'Başbakan'ı neden dinlediniz?'

Erdoğan'ın telefon görüşmelerinin iki danışmanı, Sefer Turan ve Mustafa Varank üzerinden dinlendiği ortaya çıktı. Gülen Cemaati'ne yöneli

'Başbakan'ı neden dinlediniz?'
Erdoğan'ın telefon görüşmelerinin iki danışmanı, Sefer Turan ve Mustafa Varank üzerinden dinlendiği ortaya çıktı. Gülen Cemaati'ne yönelik soruşturmada gözaltına alınan polislere Başbakan'ın hangi gerekçeyle dinlendiği soruluyor.

 

Gülen Cemaati'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan polisler sorguda. Erdoğan'ın yabancı devlet adamlarıyla yaptığı görüşmelerin danışmanı Sefer Turan'ın telefonu, yurtiçinde yaptığı görüşmelerinse danışmanı Mustafa Varank'ın telefonu üzerinden dinlendiği ortaya çıktı. Savcılık, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yabancı devlet adamlarıyla yaptığı görüşmelerin, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı bakanların telefon konuşmalarının hangi gerekçeyle dinlendiğini şüpheli polislere soruyor.

Şüphelilerin, Erdoğan ve diğer isimleri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği takipsizlik kararında, "delil olmadan, casusluk amacıyla" başlatıldığı ifade edilen "Selam örgütü" soruşturmasıyla nasıl ilişkilendirildikleri araştırılıyor.

Bu belgeye göre, Erdoğan'ın Somali ve Filistin liderleriyle yaptığı görüşmeler, müşaviri Sefer Turan'ın kullandığı telefon üzerinden dinlendi.

Şüpheli polislere, "Selam örgütü" soruşturmasıyla ilgisi olmadığı halde Erdoğan'ın 26 Kasım 2013'te Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile, 28 Kasım 2013'te Filistin Başbakanı İsmail Haniye ile ve 3 Aralık 2013'te Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile yaptığı görüşmelerin neden dinlenip kayıt altına alındığı soruldu.

 

"Başbakan'ı hangi yetki ile dinlediniz?"

Savcılık dosyasına göre, hakkında takipsizlik kararı verilen "Selam örgütü" soruşturmasına 232 kişi dahil edildi. Bu şahısların kullandığı 424 adet telefon hattı ile 171 mail adresi hakkında da iletişim tespit kararı alındı.

Dinlenen telefonlardan biri de Başbakan Erdoğan'ın danışmanlarından Mustafa Varank’a ait. Erdoğan'ın, Varank'ın telefonu üzerinden 25 Kasım 2013'te Abdülkadir isimli kişiyle, 26 Kasım 2013'te İsmail isimli kişiyle ve 29 Kasım 2013'te kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile yaptığı konuşmaların kaydedildiği belirtildi.

Varank’ın kendisinin de bakanlar Mehmet Şimşek, Efkan Âlâ ve Fatma Şahin ile yaptığı görüşmeleri kaydedildi. Şüphelilere, Başbakan Erdoğan ve bakanları da hangi gerekçeyle ve yetkiyle dinledikleri ve konuşmalarının hangi gerekçeyle kayıt altına alındığı soruluyor.

 

"MİT Müsteşarı'a neden kod isim verdiniz?"

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da dinlenmesinin ayrıntıları dosyada yer aldı. Buna göre zanlı polisler, yürüttükleri "Selam örgütü" soruşturması kapsamına, AK Parti'nin eski milletvekili ve Başbakan Erdoğan'a yakın isimlerden Faruk Koca'yı da dahil etti. Faruk Koca'nın; Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji Bakanı Taner Yıldız ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın bazı görüşmelerini planladığı da belirtildi.

Koca'nın ayrıca Hakan Fidan'ın özel kalemi Edip Ali Yavuz ile görüşmeleri dinlendi ve bir kısmının tape dökümleri yapıldı. Polislere bu kişilerin neden dinlendiği ve görüşmelerin neden kaydedildiği soruldu.

Savcılık bu tape dökümlerinde neden MİT Müsteşarı Fidan’a ‘Emin’ kod adının verildiğini de sorguluyor.

Sorulan sorular arasında şüphelilerin neden soruşturmayla ilgisi olmayan görüşmeleri tape halinde döktükleri de yer alıyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un görüşmelerinin danışmanı aracılığıyla dinlendiği belirtildi. Kurtulmuş’un danışmanı Furkan Torlak, "Selam örgütü" soruşturması kapsamında dinlemeye alındı. Torlak, dinlemeye alınan telefonlarıyla bazen Numan Kurtulmuş ile devlet politikası açısından önem arz eden konuşmalar yaptı. Savcılık dosyasındaki bilgilere göre bir konuşmada Kurtulmuş, danışmanı ile Türkiye’nin Mısır politikası hakkında konuştu. Bu konuşmalar da dinlendi.

Ayrıca bazı gazeteciler, sanatçılar ve muhalefet milletvekillerinin de dinlendiği ortaya çıktı. Şüpheli polislere bu kişileri bir delile dayanmadan neden dinledikleri de soruldu.
Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2014, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24