Başbakan Yıldırım: Varsın orada kalsın vize muafiyeti

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM'de düzenlenen grup toplantısına katılarak konuşma yaptı. ( Utku Uçrak - Anadolu Ajansı )

Başbakan Yıldırım: Varsın orada kalsın vize muafiyeti
Başbakan Yıldırım, "Ülkemizin bekası için mücadele veriyoruz. Bu şartlarda Terörle Mücadele Kanunu'nda herhangi bir değişiklik söz konusu olmaz. Bunun sonucu vize muafiyeti olsa bile. Varsın orada kalsın vize muafiyeti." dedi.

 

 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.


"22 Temmuz'dan beri terörle, güvenlik esaslı mücadelemiz sonucunda, şehirlerde, ilçelerde terör örgütünün direnci tamamen kırılmış ve devlet, ülkenin her köşesinde halkımızın huzur ve güvenliğini sağlayacak tedbirleri almıştır. Ama şunu herkes iyi bilmelidir: Gerek Suriye'nin kuzey sınırında, gerekse Musul ve kuzeyinde ortaya konan bazı planlar var. Türkiye, asla ve asla oralarda yeni bir oluşuma izin vermeyecektir."Türkiye'den başka herkesin adını görebilirsiniz"


Alman Parlamentosunun "tarihi yalana imza attığını" ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Şunu çok açık ve net söylemek istiyorum; Alman Parlamentosu tarihi bir yanlış yapmıştır. Türkiye-Almanya ilişkilerine çok ciddi zarar vermiştir. Dolayısıyla bu karar bizim açımızdan yok hükmündedir. Bunun böyle bilinmesini özellikle ifade etmek istiyorum. Ne karar alırsanız alın Türkiye'nin geçmişi bellidir. Bizim tarihimizde soykırım yoktur. Bize soykırım suçlaması yapanların aynaya bakıp 2. Dünya Savaşı'nda yaptıklarını bir kez daha hatırlamalarını öneriyoruz. Ecdadımız üç kıtada 619 yıl hoşgörüyle, kardeşlikle hüküm sürmüştür. Daha 90'larda Balkanlarda, Bosna'da olanlar bütün insanlığın hafızasında. Suriye'de, Irak'ta, Somali'de, Kuzey Afrika'da olanların hesabını veremeyenler, efendim 100 yıl önce aslı astarı olmayan bir meselenin peşine düşmüşler. Akılları sıra Türkiye'yi buradan köşeye sıkıştırmak istiyorlar. Eğer soykırımla, geçmişle, tarihle ilgili defterleri karıştırmaya başlarsak orada Türkiye'nin adını göremezsiniz. Türkiye'den başka herkesin adını orada görebilirsiniz"
"Bu terör saldırısını kınıyoruz. Bu konuda bizim çifte standardımız yok"


ABD'nin Orlando kentindeki terör saldırısına değinen Yıldırım, hangi amaçla olursa olsun terörün her türlüsünü tereddütsüz lanetlediklerini, bunun acısını herkesten daha çok çeken ve yaşayan bir millet olduklarını kaydetti. "Bu terör saldırısını kınıyoruz. Bu konuda bizim çifte standardımız yok. 'Senin teröristin sevimlidir, benimki sevimsizdir', böyle bir düşünce asla bizde yer bulmaz"  ifadelerini kullandı."İnsanların içine çıkamıyorlar"


Yıldırım, bu haftanın, zorlu bir yasama haftası olduğunu belirtti.

Gündemlerinde, güvenlikle ilgili TSK'nın, polis teşkilatının, korucuların, jandarmanın, terörle mücadele ve operasyonlardaki kararlılığını artırmaya, koordinasyonu en iyi şekilde sağlamaya yönelik bir düzenleme bulunduğuna dikkati çeken Yıldırım, İl İdaresi Kanunu'nda ve bazı kanunlarda değişiklik yapan bu düzenlemeyle yeni bir şey getirilmediğini söyledi.

CHP ve MHP'nin, bu tasarıya karşı olumlu tutum içinde olduğuna dikkati çeken Yıldırım, çünkü bunun milli bir mesele olduğunu, bundan dolayı iki partiye teşekkür ettiğini kaydetti. HDP'nin zaten buna destek vermesini beklemediklerini dile getiren Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Olabildiğince köstek olmaya çalışacak. Ama onlara önerimiz; artık safınızı net olarak ortaya koyun, terörün mü milletin mi yanındasınız? Size oy veren 5 milyona yakın vatandaşımız büyük bir hayalkırıklığı yaşıyor. Biz bunu bölgeye gidince gördük. Van'a, Diyarbakır'a gittik, gördük. Onlara şunu söyledim: Siz kendinizi asla ve asla sorumlu, suçlu hissetmeyin değerli vatandaşlarım. Asıl sizin yüzünüze bakamayacak olan, sizi aldatarak milletin partisi, milletin vekili olacağız diyen, sizden oy alıp, dağa lojistik destek yapanlardır. Ama vatandaşlarımız hiç tereddüt etmesin, onlar artık kredilerini tükettiler. Herşey ortaya ayan beyan çıktı. Şimdi artık vatandaş devleti, milletiyle beraber. İnsanların içine çıkamıyorlar. Bundan sonra işleri daha da zor olacak.""Siz Amerikan tipi başkanlık olsun diyorsanız ona da varız"


Yıldırım,  Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir televizyon programında, "ABD'deki gibi bir başkanlık sistemi getiriyorsanız buyurun." dediğini belirtti.


