Cumhuriyetçilik yan gelip yatma değildir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Ba

Cumhuriyetçilik yan gelip yatma değildir
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şunlar:

-"Yan gelip yatmakla Cumhuriyetçi olunmaz. Cumhura ve Cumhuriyet'e hizmet ederek cumhuriyetçi olunur, diyorum. Niye rahatsız oluyorsunuz."

-"Cumhuriyetin tapusu 76 milyonun üzerine kayıtlıdır. Herkes, her vatandaş, eşit derecede bu Cumhuriyetin sahibidir, tapusunda söz hakkına sahiptir."

-"Hiçbir siyasi parti, 'Cumhuriyeti ben kurdum' bahanesine sığınarak, millete dayatmalarda bulunma hakkına sahip değildir. Zira bu ülkenin diğer siyasi partileri uzaydan gelmemiş, bu milletin bağrından çıkmıştır. Hiç kimse millete aptal, koyun, gayri mümeyyiz deme hakkına ve haddine sahip değildir. Zira bu millet uzaydan gelmemiş, burada doğmuş, bu Cumhuriyeti de bu millet kurmuştur."

Cumhuriyet'e asıl zarar veren otoriter siyaset anlayışıdır

-"Cumhuriyet'i asıl yıpratanlar sanal düşman oluşturan anlayıştı, Cumhuriyet'e asıl zarar veren anlayış otoriter siyaset anlayışıdır. Cumhuriyet, cumhuriyet düşmanı olarak lanse edilenlerden değil, bizzat kendisini yegane cumhuriyetçi olarak ilan eden elitlerden en büyük yaraları almıştır."

-"Yol vergisi, CHP'nin bu millete en ağır zulümlerden birisidir. Bu zulmü kaldıran Demokrat Parti olmuştur. Bunlar yol yapacağız diye insanlara kıydılar ve yol yapmadılar. Şimdi çıkmışlar milletvekilleriyle, milletvekili kisvesi altındaki militanlarıyla bizim yol inşaatlarımızda dozerlerin önüne geçiyor, ellerine taş alıp iş makinelerine, polislere saldırıyor. İşte onların zihniyeti bu. 'Yol yapmak için ağaç taşıyamazsınız' derler ama yol yapmak için insana kıymayı normal, meşru görürler."

-"AK Parti Hükümetleri döneminde Cumhuriyetimiz, cumhurla daha bir muhabbetle kuçaklaşırken, demokrasimiz güç kazanırken, devlet ile millet daha bir kaynaştı, daha bir yakınlaştı. Kendilerini cumhuriyetin yegane sahibi zanneden, diğer herkesi dışlayan, farklı olanı asimile etmeye çalışan zihniyet artık tarihi bir yenilgi aldı."

Diktatör varsa buyursunlar sandık yoluyla indirsinler

-"Bizi diktatörlükle suçlayanlara, vesayet kurmakla itham edenlere hodri meydan diyorum. Buyursunlar 30 Mart'ta sandıkta kozlarını paylaşsınlar. Bu ülkede bir diktatör varsa buyursunlar bu diktatörü sandık yoluyla indirsinler."

Çözüm süreci bitmedi

-"Çözüm sürecini sonlandırma gayreti içinde olanlara sesleniyorum: Çözüm süreci bitmemiştir, devam etmektedir, her attığımız adım bu devamın bir eseridir."

Asker kaçaklarıyla ilgili çalışma yapılmalı

Askerlik süresiyle ilgili yaptıkları çalışmanın tamamlandığını, Bakanlar Kurulu'nda görüşmeleri yaptıklarını, imzaların atıldığını ve düzenlemenin bugün Resmi Gazete'de yayımladığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Birçok spekülasyon yapılıyor. Bu konuyla ilgili olarak şüphesiz ki silahlı kuvvetlerimizin bilgilerine, onların bu noktadaki düşüncelerine, çünkü celp denilen olayın onlar tarafından ne kadar ihtiyaç var, bunlar Milli Savunma Bakanlığımızdan istenir ve Milli Savunma Bakanlığımız da buna göre celpleri yapar. Burada bize teklifleri, talepleri gelmiştir ve bu talep üzerinden de çalışarak biz bütçe yılı olması hasebiyle de olayı 1 Ocak olarak değerlendirdik. Gerçi bu iş her ne kadar bir bütçe olayı değilse de biz bunu bir bütçe yılıyla orantılı, uygun olsun diye bu şekliyle düzenledik ve inşallah 1 Ocak 2014'ten geçerli olmak üzere silah altındaki yükümlüleri de kapsayacak şekilde muvazzaf askerlik süresini er ve erbaşlar için 15 aydan 12 aya indirmiş oluyoruz. Bu düzenleme sadece uzun dönem askerlik yapan er ve erbaşlarımızı kapsıyor. Kısa dönem askerlik süresinde bir değişiklik yapmıyoruz. Bu değişiklikten etkilenecek Türkiye genelindeki tüm er ve erbaşlarımıza şimdiden hayırlı tezkereler diliyorum. Askerlik çağındaki tüm gençlerimize de bu önemli düzenlemenin hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Başbakan Erdoğan, "Bu arada bir şey daha var, bakaya kalmış 600 bin civarında, bu ifadeyi kullanmak istemiyorum ama uygulamaları kaçak durumunda olandır, burada da gerek İçişleri Bakanlığımızın gerekse Milli Savunma Bakanlığımızın birliktelik içerisinde bir çalışma yaparak, bu kaçak durumda olanları yakalayıp hemen askerliğe teslim etmeleri lazım" ifadelerini kullandı.

Meselemiz şehirlerimize hizmetkarları seçebilmektir

Başbakan Erdoğan, 2014 mahalli seçimleri için aday belirleme sürecinin devam ettiğini belirterek, "Her zaman olduğu gibi, liyakati, ehliyeti, dürüstlüğü, özellikle de halkımızla irtibat ve iletişimi, aday belirleme sürecimizde en önemli kriterler olarak gözeteceğiz. Meselemiz birilerine makam kazandırmak değil. Şehirlerimize hizmetkarları seçebilmektir. Şehrine, hemşehrilerine en iyi hizmeti verebilecek kimse, onu aday olarak belirleyecek ve ilan edeceğiz. İnanıyorum ki en güvenilir, en liyakatli ve ehliyetli adaylarla 30 Mart'ta bir kez daha zaferi ülkemize, milletimize inşallah hediye edeceğiz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24