Şehit isimleri kütüphanelerde yaşıyor

Her zaman kalbimizde yaşatacağımız kahramanlarımızın, ölümsüz şehitlerimizin manevi hatıralarının kıymetini gençlere aktarmanın en anlamlı yolu onların adlarını eğitim kurumlarında anmaktır diye düşünüyorum.  Bu amaçla ülkemizde 3 yılda 160 kütüphane açarak şehitlerimizin adını yaşatan Şehit Kütüphaneleri Topluluğu, Ali Karasu Anadolu Lisesi’ne Bursalı Şehit Jandarma Komando Er Hüseyin Suret’in adına bir kütüphane yaptırıyor.

Sosyal medya üzerinden bir araya gelen Şehit Kütüphaneleri Topluluğu, şehitlerimizin adını taşıyan kütüphaneler kuruyor. 19 Mayıs 2016’da çalışmaya başlayan Topluluk, Edirne’den Hakkari’ye, Samsun’dan Mersin’e kütüphaneler kuruyor. Şehit Kütüphaneleri ile milli birlik ve beraberliğin teminatı gençler ve çocuklarda kitaplar aracılığıyla farkındalık yaratmayı amaç ediniyor. Profesyonel olmayan bir kadroyla tamamen gönüllülük esası ve özveriyle kitaptan başka bir bağış kabul etmeyen şehit kütüphaneleri oluşumu, kitap toplama merkezlerimizde kitaplar toplayarak şehitlerin isimlerini yaşatıyor.Şehit Kütüphaneleri Topluluğu, 3 yılda 160’ı aşkın okula şehit isimleri taşıyan kütüphaneler kazandırdı. Tamamen gönüllülerden oluşan ekip şimdilerde Bursalı Şehit Jandarma Komando Er Hüseyin Suret’in adını taşıyan bir kütüphane için kampanya düzenledi. Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Kabulbaba köyünden 1992 yılında Iğdır’da şehit olan Jandarma Komando Er Hüseyin Suret’in adı Ali Karasu Anadolu Lisesi’nde açılacak kütüphanede yaşatılacak. Şehit Hüseyin Suret’in kızı Seda Suret Koçar ve ailesi de topluluğun gönüllülerinden ve kütüphane için kitap toplama kampanyasında bizzat görev alıyorlar. Topluluğun, Şehit Jandarma Komando Er Hüseyin Suret Kütüphanesi için düzenlediği kampanyayı ve ülkemizde açtıkları diğer kütüphanelere dair çalışmaları Şehit Kütüphaneleri Koordinatörlerinden Sercan Kürklü ile konuştuk.


Sizi ve topluluğunuzu tanıyalım…


Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Gülhane’de çalışıyorum. Şehit Kütüphaneleri Projesinin Koordinatörlerinden biriyim. Şehit Kütüphaneleri Topluluğu içerisinde yer alanların tamamı gönüllü. Bizler sosyal medya ve internet sayfamızla bir araya gelen gönüllü bir grubuz.  Bizim kesinlikle hiçbir siyasi parti ve grupla bağlantımız yok. Grubumuz içerisinde şehit çocukları, kardeşleri, annesi ve eşleri ile asker, polis, öğretmen ve şehitlerimizin arkadaşları var. Aziz şehitlerimizin her birinin adlarını yaşatmak için kütüphaneler ve okuma salonları kurup, milli birlik ve beraberliğimizin teminatı gençlerimiz ve çocuklarımızda kitaplar aracılığıyla farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Hiç de profesyonel olmayan bir kadroyla tamamen gönüllülük esası ve özveriyle kitaptan başka bir bağış kabul etmeden, kitap toplama merkezlerimizde kitaplar topluyoruz. Bu toplanan kitapları da, şehitlerimiz adına kütüphane kurmak için gönüllü olmuş il koordinatörlerine yollayarak kütüphane kurulması çalışmalarını yapıyoruz.

“Şehit Kütüphaneleri” projesi fikri nasıl oluştu?


Öncelikle şehidimizin yakınlarının, arkadaşlarının şehitlerimizin adlarını yaşatmaya yönelik bir düşünceden ortaya çıktı. Onun için ilk bir kütüphane kuruluyor. Çünkü bizim düşüncemize göre, şehitlerimizin isimlerinin yaşatılacağı en güzel yerden bir tanesi kütüphanelerdir. Daha sonra bu düşünceyi bütün şehitlerimiz için, kütüphanesi olmayan okullarda uygulamaya geçirmek için harekete geçtik. Kütüphanesi olmayan okullarda kütüphane kuralım, çocuklarımız okusun ama şehitlerimizin adıyla okusun. Bu konuda farkındalık oluşturalım düşüncesiyle başladık bu projeye.

GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURUYORUZ


Proje ilk olarak ne zaman hayata geçirildi ve nasıl bir örgütlenme yolu seçtiniz?


2016 yılında hayata geçen bir proje. Sosyal medya üzerinden, kendi hesaplarımız üzerinden haberleşerek günden güne büyüyoruz. Burada görev alan, içimizde olan herkes gönüllü. Tamamen gönüllülük esaslı olarak burada çalışıyorlar. Emekleriyle çalışıyorlar. Hiçbir kurum ya da kuruluşla kesinlikle bir bağlantımız yok. Bağışçılarla, kütüphanede o kitabı okuyacak çocuklarımız ve gençlerimiz arasında, gönül köprüleri kurarak farkındalık oluşturuyor ve böylece milli birlik beraberliğimizi artırmak için sadece kitap topluyoruz. Bu sayede bağışçı özenerek seçip yolladığı kitaplara duygularını katabilmekte ve kütüphaneden yararlanan gencimiz, çocuğumuz bu maneviyatı hissedebilmektedir. Bağışçılar tarafından kitapların içine bir kaç satır not yazmasını ısrarla tavsiye ediyoruz. Birçok kez şahit olduk ki o yazılan bir kaç satır not da en az kitap kadar çocuk ve gençlerimizin zihninde etki bırakabilmektedir. Bizimle şehit kütüphanesi kurmak için iletişime geçen gönüllü neredeyse orada kütüphane kurmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar kurulan kütüphane ve okuma salonları şehitlerimizin memleketlerinde, mahallelerinde olabildiği gibi şehit olduğu esnada çalıştığı ilde, ilçede ya da şehitliğe ulaştığı sırada çalıştığı birliğinde bile olabilmektedir. Eğer şehidin memleketinde bir kütüphane kurulacaksa ilk önce şehidin okuduğu okulda ya da mahallesindeki kültür merkezinde bu çalışmanın yapılması için yönlendirmelerimizi yapıyoruz.


Şu zamana kadar kaç kütüphane açtınız? Ne çalışmalar yaptınız?


3 yıla yakın süre içerisinde toplamda 160’ın üzerinde kütüphane açtık. 12 tane de şu anda devam eden kütüphane projemiz var. Türkiye’nin dört bir yanına kütüphaneler kuruyoruz. İnternet sitemizde çalışmalarımızla ilgili il il ayrıntılı bir şekilde kütüphanelerimizi göstermeye çalıştık. Niye bunları gösteriyoruz? Bağışçılarımızın yolladığı kitaplar nereye gidiyor. Fark etsinler, görsünler diye ısrarla tüm açılan kütüphanelerin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarımızdan ve internet adresimizden yayınlıyoruz. İnternet sitesine baktığınızda Şırnak’tan tutun Hakkari’den İstanbul, Van, İzmir, Muğla, Konya gibi birçok yerde kütüphane açtığımızı göreceksiniz. Bunları o illerde bulunan koordinatörlerimizin marifetleriyle yapıyoruz. Bazen nasıl yapıyorsunuz diyorlar. Biz de bilmiyoruz, başlıyoruz ve oluyor.

Her ilde koordinatörünüz var mı?


81 ilin 81’inde yok ama 50-55 civarı koordinatörümüz var. Bazen bir koordinatörümüz birden fazla ilin sorumluluğunu alabiliyor. Bunun dışında bize başvuran, gönüllü olarak gelen ve koordinatörümüz olmak isteyen herkesin başvurusunu değerlendiriyoruz. Grubumuz içerisinde şehit ablasından annesinden, akrabasına ya da arkadaşına, sadece gönüllü olarak yapmak isteyen birçok kişi var. Bunun dışında kütüphane açılmak istendiğinde, bize başvurulduğunda o kişiyle hemen irtibata geçiyoruz. Yönlendiriyoruz. Sonra bunu bir afiş yapıp tüm hesaplarımızda paylaşıyoruz ve oraya kitaplarımız gelmeye başlıyor. Bağış aldığımız kitaplarda üzerine şehidimizle alakalı bir not yazılmasını istiyoruz. Bu şekilde farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Bu şekilde gençlerle bir köprü kurmaya çalışıyoruz. Çocuklarımızın okuması önemli ancak bizim düşüncemiz şehitlerimizin adıyla okumaları ayrı bir önem taşıyor. Açılışa şehidimizin ailelerini de çağırıyoruz, bu onlar için ayrı bir gurur kaynağı oluyor.

