Veliler dikkat! Görme bozukluğu okul başarısını etkiliyor

2018-2019 eğitim-öğretim yılında ders zilinin çalmasına sayılı günler kaldı. Bu süreçte uzmanlar özellikle okula yeni başlayacak çoc

Veliler dikkat! Görme bozukluğu okul başarısını etkiliyor

2018-2019 eğitim-öğretim yılında ders zilinin çalmasına sayılı günler kaldı. Bu süreçte uzmanlar özellikle okula yeni başlayacak çocukların ebeveynlerini görme bozukluklarına karşı uyardı.


Özel Hayat Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Metin Yıldız, erken yaştaki göz bozuklukları konusunda açıklamalarda bulundu. Erken yaştaki göz muayenelerini önemine işaret eden Dr. Metin Yıldız, “Ailelere ve öğretmenlere büyük görev düşmektedir.Göz bozukluklarının fark edilmemesi durumlarda çocuğun eğitim başarısı düşmektedir” dedi. Çocuklarda göz muayenesi doğuştan itibaren yapılması gerektiğini belirten Dr. Yıldız, "Doğumdan sonra üçüncü ayda, birinci yılda, üçüncü yılda ve 5’nci yılda göz muayenesinin yapılması uygundur. Göz sağlığı okul başarısını doğrudan etkiler. Okula başladıktan sonra okula gitmek istemezse, ders çalışmada istemezse bir görme bozukluğu olabileceğini düşünmek gerekir. Okul döneminde yıllık muayene yeterlidir” diye konuştu.

Bu belirtilere dikkat


Erken yaştaki göz hastalıklarının belirtileri hakkında bilgiler veren Op. Dr. Metin Yıldız, bir veya her iki gözde kayma, gözde sulanma, gözleri sık sık ovalamak, başı bir yana eğerek bakmak, bir gözü kapayarak ya da gözlerini kısarak bakmak, televizyonu yakından izlemek, çok yakından okumak ya da okuduğu satırı atlamak, aktivitelerde gösterilen düşük performans, baş ve göz ağrısı ile dalgınlık gibi belirtilerin görülmesi halinde bir uzmana danışılması gerektiğinin altını çizdi. (Bülten)
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24