalar verilmesini öneriyor.


Uzun seyahatlerde kısa süreli mola vermenin ve basit egzersizler yapmanın bel boyun kasları için rahatlatıcı olacağına değinen NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aydın Ender Süzer, şehirlerarası yolculuğa çıkacak sürücülere tavsiyelerde bulundu. Uzun süre trafikte kalmanın bel ve boyun ağrılarına neden olabileceğini belirten Süzer, her türlü yolculuk sırasında kas ve eklemlerdeki hareketsizliğin tüm vücudu olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Yolculuk süresinin artmasının, ağrıların artmasına ve bel ile boyun sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Dr. Aydın Ender Süzer, şu tavsiyelerde bulundu; “Uzun süre koltukta oturduğumuzda vücudun aldığı kötü pozisyon nedeniyle omurga üzerinde baskı oluşabilir. Bel ve boyun sağlığımızı korumak için doğru duruş pozisyonunu korumanızı ve hafif egzersizler yapmanız uygundur. Otururken baş ve omuzlarımızın belimize göre daha önde olması, bel ağrısına neden olabilir. Seyahat esnasında her 30 dakikada bir hareket ederek, sabit pozisyonu değiştirip vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak, bel ve boyun ağrısı engellenebilir.”

2 SAATTE BİR 15 DK MOLA!


Sürüş sırasında sırt ağrısını azaltmak için her saat başı bir miktar durmak ve yürümek ya da dinlenmek gerektiğini söyleyen Dr. Aydın Ender Süzer, “Arabada bel yastığı uzun süreli yolculuklarda destek olarak yardımcıdır. Özellikle boyun ağrısı, bel ve sırt ağrısı çekenler uzun süreli araç kullanırken rahatsız olabilirler. Uzun yolculuklarda sürücülerin 2 saatte bir 15 dakika mola vermesini tavsiye edilir. Verilen molalarda aracınızdan indikten sonra birkaç basit egzersiz ile boyun, sırt ve bacak kaslarınızı esnetebilirsiniz.” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2018, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24