Uzun yaşamın sırrı geç anne olmak 

Sercan GÜLER Üreme sağlığı uzmanları, bebek sağlığı açısından anne olmak için acele edilmesi gerektiğini

Uzun yaşamın sırrı geç anne olmak 
Sercan GÜLER

Üreme sağlığı uzmanları, bebek sağlığı açısından anne olmak için acele edilmesi gerektiğini söylese de, son yıllarda yapılan araştırmalar geç yaşlarda anne olanların daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdüğünü ortaya koydu. Üreme sağlığıyla uğraşan uzmanlar, çoğu zaman, çocuk sahibi olmak için geç kalınmaması konusunda hanımları uyardığını belirten Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bunu nedenini “Çünkü çocuk sahibi olma sürecinin ötelenmesi, yaşın ilerlemesiyle çocuksuz kalma riskini de beraberinde getiriyor.” sözleriyle açıkladı. Görgen, “Fakat son yapılan araştırmalar, ileri yaşta anne olmayı tercih eden hanımların yüzünü güldürecek.” dedi.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Portekiz Coimbra  Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi: “Bu çalışmaya göre, ileri yaşta çocuk sahibi olan kadınlar, çok genç ya da 20’li yaşlarda çocuk sahibi olanlara göre daha uzun yaşıyorlar. Sonuçlar özellikle ilk çocuk yapma yaşı geciktikçe, yaşam beklentisinin uzadığını gösteriyor. İkinci bir çalışma ise, ilk çocuklarını 33 yaş ve sonrası doğuran kadınların, daha erken yaşta doğum yapanlara göre üç kat daha fazla uzun yaşamla ilgili belli DNA belirteçlerine sahip olduğunu göstermiştir.”

“Daha ileri yaşlarda gebe kalan kadınların eğitimli, sağlıklı yaşamaya özen gösteren ve kendilerine dikkat eden kadınlar olması bu farkın sebeplerinden biridir.” diyen Görgen, şöyle devam etti: “İngiltere’de ilk gebelik yaş ortalaması yaklaşık 30 yaş civarındadır. Yine İngiltere’de 25 doğumun 1’i 40 yaş ve üstü anne tarafından yapılmaktadır. Bu çalışmaların ortaya koyduğu ilginç sonuçlara rağmen, gebeliğin ötelenmesi de mutlaka bu konuda uzmanlaşmış bir hekimin görüşü alınarak yapılmalıdır. Aksi takdirde üzücü sonuçlarla karşılaşılabilir.”
Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2017, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19