Başbakan Yıldırım, "Biz bunu, 'biz hazırız' olarak anlıyoruz. Biz buyurduk, siz de buyurun, Amerikan tipi olsun. Biz Türk tipini tercih ediyoruz ama siz Amerikan tipi başkanlık olsun diyorsanız ona da varız, hodri meydan; buyurun başlayalım görüşmelere, bu işi de Türkiye'nin gündeminden kaldıralım. Anamuhalefet Partisi tekrar millet önünde samimiyet sınavındadır. İnşallah geçmişte oldukları gibi bu sınavdan da başarız çıkmaz. Bu fırsatı millet adına kaçırmamasını bekliyoruz."değerlendirmesinde bulundu."Davaların yüzde 75'i Yargıtaya, Danıştaya gelmeden hallolacak"


Başbakan Yıldırım, konuşmasında Meclis gündemi hakkında da bilgi verdi.


Danıştay ve Yargıtayın yeniden yapılandırılmasını öngören yasanın görüşüleceğini anlatan Yıldırım, bu yasanın, hukuk sistemi içerisinde çok kapsamlı bir düzenleme olduğunu ifade etti. Yıldırım, kısa süre önce 7 istinaf mahkemesi (bölge mahkemeleri) kurduklarını anımsatarak, bu bölge mahkemeleri kurulduktan sonra artık ikinci derece yargılamanın, büyük oranda istinaf mahkemelerinde gerçekleşeceğini ve sonuçlandırılacağını söyledi.


Binali Yıldırım, böylece bugün görülen davaların en az yüzde 70-75'inin Yargıtaya, Danıştaya gelmeden hallolacağını aktardı."Varsın orada kalsın vize muafiyeti"


Yıldırım, Türkiye'nin 53 yıldır AB üyeliği için bir yola girdiğini, yarım asrı geçen bir serüveninin olduğunu hatırlattı. Yıldırım, "Ülkemizin birlik, beraberlik ve bekası için bir mücadele veriyoruz. Bu şartlar altında asla ve asla bizim açımızdan Terörle Mücadele Kanunu'nda herhangi bir değişiklik söz konusu olmaz. Bunun sonucu vize muafiyeti olsa bile. Varsın orada kalsın vize muafiyeti" ifadesini kullandı."Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı daha sorumlu davranmalıydı"


Fatih Cami'nde katıldığı şehit cenazesinde, bir şehit yakınının Anamuhalefet Partisi Genel Başkanının önüne bir boş kovan bıraktığını ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:


"Böyle bir davranışı asla onaylamadığımızı çok net bir şekilde söyledik. Ama buna rağmen beklediğimiz şuydu; Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı daha sorumlu davranmalıydı. Nedir? 'Efendim biz güvenliğimiz kendimiz alacağız.' HDP'liler de aynı şeyi söylüyor. CHP-HDP çizgisine süratle gidiyor diyenleri haklı çıkarmak gibi bir göreviniz olduğu bir kez daha anlaşıldı. Türkiye'de ister Başbakan olun ister Anamuhalefet Partisi başkanı olun isterseniz sade bir vatandaş olun, Türkiye Cumhuriyeti herkesin can ve mal güvenliğini korumak için hazırdır, nazırdır ve buna 7-24 her zaman hazır vaziyette beklemektedir. Onun için merak etmeyin Sayın Kılıçdaroğlu sizin güvenliğiniz de bizim teminatımız altındadır. Ama faaliyetlerinizde lütfen canı yanan şehitlerin ve onların yakınlarının da rencide etmeyecek sorumlulukta davranmanız ve ona göre açıklamalar yapmanız bu milletin hakkıdır, beklentisidir." "Bayram için Türkiye'ye gelin" çağrısı


Bayramın yaklaştığını, tatilin 9 gün olduğunu, vatandaşların programını rahat planlamaları, sevdikleriyle kavuşarak hasret gidermeleri ve tatil yapmaları için bu kararı erken açıkladıklarını anlatan Yıldırım, "Yurt dışında yaşayan bütün vatandaşlarımıza bir çağrımız var; bu bayram için Türkiye'ye gelin. İmkanı olan herkesin Türkiye'ye gelmesini, anavatanda kardeşleriyle kucaklaşmasını, dayanışmasını artırmasını, ortaya koymasını istiyorum. Seyahatleri, konaklamaları kolaylaştırılacak ve kardeşleriyle, akrabalarıyla hasret gidermeleri, bayramı bayram tadında geçirmeleri için Hükümetimiz 7 gün 24 saat emirlerinde olacak." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2016, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24