Arınç'tan Genç'e: Senin aklın uçkurunda

TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmelerinde ''mesir macunu'' tartışması yaşandı. Bülent Arınç, kendisine 'mesir macunu' eleştirisi yapan CH

Arınç'tan Genç'e: Senin aklın uçkurunda
TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmelerinde ''mesir macunu'' tartışması yaşandı. Bülent Arınç, kendisine 'mesir macunu' eleştirisi yapan CHP'li Kamer Genç'e "Senin aklın uçkurunda" diye seslendi.

AA - TBMM Genel Kurulu'nda, 2013 yılı bütçeleri üzerinde görüşmelerde Hükümet adına Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın konuşmasının ardından CHP ve MHP'li milletvekilleri sataşma gerekçesiyle söz istedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Arınç'ın, mezheplerin, inançların siyaset konusu olmamasına yönelik sözlerine katıldığını, ancak özeleştiri yapması gerektiğini söyledi. Hamzaçebi, ''Türk siyasetine mezhep, inanç, din konusundaki kutuplaşmayı sokan siyasetçi ve siyasi parti kimdir Bu Sayın Başbakan Erdoğan ve partideki bazı yetkili kişilerdir. Başbakan'ın Sivas davasının zamanaşımı için 'hayırlı olsun' dedi. Siz Esad rejimine aynı mezhepten olmadığınız için mi savaş ilan ediyorsunuz Böyle bir anlayış olabilir mi Tüm inanç sahipleri bu ülkenin vatandaşlarıdır'' diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Arınç'ın konuşmasından üzüntü duyduğunu ifade ederek, üzüntüsünün ülke kadınlarına yönelik olduğunu söyledi. Arınç'ın ''cinsiyetçi'' konuşma yaptığını ve konuşmasına ''bir kadın milletvekili'' diyerek başladığını ifade eden Nazlıaka, ''Bunu erkek milletvekili söyleseydi, aynı şekilde konuşmasına başlayacak mıydı Kendisine bakmamdan mahcup olduğunu söyledi. Kendisi mahcup oluyorsa milletvekilinin cinsiyetinden değil, söylediklerinden ötürü olmasını dilerdim. Kendisine yakıştıramadım. Kendisine toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili kitap hediye edeceğim. Bizler 'zarif' gibi sıfatlarla anılmak istemiyoruz. Biz kadın milletvekilleri dişiliğimizle değil, kişiliğimizle buradayız. Bu böyle biline'' dedi.

'MOĞOL BAŞBAKAN YARDIMCISI GİBİ'
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de Arınç'ın Ergenekon konusundaki sözleriyle ilgili olarak, ''Moğollar'dan yana tavır koymasını ayıpladığını'' belirterek, ''Bu destanın Türklere ait olduğu bilinmektedir. Ama bizim Başbakan Yardımcısı sanki Moğol Başbakan Yardımcısı gibi dillendiriyor. Ergenekon isminin terör organizasyonuna verilmesini doğru karşılıyor gibi bir tavır gördüm, bundan üzüntü duydum. Karagöz Hacivat ya da döner Yunanistan'ın mı '' dedi.

'MESİRE İHTİYACI OLDUĞUNU NERDEN ANLADIN'
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç de sataşma gerekçesiyle söz alarak, ''Arınç Manisa'dan gitti, Bursa'dan aday oldu. Neden TBMM Başkanı iken orada Hazine'nin en kıymetli arazisini 3 milyon dolara birilerine verdi. Onlar yarısını 56 ay sonra 54 milyon dolara sattı. TBMM Başkanı iken 'soyadı Arınç olan bir kişiyi Meclis'e almadım' dedi ama 3 Arınç ispat edildi. Tunceli'den 7 defa seçildim, yiğitsen gel karşımda aday ol. Geçmişte bir olay oldu; Mesir macunu dağıtıyorlardı. Bir kısmını attı, TRT Genel Müdürü'ne, 'Al İbrahim, senin buna ihtiyacın var' dedi. Ya Bülent onunla ne ilişkin var ki ihtiyacı olup olmadığını biliyorsun. Nasıl anlar insan...'' diye konuştu.

AK Parti Grup başkanvekilleri ve milletvekilleri Genç'e, laf atarak ve sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi.

''MESİR VİAGRA DEĞİL, KUVVET İKSİRİ'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, eleştirilerin karşılığının hakaret etmek olmaması gerektiğini belirterek, ''Karakteri, mayası, her şeyi hakaret olanlara 'hasbunallahu ve nimel vekil' demekten başka çare yok'' dedi.

CHP'lilerin, Manisa Milletvekili Sakine Öz'ün sözünü eleştirmediklerini belirten Arınç, ''Benim ortaya koyduğum şey, Sakine Öz'ün yaptığı konuşma doğru mudur, değil midir Bana göre doğru değildir. Topu taca atmayın'' dedi.

Kadın milletvekillerine ''Hanımefendi, bayan milletvekili'' diye hitap ettiğini anlatan Arınç, CHP'li Nazlıaka'nın sözlerine karşılık şöyle konuştu:

''Benim kadın milletvekili demem aşağılamak değil, isminizi kullandım. Tüm bayan milletvekilleri benim olduğum pek çok yerde 'bize kadın milletvekili' denmesi lazım dediler. Anayasa'da, İçtüzük'te buna uygun düzenlemeler yapıldı. Kendinizi üzmeyin, ben latife olsun diye bana bakmanız karşılığında bir şey söylemiştim, siz dinlemediniz. Sonra gelenler size bir şey anlattı. Ben sizin bakışınızdan mahcup olmuyorum. Benim mahcup olduğum başka bir konu var; kürtaj meselesi konuşulurken siz öyle bir söz sarfettiniz ki benim yüzüm kıpkırmızı oldu. Ben asıl o zaman mahcup oldum, yerin dibine girmiştim. Evli, çocuğu olan bir bayan milletvekili, kendisiyle ilgili organını nasıl böyle açıkça konuşabilir, nasıl bundan yüzü kızarmaz Benim yüzüm o zaman kızardı, o zaman mahcup oldu.''

Genç için söylenecek bir şey olmadığını belirten Arınç, ''Her dönemde 8-9 bin oyla gelmenin yolunu bulur. DYP'ye geçeceği zaman şart koşmuştu, 'Meclis Başkanvekilliği'ni vermezseniz geçmem 'diye. Kendi kafasından hakimlerle tazminat kazanır, bununla zengin olur, kafayı çekerdi. Mesir, Viagra değil, kuvvet veren bir iksir. Ama senin uçkurunda aklın olduğu için Mesir atıldığı zaman aklına başka şeyler geliyor. Yazıklar olsun'' dedi.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2012, 03:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24