İNSANLARDAN SADECE KİTAP TALEP EDİYORUZ


Bir okulda kütüphane kurulması için gerekli olanlar nelerdir?


Kitap. Çok sayıda kitap ki biz bu yüzden sadece kitap talep ediyoruz insanlardan. Ancak bazı okullarımızda kütüphanelerine konulacak masa ve sandalye olamayabiliyor. Böyle durumlarda da yine insanlardan sadece masa ve sandalye istiyoruz. Yine maddi bir yardım kabul etmiyoruz. Masa ve sandalyeyi kabul etmemiz de ancak ve ancak direk ihtiyaç halindeki okula götürülmesi şeklinde kabul ediyoruz.


Size kitap yardımında bulunmak isteyen kişiler, sizinle nasıl irtibata geçiyorlar? Süreç nasıl işliyor?


Öncelikle sosyal medya hesaplarımızdan veya internet sitemiz üzerinden ulaşabilirler. Mail veya DM yoluyla. Sonra bu kişiler hangi illerdeyseler, o illerde ki koordinatörlerimize yönlendiriyoruz. Burada haberleşerek bağışçının kitaplarını ulaştırmasını sağlıyoruz. Başka illerden kitap gönderileceği zaman da PTT Kargo ile gönderim yapılmasını sağlıyoruz. Çünkü burada kitap gönderimleri belirli bir ağırlığa kadar sadece 3 lira ve ağırlık limiti üzerinde de yüzde 50 indirimli oluyor. Kişiler bizim instagram hesabımızdan veya internet sitemizden bizimle irtibata geçebilirler. Örneğin bir şehit yakınının adına kütüphane kurulmasını talep ediyorlar ya da kitap yardımında bulunmak istiyorlar. Bize böyle talepler geldiğinde hemen hangi il ile ilgiliyse, o ildeki koordinatörümüzle iletişime geçiriyoruz kişiyi. Kitap toplama merkezlerinde -ki bu merkezler o illerdeki koordinatörlerin marifetleriyle ortaya çıkıyor- kitaplar toplanıyor. Sosyal medya üzerinden biz sadece kitap talep ediyoruz. Başka hiçbir şey talep etmiyoruz, akıllarda soru işareti kalmasın diye. Bize maddi destek vermek isteyenler de oluyor, ancak biz bunları kabul etmiyoruz. Okullarda, gençlik merkezlerimizde, ya da kütüphaneyi nerede kuracaksak ki önceliğimiz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda kurulmasıdır ki tüm çocuklarımız ulaşabilsin. İzin alarak bunu yapıyoruz. Milli Eğitim’e bağlı bir okulda kütüphane açacaksak, okul müdürü kanalıyla ya da kaymakamlık, valilik kanalıyla, İlçe Milli Eğitim’den veya İl Milli Eğitim’den izin alarak okullarımızda kütüphane kurulması için hazırlıklara başlıyoruz.

KİTAPLARI TEK TEK İNCELİYORUZ


Bağışçılar kitap gönderirken nelere dikkat etmeliler, ne tür kitaplar yollamalılar?


Üzerinde ısrarla durduğumuz nokta: yasak yayınları almamak. Bununla ilgili listemiz var. Bunların kontörlünü yapıyoruz tek tek. Çünkü insanlar birçok kitap yolluyorlar, farkında oluyorlar veya olmuyorlar. Genelde bilmeden olduğunu düşünüyoruz. Bunları kesinlikle ayırıyoruz. Gelen kitapları biz düzeylere göre ayıklıyoruz. Ortaokul, lise gibi. Tasniflendirdikten sonra kütüphanelerimize ulaştırıyoruz. Kitap getirenlere de teşekkür belgesi veriyoruz. Herkes sosyal medyanın kötü tarafından bahseder, biz sosyal medyanın iyi tarafını kullanıyoruz. Ben de kitabı okuduktan sonra evde tutmayı seven biriydim. Ancak bu projeden sonra bunları paylaşmayı öğrendim. Bu proje hiçbir kuruma veya kişiye ait olmayan herkesin projesi. Bu yüzden çok sayıda gönüllümüz var. Bu güne kadar 5 bine yakın kişi tarafından kitap gönderildi.

 

Şehit Kütüphaneleri Topluluğu

http://www.sehitkutuphaneleri.com

İnstagram: @sehitkutuphaneleri

Twitter: @sehitkutuphane

Facebook: @sehitkutuphaneleri
YORUM EKLE

banner19