Başbakan Davutoğlu'ndan koalisyon açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Ümit ederim ki en kısa zamanda Türkiye’de herkesin mutmain olacağı bir formülle, bir yöntemle usul ve üslupla ye

Başbakan Davutoğlu'ndan koalisyon açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Ümit ederim ki en kısa zamanda Türkiye’de herkesin mutmain olacağı bir formülle, bir yöntemle usul ve üslupla yeni hükümeti kurarız. Bütün çağrımız zaman kaybına sebebiyet vermeyecek şekilde karşılıklı anlayış içerisinde bu hükümeti oluşturmaktır. Hiçbir ön yargı ve ön kabulümüz yok. Hiçbir ön şartımız da yok. Hükümet etmenin gerektirdiği bütün ana unsurları görüşmeye hazırız" dedi.


Başbakan Davutoğlu, Yenikapı Ramazan Etkinlikleri Alanı’nda AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. İftara Başbakan Davutoğlu’nun yanı sıra eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın annesi Saadet ve babası Hakkı Kiraz, sanatçılardan Özdemir Erdoğan, Melahat Gürses, Kıbrıs gazisi Oğuzhan Aygün ile diğer davetliler katıldı. İftarın ardından kürsüye davet edilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu:
"Kadir Gecesi yaklaşırken Rabbimizden niyazımız odur ki bize öylesine bir güç kuvvet versin ki ve o güce kuvvet muhteva kazandıran öylesine bir ahlaki derinlik versin ki Bosna’ya da, Suriye’ye de, Yemen’e de, Uygur’a da, Horasan’a da, Doğu Türkistan’a da bütün yüzlerini bize dönüp bakanlara da elimiz ve gönlümüz ulaşabilsin. İşte bütün bu sorumlulukları omuzlarımızda taşıyoruz. Türkiye’nin kaderi artık sadece Türkiye’nin kaderi değildir. Türkiye’nin kaderi aynı zamanda çevre coğrafyalarının da, gönül coğrafyalarının da Türkiye’ye ümit bağlayanların kaderine dönüşmüştür. Türkiye’nin gücü ve kudreti artık sadece Türkiye’nin gücü ve kudreti değildir. Aynı zamanda zulme karşı ayakta durmaya çalışan, zalimlere karşı mülteci durumuna düşüp evlatlarını şehit verenlerin tek ümit dergahı ve tek dayanağıdır. Türkiye’nin gücü Afrika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Latin Amerika’ya kadar adaletin ve sesin olma gücüdür. Türkiye’nin zaafı ise sadece Türkiye’nin zaafı olmayacak. Bütün bu bölgelerdeki kardeşlerimizin zaafı haline dönüşecek. Tarihi bir dönemeçte çevremizdeki ateş çemberinin içinde bir şekilde bu ülkenin sorumluluklarını üslenmiş kişiler olarak devlet adamları olarak, siyasiler olarak aydınlar, sanatçılar, iş adamları olarak hepimizin omuz omuza verme vakti gelmiştir. Suriye’de eğer böyle bir iftarda 5 sene önce devlet adamları, işadamları, aydınlar, din adamları omuz omuza vermiş olsalardı insanlık onuruna yakışan bir tavır sergilemiş olsalardı bugün Şam ve Halep yanıyor olmazdı. Eğer Irak’ta bundan 10-15 yıl önce tam da Irak savaşı sonrasında Sünni’si, Şii’si, Arap’ı, Türkmen’i, Kürt’ü, el ele verebilmiş olsaydı bugün DEAŞ diye bir terör örgütü at koşturuyor olmaz ya da bazı akımlar Sünni-Şii ateşi körüklemiş olmazlardı. İşte bütün bu çevremizde olanlardan ders almak zorundayız."
"Ne senaryolar getirdiler. Bir ay içerisinde ülkeyi şu blok, karşı blok diye ayırmaya kalkışanlar oldu siyasetçilerimiz arasında. 'Ben şunlarla hiç görüşmem' diyenler oldu. 'Ben şu koalisyon formülüne veya şu görüşmeye kapalıyım' diyenler oldu. Bütün bunlara karşı biz 'AK Parti olarak biz herkes ile görüşmeye hazırız. Herkes ile gönül açıklığıyla görüşmeye hazırız' dedik" diyen Davutoğlu, "Çünkü etrafımızdaki ateş çemberinin Türkiye’nin huzuru açısından ne anlama geldiğini en yakından biz biliyoruz. Çünkü sahip olduğumuz bilgilerle eğer şu anda doğru tavır alınmazsa Türkiye’nin bir yılını değil bir asrını kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu en yakından hissediyoruz. Halbuki bırakın Türkiye’nin 4 yıla, bırakın bir yıla, bir aya, bir güne bir saati dahi kaybetmeye tahammülü yok. Böyle bazı zamanlar tamamıyla Rabbimizin tevafuku ile tecelli eder, yarın koalisyon görüşmelerine Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği görevle inşallah yarın başlayacağız. Yani Kadir Gecesi gününde bu hayırlı yolculuğa çıkacağız. Buradan bütün siyasi partilerimize seslenmek istiyorum. Ben onların misafiri olduğum her anda siyasi nezaket ve siyasi feraset içerisinde götüreceğimiz bütün teklifleri, düşüncelerimizi, kanaatlerimizi açık yüreklilikle ve bu ülkenin sadece Başbakanlık görevini, sorumluluğunu almış bir vatandaş olarak değil, bütün diğer vatandaşlarıyla eşit şartlara sahip bu ülkeye aidiyeti en derinden aidiyeti hisseden bir kardeşiniz olarak konuşacağız. Ümit ederim ki aynı yaklaşımı diğer parti genel başkanlarından da görürüz. Ve yine ümit ederim ki en kısa zamanda Türkiye’de herkesin mutmain olacağı bir formülle, bir yöntemle usul ve üslupla yeni hükümeti kurarız. Bütün çağrımız zaman kaybına sebebiyet vermeyecek şekilde karşılıklı anlayış içerisinde bu hükümeti oluşturmaktır. Hiçbir ön yargı ve ön kabulümüz yok. Hiçbir ön şartımız da yok. Hükümet etmenin gerektirdiği bütün ana unsurları görüşmeye hazırız. Sadece hükümet ile ilgili olmayan hususları bütün bu tartışmaların dışında tutmak gerektiğini düşünüyoruz, başta cumhurbaşkanlığı makamı olmak üzere. Bu tür tartışmaların ötesinde iyi niyetle masanın başına oturacağız. İnşallah hayırlı bir netice hasıl olur. Bayram öncesinde milletimize güzel haber verebilmemiz için bu görüşmeleri hiç vakit kaybetmeden başlatıp inşallah Çarşamba gününe kadar üç siyasi partilerle görüşmemizi yapacağız. Güzel neticeler almayı ümit ediyoruz. İnşallah son 12 yıl içinde Türkiye’nin kazanımları konusunda elde ettiğimiz mesafenin herhangi bir şekilde risk edilmeyeceği, tehlikeye atılmayacağı Türkiye’nin 2023 hedeflerine doğru kararlı yürüyüşünü sürdüreceği yeni bir hükümetle birlikte güzel ve aydınlık bir geleceğe bu konuda bütün vatandaşlarımızın da sizlerin de emin ve huzurlu olmasını rica ediyorum. Ne gerekiyorsa yapacağız. Risklerin ve kutuplaşmaların olmaması için gereken her türlü adımlar atılacak" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24