135 Vekil hakkında 600 fezlekenin görüşmesine başlandı

 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ''Anayasa değiştirme yetkisine sahip olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Anayasa'ya geçici madde eklemesi Anayas

135 Vekil hakkında 600 fezlekenin görüşmesine başlandı
 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ''Anayasa değiştirme yetkisine sahip olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Anayasa'ya geçici madde eklemesi Anayasa'ya aykırılık oluşturmadığını kanaatindeyiz. Eklenen madde de anayasa hükmüdür. Anayasa hükümleri arasında bir hiyerarşi söz konusu değildir'' dedi.

 

 

 
Bakan Bozdağ, Anayasa Komisyonu'nda Anayasa'nın 83. maddesine ek madde konularak dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin kanun teklifi hakkında bilgi verdi. Dokunulmazlık konusunun 1982 Anayasası'nın 83. maddesinde düzenlendiğini belirten Bozdağ, ''Gerek yasama sorumsuzluğunun gerek yasama dokunulmazlığının anayasal dayanağını oluşturmaktadır. Kürsü dokunulmazlığı veya mutlak dokunulmazlık dediğimiz esasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, Meclis sürecindeki sözlerinden, Meclis'te ileri sürdükleri düşüncelerden, o oturumdaki Başkanlık Divanınca Divan'ın teklifi üzerine başka bir karara almadıkça bunları Meclis dışı tekrarlama ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar'' ifadelerini kullandı.
Bozdağ şunları kaydetti:
''Bizim incelediğimizde bu teklif milletvekillerimizin suçluluğu veya suçsuzluğu hakkında iddiada bulunan bir teklif değil. Milletvekillerinin yargılamaları ile ilgili önündeki anayasaya eklenen bir madde ile yargılanmalarına izin veren teklif olarak görüyoruz. İlgili soruşturmayı elbette ilgili Cumhuriyet Savcılıkları yürütecek. Eğer davaya dönüşürse mahkemeler karar verecektir. Bizim bu açıdan baktığımızda anayasa değiştirme yetkisine sahip olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin anayasaya geçici madde eklemesi anayasaya aykırılık oluşturmadığını kanaatindeyiz. Eklenen madde de anayasa hükmüdür. Anayasa hükümleri arasında bir hiyerarşi söz konusu değildir.''
Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti 46, CHP 179, HDP 354, MHP 17 ve bağımsız 5 olmak üzere toplam 600 fezleke dosyasının ellerine ulaştığını belirterek, 27 AK Parti, 51 CHP, 49 HDP, 7 MHP ve 1 bağımsız olmak üzere toplam 135 milletvekili hakkında fezleke olduğunu belirtti.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24