Başbakan Yıldırım Bangladeş'te

Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş ziyareti çerçevesinde Türkiye'nin Dakka Büyükelçiliği

Başbakan Yıldırım Bangladeş'te

Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş ziyareti çerçevesinde Türkiye'nin Dakka Büyükelçiliği yerleşkesinin temel atma törenine katıldı.


Başbakan Binali YıldırımBangladeş ziyareti çerçevesinde Türkiye'nin Dakka Büyükelçiliği yerleşkesinin temel atma törenine katıldı.Yıldırım, törende yaptığı konuşmada yeni büyükelçilik yerleşkesinin en az 100 kişinin aynı anda çalışabileceği büyük bir kompleks, bir külliye olarak inşa edileceğini vurgulayarak "Ülkemize yakışan büyük bir büyükelçilik külliyesi, 2019'da hizmete girmiş olacak." ifadelerini kullandı.Yıldırım, yeni büyükelçilik yerleşkesinin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.


Kurdele kestikten sonra inşaatın temeline harç koyan Yıldırım, yetkililerden projeye ilişkin bilgi aldı.Yıldırım'a törende Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı eşlik etti.


Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler, törenin ardından gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
Dakka'daki Savar Ulusal Şehitler Anıtı'na ziyaret etti


İki ülkenin ulusal marşlarının çalınmasının ardından anıta çelenk bırakarak saygı duruşunda bulunan Yıldırım, ziyaret defterini imzaladı.


Yıldırım, deftere yazdığı mesajda, "Savar'daki Ulusal Şehitler Anıtı'nda bulunmanın kendisi için büyük bir ayrıcalık ve onur vesilesi olduğunu" belirterek, "1971'deki Bağımsızlık Savaşı'nda hayatını kaybeden cesur Bengallileri, burada Türk milleti ve kendi adıma anma fırsatı bulmaktayım." ifadesine yer verdi."Türkiye ile Bangladeş halkları arasındaki kardeşlik bağlarının, bağımsız Bangladeş devletinin kuruluşunun öncesine dayandığını" vurgulayan Yıldırım, mesajını şöyle sürdürdü:


"Türk milleti, Bengalli kardeşlerinin Kurtuluş Savaşı'mızda verdikleri desteği asla unutmayacaktır. Ülkeleri için cesaretleri ile savaşan Bangladeş şehitlerine saygı göstermekten onur duyuyorum. Onların mirası, Bangladeş halkını bu demokratik, müreffeh ve coşkulu ülkenin inşa edilmesinde cesaretlendirmiştir."Başbakan Yıldırım, kendi ismi verilen fidanı anıtın bahçesine dikerek ziyaretini tamamladı.TİKA tarafından yaptırılan kemoterapi ünitesinin açılışına katıldı


Öte yandan Başbakan Yıldırım, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Shaheed Suhrawardy Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yaptırılan kemoterapi ünitesinin açılışını yaptı.Yıldırım, daha sonra üniteyi gezerek incelemelerde bulundu ve görevlilerden bilgi aldı.


Açılışın ardından Yıldırım, Bangladeş'in kurucu lideri Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman'ın kabrinin bulunduğu Bangabandhu Anıt Müzesi'ni ziyaret ederek anı defterini imzaladı.
Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24