Bedeli ödeyecek AK Parti

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, çözüm sürecine ilişkin, ''Netice alınmadığında arzu edilmedik sonuçlar çıktığında bedeli ödeyecek

Bedeli ödeyecek AK Parti
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, çözüm sürecine ilişkin, ''Netice alınmadığında arzu edilmedik sonuçlar çıktığında bedeli ödeyecek Bahçeli ve Kılıçdaroğlu değil, AK Parti'' dedi. 

 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, soruları yanıtladı.

Bazdağ, çözüm sürecine ilişkin olarak, ''Netice alınmadığında arzu edilmedik sonuçlar çıktığında bedeli ödeyecek kim? Bahçeli değil. Bedeli ödeyecek kim? Kılıçdaroğlu değil. Bedeli ödeyecek AK Parti. Biz bu kadar açık söylüyoruz'' ifadelerini kullandı.

Bozdağ, ''Bahçeli'nin dediği 'ver başkanlığı al şunu, ver şunu al bunu' lafları iftiradan başka bir şey değildir. İftira ediyorlar resmen'' dedi.

Ortaya çıkmış bir metin yok

''Çözüm süreci ile ilgili şu anda ortaya çıkmış bir metin yok. Yani üzerinde 'şudur, budur' diye değerlendirilecek bir metin falan yok'' diyen Bozdağ, ''Çözüm süreci kolay bir süreç değil sabır isteyen bir süreç. Bugünden yarına hemen netice alınacak bir süreç de değil. İftiraların, ithamların, karalamaların pek çok başka şeylerin olabileceği bir süreç'' şeklinde konuştu.

Silahlar bırakılmazsa operasyonlar sürer

Bekir Bozdağ, şöyle devam etti:

''Netice alırsa çözüm süreci, terör örgütü mensupları, teröristler silahlarını bırakırsa o zaman farklı bir noktaya iş gitmiş olur. Ama silahlar bırakılmadığı sürece o zaman elbette ki operasyonlar sürer.''

28 Şubat 

Bekir Bozdağ, ''28 Şubat darbe miydi, postmodern darbe miydi? Sürecin etkileri sona erdi mi'' sorusu üzerine, 28 Şubat'ın yıl dönümünde, süreçte yaşananlara ilişkin Türkiye'nin iyi bir muhasebe yapmasında fayda olduğunu söyledi.

28 Şubat'ın Türkiye'nin siyasal tarihinde ayıplarla dolu bir sürecin adı olduğunu dile getiren Bozdağ, ''İnsan hakları ihlallerinin, demokrasinin, hukukun, ekonominin, millet iradesinin adeta buldozer gibi ayaklar altına alındığı bir sürecin adı olarak görüyorum'' diye konuştu.

İddialar görmezlikten gelinemez

Bozdağ, ''Tutuklu askerlerin durumuna baktığımızda çok sayıda isim içeride. Genelkurmay Başkanı terör örgütü lideri olmakla suçlanıyor. Bu vicdanlarda yeni acı yaratmak anlamına da gelmiyor mu'' sorusu üzerine, devam eden yargılamalarla ilgili kamuoyunda değişik değerlendirmeler yapıldığını söyledi.

Yargılamaların, hukukun gereklerine riayet edilerek yapılması ve masum insanların zarar görmemesinin esas olduğunu anlatan Bozdağ, bir kişinin hakkında mahkumiyet verilip kesinleşene kadar onu suçlu ilan etmenin mümkün olmadığını vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şunları kaydetti:

''Ben Sayın İlker Başbuğ ile ilgili iddianamede o nitelemenin fevkalade yanlış olduğunu hep söyledim. Esasında terör örgütü üyesi olarak nitelendirilmesi, bu davaların meşruiyetine de gölge düşürmüştür. Bu davaları Türkiye kamuoyunda tartışmaya da neden olmuştur. Çünkü Türkiye'de hiçbir vatandaşımız, bu davalara destek veren insanlarımız dahi böyle bir nitelemeyi kabul etmiyorlar, yakıştırmıyorlar. Biz bunu da söylüyoruz. Yoksa bunu bizim tasvip ettiğimiz anlamında bir şey çıkmaz.''

Başkanlık sistemi

Bekir Bozdağ, başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili olarak da ''Tartışmalar çerçevesinde elbette biz başkanlık sistemi önerimizle ilgili gelen eleştirileri de dikkate alırız, eksiği varsa tamamlayan, yanlışı varsa düzelten adımları atmaktan çekinmeyiz çünkü bizim bütün derdimiz Türkiye için daha iyiyi ortaya koymaktır'' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2013, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8