Başbakan Davutoğlu'ndan zam müjdesi!

Başbakan Davutoğlu'ndan zam müjdesi!
davutoğluBaşbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan özür dilediğini hatırlatarak, “Bu milletin hakkını vermeyen herkes özür dileyecek” dedi. Davutoğlu, genç akademisyenlere de yüzde 35 zam yapılacağı müjdesini verdi.

AK Parti İstanbul İl Teşkilatı, bayramın ikinci gününde Haliç Kongre Merkezi’nde bayramlaşma töreni düzenledi. Törene başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı.

Partililere seslenmek üzere kürsüye gelen Davutoğlu, salondan yükselen sloganlar üzerine, “Bizimle ölmeye değil, bayram yapmaya geldiniz. Millete bayram yaşatmaya geldiniz” dedi. Davutoğlu, Başbakan olduktan sonra ilk bayramı İstanbul’da geçirmek istediğini söyledi.
AK Parti ailesinin son 45 gün içerisinde çok büyük bir sınav verdiğini belirten Davutoğlu, “Bu sınavı büyük bir muhabbet içinde verdi. Bu aile içinden çıkan iki cumhurun başkanı birbirlerine görevi tam bir ahlaki olgunluk içinde tevdi ettiler. Tarihimizde ilk defa böylesine coşkulu, tam bir bayram havası içerisinde cumhurbaşkanlığı devir teslimi oldu. Biz bayramı o gün yaptık. Bugünkü bayram, o günkü bayramın devamıdır. Ne oyunlar oynanmaya çalışıldı bu ülkenin kaderi üzerinde, AK Parti ailesinin geleceği üzerinde. Hiçbirine fırsat verilmediyse emin olun bizim İstanbul’un irfanından ders almamız sebebiyledir” dedi.

Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına ise tepki göstererek, “Biz yüreğimiz, gönlümüzle Suriye’de, Irak’ta mazlumlarla beraberken bayramın birinci günü maalesef ana muhalefet partisi başkanı bir gazeteye demeç verdi ve alabildiğine siyasi polemik yaptı. Ben burada ona cevap vermeyeceğim. Ama şunu hatırlatacağım; bari bayramı bayram olarak idrak etmeyi bilin, bari millet sevinirken milletle sevinmeyi bilin. Herkes bayram namazında saf tutmuş, ‘sen hangi partidensin, sen hangi siyasi görüşe sahipsin’ demeden kucaklaşırken o gün dahi siyasi polemik yapmak ancak kendisine yakışır. Biz yapmayacağız” diye konuştu.

“BU MİLLETİN HAKKINI VERMEYEN HERKES ÖZÜR DİLEYECEK”
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın açıklamalarına karşılık dün söylediği sözleri hatırlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bu aziz milletin yaptığı fedakarlıkları görmeyerek Türkiye’yi eleştirmek kimsenin hakkı da, haddi de değildir. Biz eğer Suriyeli kardeşlerimizin, Iraklı kardeşlerimizin yanında duruyorsak bu aziz bayramı inşallah onlar için de yaşanır kılmak içindir. Sayın cumhurbaşkanımız da gerekli tepkiyi gösterdi ve özür dilendi. Bu milletin hakkını vermeyen herkes özür dileyecek ve hak teslim edilinceye kadar başımız dik, tarihte yürümeye devam edeceğiz. Biz bunlarla uğraşırken, ülkemizin itibarını korumaya çalışırken, gönlümüzle yüreğimizde bu bayramı 77 milyonla yaşamaya çalışırken bayram günü dahi siyasi polemik yapmaya çalışanları millete havale ediyoruz. Onlar bu milletle sevinmeyi de bilmediler, üzülmeyi de bilmediler. Ümit ederiz zamanla bunu öğrenirler. Ama biz öğreninceye kadar sabırla öğretmeye devam edeceğiz” dedi.

Davutoğlu, konuşmasında genç akademisyenlere de zam müjdesi verdi. Genç akademisyenlere yüzde 35 zam yapılacağı müjdesini veren Davutoğlu, “Buradan bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Çünkü kendi ilim adamlarına sahip çıkamayan bir ülke geleceğe de damga vuramaz, sahip çıkamaz. Bunun çalışmaları önceden başlamıştı. İnşallah bayrama müteakip yapacağımız yasal düzenlemeyle akademisyen kadrosunda çalışan araştırma görevlileriyle, Maliye’de, Hazine’de, Dışişleri’nde, diğer yerlerde göreve başlayanlar arasındaki fark tamamen kapatılacak ve yaklaşık yüzde 35’lik bir zamla genç akademisyenlerimiz de diğer bütün akranları gibi aynı haklara sahip olacaklar. Ayrıca ilmi çalışmayı teşvik etmek için akademik teşvik primiyle, buna ek olarak ayrıca yüzde 20’ye varan bir teşvik katkısı yapılacak. Bu ülkenin geleceğinin teminatı olan gençleri yetiştiren üniversitelerimizdeki öğretim üyelerimizin, akademisyenlerimizin huzur içinde çalışmaları ve gelecek kaygısı olmadan çalışmaları bizim için hayati derecede elzemdir. İnşallah bütün diğer kamu çalışanları da aynen akademisyenlerimiz gibi bu ülkenin geleceği için alın teri döken kardeşlerimizin çabalarıyla bu ülke yükselmeye devam edecek” şeklinde konuştu.

“Türkiye dünyanın en zengin ülkesi değil ama en fazla insani yardım yapan ülkesidir” diyen Davutoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:
“1,5 milyon Suriyeli yönlerini Türkiye’ye döndüler. Çünkü zulüm vardı, bayram yapacak şartlar yoktu. Eğer başı sıkışanlar Türkiye İstanbul’a dönüyorsa, ilim arayanlar Türkiye ve İstanbul’a geliyorsa, eğer bayramı bayram gibi yaşamak isteyenler Türkiye ve İstanbul’a geliyorsa bizim istikbalimiz parlaktır. Çünkü onların duaları, onların istikbale dönük bu beklentileri bizi daha fazla çalışmaya sevk edecektir. Türkiye önümüzdeki dönemin yükselen küresel gücüdür. İstanbul’da bu yükselen küresel gücün merkezi ve bir dünya başkentidir.”
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19