SAĞLIKLA KALALIM…

Dünyayı sarsan koronavirüs (COVID-19) salgını 115 milyon kişiyi etkiledi, 2,5 milyondan fazla kişinin ise ölümüne yol açtı. Dünya genelinde virüsle mücadelede uygulanan en iyi stratejileri araştırmasının sonuçları oldukça ilginç… 
Bu illetle tüm dünya mücadele ediyor, ancak bazı ülkeler başarılı oluyor. Araştırma sonucuna göre dört başlık öne çıkıyor. 
- Sınırları kontrol etmek ve ülkeye girişleri takip etmek için erken ve etkili şekilde harekete geçilmesi
- Enfekte olduğundan şüphelenilen herkese test yapılması, izlenmesi ve temas takibi yapılması
- Virüsü kontrol altına almak için karantinaya alınanlara maddi destek verilmesi
- Etkili liderlik gösterilmesi, kamuoyuyla tutarlı ve zamanında iletişim kurulması
Örneğin Güney Kore, Mers'in ardından halk sağlığıyla ilgili acil durumlara hazırlıklı olmak ve gerekli müdahaleyi yapmak için 48 reform hayata geçirdi. Bu deneyimin ve yapılan reformların karşılığını da çok kısa sürede olumlu yönde aldı. Covid 19 Güney Kore’ye de geldiğinde mekanları kapatmadan ve ulus çapında genel bir kapanma uygulamadan salgın eğrisini hızlı bir şekilde düzleştirmeyi başardı.
Türkiye’de ise durum hala vahametini koruyor. İnsanlarımızın büyük kısmı ya çok sıkıldıklarından, ya baharın verdiği heyecanla bugün de yasağa rağmen dışarıdaydı. 
Evet, maskeden de, mesafeden de çok bıktık, ama ölüm sayılarına baktığımızda önlemlere sıkı sıkıya uymak zorunda olduğumuzun bilincine varalım. 
Sağlıkla kalalım….

YORUM EKLE

banner19

banner24