Barzani: Abdullah Öcalan özgürlüğüne kavuşmalı...

Barzani: Abdullah Öcalan özgürlüğüne kavuşmalı...
Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) 13. Genel Kurulu'nun açılışına gönderdiği mesajda, Kürdistan'ın dört parçası için ortak bir stratejinin belirlenmesi gerektiğini söyledi ve "Türkiye'deki barış sürecinin başarıya ulaşması için Sayın Abdullah Öcalan özgürlüğüne kavuşmalı" dedi.

"Parti temsilcileri ve Kürdistan'ın dört parçasında mücadele edenler, KNK yöneticileri ve değerli katılımcıları selamlıyorum" sözleriyle başlayan Barzani'nin mesajı şöyle:

"KNK'nin 13. kuruluş yıldönümünü kutluyor, halkımızın davası için başarı dileklerinde bulunuyorum. Kürdistan'ın dört parçasında halkımızın verdiği zorlu mücadelenin ardından bizler yeni bir dönemdeyiz. Kürt halkının meşru ve haklı mücadelesi, bölge ile dünya çapında yeni bir aşamaya girdi, aydınlık bir gelecek için umudumuz büyük.

Halkımızın düşmanları zayıflamış durumda ve Kürdü inkâr sürecini geride bıraktık. Karanlıklar dolu 20. yüzyılın tersine, 21. yüzyıl Kürtlerin umutlarının gerçekleşeceği bir yüzyıl olacak. Bu kritik aşamada halkımızın haklı mücadelesini zafere ulaştırmak için birlik ve ortak çalışmaya ihtiyacımız var. Bunun için batıdaki siyasi, kültürel ve toplumsal çalışmaları yürüten merkezlerle çalışmalıyız, özellikle de Avrupa'da Kürtlerin haklarını savunacak dostlar kazanmalıyız.

Bölgemiz hızlı bir gelişim içinde, bazen bu gelişmeler geleceği belirliyor. Kürdistan'ın etrafında istikrarsızlık, fundamentalizm ve çelişkilerin derinleşmesi korkusu var. Hepimiz bu korkuya karşı hazırlıklı olmalıyız. Doğrudur; her zamankinden daha fazla Kürtler için şanslar sözkonusu, fakat aynı zamanda halkımıza yönelik saldırıların sürme tehlikesi de var. Bunun için her zamankinden daha fazla ulusal, ortak ve demokratik bir stratejiye ihtiyacımız bulunuyor."

Bu stratejinin Kürdistan'ın dört parçasındaki şartlara uygun şekilde şiddetten arınmış, barışçıl, siyasi, sivil ve diplomatik çalışmalar temelinde oluşturulmasını isteyen Barzani sözlerini şöyle sürdürdü:

"En önemlisi bölge halkına barış, demokrasi ve birlikte yaşama mesajı vermeliyiz. Aynı zamanda halkımızın meşru haklarından da vazgeçmemeliyiz ve Güney Kürdistan'da ulusal ve Kürdistan'ı kapsayacak bir kongre kurmalıyız. Bütün Kürdistani güçlerden oluşacak bu kongre beklenmedik gelişmeler karşısında mücadele etmeli."

Türkiye hükümeti ve PKK arasındaki sürece de dikkat çekmek istediğini söyleyen Barzani, "Bu başlayan sürecin derinleşmesi için çalışmalıyız. Her iki tarafa da barış sürecinin tamamlanması için bu süreci uzun soluklu sürdürme çağrısı yapıyorum. Çünkü barış, diyalog ve şiddetsiz bir mücadele Kürtlerin umutlarını gerçekleştirecek tek yoldur. Bu sürecin başarıya uluşması için Sayın Abdullah Öcalan özgürlüğüne kavuşmalı ve Türkiye'deki anayasada değişiklikler yapılmalı" dedi.

Suriye'deki krizin patlak vermesiyle Batı Kürdistan'daki güçleri bir araya getirmeye çalıştıklarını belirten Barzani, Hewlêr anlaşmasının "ulusal bir kazanım" olduğunu bildirdi. Barzani, Batı Kürdistan'daki güçlere de şu çağrıyı yaptı:

"Herkesten Hewlêr anlaşmasına göre hareket etmesini ve kardeşçe birbirlerine yardım etmeli. Birbirlerine karşı şiddet ve baskı yöntemlerini kullanmayın. Kürtlerin birbirine karşı silah kullanmasını tam da Kürt düşmanlarının isteğidir."

Bütün güçleriyle Doğu Kürdistan'daki barış girişimlerini de desteklediklerini söyleyen Barzani, Kürdistan'ın bu parçası için şu mesajı verdi:

"Bu parçada da Kürt davasının ilerlemesini umut ediyorum. Bu yüzden Doğu'daki güçlerin birliği ve tek sesliliği çok önemli."

Kürt halkının barış isteyen bir halk olduğunu belirten Barzani, son olarak şu çağrı yaptı:

"Bölgenin barış ve huzura kavuşması için bütün devletler Kürt inkârından vazgeçmeli. Silahlanma rekabetine ve şiddete son verilmeli. Bu temelde kongreye başarı dileklerimi sunuyorum. Umut ediyorum kongre Kürt halkının haklı davası için verilen mücadelede uzun süreli bir strateji belirlemeli."

(Kaynak: Marksistorg)
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2013, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8