Savunma alarm veriyor!

TFF 1. Lig’in 30. haftasında yeni Teknik Direktörü İrfan Buz ile ilk maçına çıkan Bursaspor zorlandığı karşılaşmada Adnaspor’u 1-0 yendi. Yarın da deplasmanda Giresunspor ile karşılaşacak olan Yeşil-Beyazlılarda tek hedef 3 puan.

Süper Lig için kalan 4 maçını da kazanmak zorunda olan Bursaspor, Karadeniz temsilcisi karşısında hata yapmak istemiyor. İran Buz yönetiminde iyi bir başlangıç yapan Yeşil-Beyazlılarda bazı eksikler ise gözlerden kaçmadı.

Her ne kadar 3 puan almak önemli olsa da Bursaspor oyun anlamında tatmin etmedi. İrfan Buz ile birlikte Yeşil-Beyazlıların daha çok hücumu isteyen ve atak yapmaktan çekinmeyen bir takım halini aldığını gördük Adanaspor karşısında ancak savunmadaki zafiyetler halen devam ediyor.

Bursaspor’un Lig’in dibine demir atmış Adanaspor’u 1-0 ile geçmesi şahsen beni korkuttu. Her ne kadar İrfan Buz’un ilk maçı olsa da verilen pozisyonlar Giresun maçı için öncesi herkesi tedirgin etti.

Adanaspor forvetleri biraz yetenekli olsa maç çok farklı bir yere gidebilirdi. İrfan Hoca’nın kısa süre içinde kritik maçlar oynayacak olması kendisi için bir dezavantaj bunu kabul etmek gerek. Ama takım savunmasını geliştirici hamleler yapmazsa Yeşil-Beyazlılar maç kazanırken çok zorlanır.

Özellikle savunma arkasına arılan toplarda Bursaspor’un büyük bir zaafı var. Rakipler bunu analiz ederek, hücum ediyor. Ve… ellerinde savunma arkası koşuları yapabilecek oyuncuları varsa Yeşil-Beyazlıları zora sokuyorlar.

Son maçta görev alan Mamadou Diarra hızlı bir oyuncu olmasına rağmen geriye dönüşlerde zorluk yaşıyor. Burada en büyük görev savunma beklerine düşer. Tayfur ve Kerem Can’ın savunma derinliğini oluşturması Bursaspor işini kolaylaştırabilir. Aksi takdirde Bursaspor her maç gol yer ya da çok pozisyon verir.

TFF 1. Lig’in doğası gereği çok gol atan takımlardan ziyade kalesini gole kaptan ekiplerin, başarılı olduğunu görüyoruz. Olası bir play-off döneminde de Bursaspor’un savunmada daha dik durması gerek. Deplasmanda yiyeceğiniz bir golü çevirmeniz çok zor olabilir.

Giresun maçı İrfan Hoca için daha önemli bir sınav olacak. Hem rakibin Lig’deki konumu hem de mücadelenin deplasmanda oynanması Bursaspor’un geleceği adına daha net mesajlar verecek. Yeşil-Beyazlılar son 4 maçın hepsini kazanırsa Süper Lig’e doğrudan çıkacaktır. Üstteki ekiplerin kalan maçlarda puan kaybedeceğine inanıyorum. Ama bunun önemli olması için Timsah’ın her maçtan 3 puan çıkarması gerek.

YORUM EKLE

banner19