Yediğiniz meyvelerin çekirdeklerini çöpe atmayın

YENİLEN MEYVENİN ÇEKİRDEĞİNİN ÇÖPE DEĞİL, TOPRAĞA ATILMASI İSTENİYOR. (MERSİN (İHA)/BURSA-İHA)

Yediğiniz meyvelerin çekirdeklerini çöpe atmayın
Uzmanlar, yenilen meyvelerin çekirdeklerinin çöpe değil toprağa atılarak daha yeşil bir çevre oluşturmanın mümkün olduğunu söyledi. 

 

 

 

[caption id="attachment_131227" align="aligncenter" width="960"]YENİLEN MEYVENİN ÇEKİRDEĞİNİN ÇÖPE DEĞİL, TOPRAĞA ATILMASI İSTENİYOR. (ADANA (İHA)/BURSA-İHA) YENİLEN MEYVENİN ÇEKİRDEĞİNİN ÇÖPE DEĞİL, TOPRAĞA ATILMASI İSTENİYOR. (ADANA (İHA)/BURSA-İHA)[/caption]

Yeryüzünün aldığı yağmur miktarının 10 yıllık aralıklarda arttığını ifade eden uzmanlar, "Yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine asla hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 santim altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün. Gömme imkanınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın ya da arabanıza koyun. Arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerin savurun. Korkmayın. bu çevre kirliliği değildir, aksine çevre için yeni hayattır. Toprak o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler. Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir. Bunu yapmayın ve yaptırmayın. Toprağa rastgele atılan ya da dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu ispatlandı" diyerek, vatandaşları bu konuda hassasiyete davet etti.
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24