Almanya Türkiye'ye asker gönderiyor

Almanya'da yayın yapan "Süddeutsche Zeitung" gazetesi, Türkiye'nin kendi topraklarını korumak için Pazartesi günü NATO'dan Patriot füzelerini S

Almanya Türkiye'ye asker gönderiyor
Almanya'da yayın yapan "Süddeutsche Zeitung" gazetesi, Türkiye'nin kendi topraklarını korumak için Pazartesi günü NATO'dan Patriot füzelerini Suriye sınırına konuşlandırma talebinde bulunacağını öne sürdü.


Haberde, NATO komutanı James Stavridis'in Türkiye'nin bu talebine karşılık vereceği ileri sürülürken, Alman ordusunun bu NATO operasyonuna Patriot tipi hava savunma füzeleri ve bunları kullanacak en fazla 170 asker ile katılacağı savunuldu.

Füzelerin konuşlandırılmasının NATO müttefikinin Suriye'den gelecek savaş uçağı ve roket tehlikesine karşı korunması amaçlı olacağı belirtilen haberde, bunun NATO sözleşmesinin 5. maddesi kapsamında değerlendirilmediği, ülkenin savunmasına yardımcı olmaya yönelik olduğu kaydedildi.

NATO'da PAC-3 tipi modern Patriot füzelerine Almanya, ABD ve Hollanda'nın sahip olduğuna dikkat çekilen haberde, bu füzelerle hem uçak hem de roketlere karşı mücadele edilebileceği aktarıldı.

Alman hükümetinin, böyle bir NATO operasyonuna katılınması gerektiği konusunda hemfikir olduğu belirtilen haberde, Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'nin Perşembe günü Paris'te Almanya, Fransa, Polonya, İtalya ve İspanya dışişleri ve savunma bakanlarının katıldığı toplantıda, böyle bir durumun olması durumunda, bunun Türkiye'yi korumaya hizmet edeceği ve hiç bir şekilde Suriye'deki iç savaşa karışma anlamına gelmeyeceğini söylediği kaydedildi.

Hükümet çevrelerinde de Patriot füzelerinin gönderilmesinin Türkiye'ye destek sinyali olabileceği ve Türkiye'nin komşu ülkedeki iç savaşta sağduyulu tutumunun takdir edilmesi anlamına geleceği ifade edildiği belirtildi.

ALMANYA'DAN İDDİALARA YANIT

Almanya Savunma Bakanlığı sözcüsü, "Süddeutsche Zeitung" gazetesinin Türkiye sınırına Patriot füzelerinin yerleştirileceği yönündeki iddiasıyla ilgili olarak, böyle bir talep gelmesi durumunda bunun askeri ittifak tarafından inceleneceğini belirtti.

Alman Haber Ajansı'na (DPA) konuşan savunma bakanlığı sözcüsü, "Bu Almanya'ya sorulursa, Almanya bunu ittifak yükümlülükleri kapsamında inceler" ifadesini kullandı.

Sözcü ayrıca, NATO'da sadece ABD, Almanya ve Hollanda'nın PAC-3 tipi Patriot füzelerine sahip olduğunu doğruladı.

NATO sözcüsü Carmen Romero ise "Türkiye'nin füze savunması konusunda destek talebi oldu mu?" sorusuna karşılık, "Türkiye'nin böyle bir başvurusu olmadı. Böyle bir başvuru olursa, müttefik ülkeler bunu inceler" cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2012, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8