'Bu adamı alın'

    Hakkında çok sayıda yakalama kararı bulunan, 6 davada "1 numaralı sanık" olarak yargılanan Fetullahçı Terör Örgütü/Para

'Bu adamı alın'

 

 

Hakkında çok sayıda yakalama kararı bulunan, 6 davada "1 numaralı sanık" olarak yargılanan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen'in ABD'de dış dünyaya kapalı yaşamı bölge halkında da tedirginliğe neden oluyor. Çiftliğin yakınında yaşayanlar, “Türkiye burada yaşayan kişiyi geri alsın” dedi.

 

Pennsylvania'nın Saylorsburg kasabasında yaşayan Gülen'in malikanesi, gözlerden uzak bir çiftliğin içinde bulunuyor. Binanın ve müştemilatının bulunduğu bölgeyi dışarıdan görmek mümkün değil. Kompleksin girişinde ise Amerikalı silahlı özel güvenlik görevlileri bulunuyor. AA ekibinin girişten görüntü alması üzerine silahlı bir güvenlik görevlisi, mekanın özel mülk olduğunu ve yolla bahçeyi ayıran çizginin dışında durulmasının zorunlu olduğunu söyledi.  Fetullah Gülen'le görüşmenin mümkün olup olmadığını sorulması üzerine Amerikalı güvenlik görevlisi, randevu olmadan görüşme yapılamayacağını belirtti. Kompleksin girişine ise yeni bir tabela asıldığı görüldü. Tabelada "Golden Generation, Worship and Retreat Center" (Altın Nesil, İbadet ve İnziva Merkezi) ifadesi yer alıyor.

"ENDİŞE EDİYORUZ"

Malikanenin karşısındaki tepede yaşayan yaşlı bir çift, söz konusu komplekse ve burada yaşananlara ilişkin endişelerini dile getirdi. İsminin Peggy olduğunu ancak soyismini vermek istemediğini belirten kadın, "Gizlilik insanlarda şüphe uyandırıyor. ABD'de insanlar açıktır. Herkes sizin bahçenize gelip sizinle konuşabilir ama bunların ilk işi girişe bir bariyer koymak oldu. Dolayısıyla içeri giremiyorsunuz. Arkada neler olduğunu göremiyorsunuz." dedi.

GÜLEN’İN HASTA OLDUĞU BİLİNİYOR

Sürekli basında haberler ve fotoğraflar çıktığını, içeride yaşayan kişiden bahsedildiğini, hasta olduğunun yazıldığını anlatan Peggy, şunları söyledi: "Bu yerden tedirginlik duyuyorum. Etrafınızda olanları tam olarak bilmezseniz tedirgin olursunuz. Bazen protestocular geliyor ama polis orada durmalarına izin vermiyor. İnsanlar içeride ne olduğunu bilmediği için tedirginlik duyuyor. Buradan sürekli gözetleme uçakları geçiyor. Bu vadinin fotoğraflarını çekiyorlar sürekli. Haftada bir kez bir uçak geçiyor. Sadece mahalledekiler değil başkaları da izliyor. Bir çok söylenti duyuyoruz ancak içeride gerçekten neler olduğunu kimse bilmiyor. İçeriye de girilemiyor zaten."

Gazetelerin burada yaşayan kişinin okullar kurduğunu yazdıklarını anlatan kadın, civarda fazla öğrenci olmadığını, içeride ne okulu ya da ne eğitimi olduğuna ilişkin bilgilerinin olmadığını, polisin de konuyla yeterince ilgilenmediğini söyledi. Kadının eşi de Gülen'in kaldığı yerle ilgili korkuları olduğunu belirterek, "Türkiye burada yaşayan kişiyi geri alsın." dedi. İsmini vermek istemeyen adam, ABD hükümetinin mekanda yaşayanlarla sürekli irtibat halinde olduğunu savundu.

"HOCAMIZ ŞU AN MEŞGUL"

Fetullah Gülen'in çiftliği yakınlarında bulunan bir akaryakıt istasyonunun Filistin kökenli sahibi de, kuruluşun bir kez iftar davetine katıldığını, davette birçok dinden insanlar bulunduğunu ancak Gülen'i göremediklerini söyledi. İstasyon sahibi, Gülen'le ilgilenen görevlilere "Kendisiyle görüşemez miyiz?" diye sorduklarını ancak "Hocamız şu an meşgul sizinle görüşemez" yanıtını aldıklarını anlattı. Bölgedeki bir hastanede çalışan ve ismini vermek istemeyen bir hemşire de söz konusu evle ilgili medyada sık sık haber çıktığını ve bazen göstericilerin bölgeye geldiğini ancak içeride neler olduğuna dair bilgilerinin olmadığını kaydetti.

DEDEKTİFTEN MUĞLAK CEVAP

Ross Township Polis Merkezi'nde görevli bir dedektif, isminin açıklanmaması kaydıyla yaptığı açıklamada, içeride neler olduğuna dair detaylı bilgilerinin olmadığını söyledi. Çevreye herhangi bir tehlike oluşturduklarına yönelik bir işaret görmediklerini savunan dedektif, Pennsylvania eyaleti yönetiminin Gülen ve ikametinin korunması için özel bir programının olup olmadığının sorulması üzerine "bundan emin olmadığını" ileri sürdü. Bölgenin güvenliğinden kendilerinin sorumlu olduğunu anlatan dedektif, "Fetullah Gülen'in ikametini korumak için özel bir faaliyetiniz var mı?" sorusuna da "Bunu sizinle konuşamam" cevabını verdi.

ABD’DE SORUŞTURMALAR SÜRÜYOR

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8