Davutoğlu: '37 bin engellimize iş imkanı sağladık'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün bin 75 şehit ve gazi yakınına kurayla iş imkanı sağlanacağını belirterek, bir yıl içinde 11 bin 797 şehit ve gazi

Davutoğlu: '37 bin engellimize iş imkanı sağladık'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün bin 75 şehit ve gazi yakınına kurayla iş imkanı sağlanacağını belirterek, bir yıl içinde 11 bin 797 şehit ve gazi yakınının işe yerleştirildiğini açıkladı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da devletin koruma ve bakımı altında yetişen gençler, şehit ve gazi yakınları ile gazilerin, vazife malullerinin, engellilerinin kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmeleri için düzenlenen atama ve kura törenine katıldı. Davutoğlu, törende yaptığı konuşmada, "Makamların en yücesine, şahadet makamına ulaşan yiğitlerimizin değerli yakınları, toplumumuzun en cesur yürekleri, engel tanımayan engellilerimizin, değerli çocuklarımız, kardeşlerimiz, böyle anlamlı bir törende hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Bu, birçok vesileyle son 9 ay içinde biraraya gelişimizin üçüncü vesilesi. Bir devleti devlet kılan iki hususiyet; birisi kudret, birisi şefkat. Bir devlette kudret olur şefkat olmazsa bir müddet sonra o devlet tiranlaşır, kendi vatandaşına dahi baskı uygular. Bugün hamdolsun bu tören dahi devletimizin kudret ve şefkatini gösteren son derece güzel bir gösterge" dedi.
"Dün beni çok etkileyen, bütün yorgunluğumu unutturan bir buluşma gerçekleştirdik" diyen Davutoğlu, "Bolu'ya geldiğimizde on binlerce Bolulu vatandaşımız bizi bekliyordu ama birisi vardı ki bu vatandaşlarımız arasında elini öptüğümde kendi anneannemin sıcaklığını hissettim, Sebahat teyze. Koruma Müdürümüzle irtibata geçmiş, beni görmek istediğini ifade etmiş. 'Gelmek isterse mutlaka miting meydanına çıkmadan önce onun duasını alalım' dedim. Geldi, kınalı kuzularımızı Çanakkale'ye gönderen ninelerimizin yansıması. Milletine güvenen bir edayla, özgüven içinde gözümün içine baktı, ‘Buraya sadece size teşekkür etmek için geldim. Sizin döneminizde ne talep ettiysek yerine getirdiniz' dedi. Bir Başbakana verilebilecek ödül bu teyzedir. Bizi de oğlunuz kabul edin, bizde sizi anamız kabul ediyoruz. Bundan daha büyük bir iltifat, dua olamaz. Allah bize şehit ve gazi yakınlarımıza sahip çıkacak gücü nasip eylesin" diye konuştu.
Başbakan Davutoğlu konuşması sırasında duygulu anlar yaşadı. Bugün bin 75 şehit ve gazi yakınına kurayla iş imkanı sağlanacağını belirten Davutoğlu, bir yıl içinde 11 bin 797 şehit ve gazi yakınının işe yerleştirildiğini ifade etti. Başbakan Davutoğlu, “Bu ağır sorumluluk üzerimizdeyken hangi şartta olursa olsun sizlere sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sizin o candan aziz evlatlarınızın emanetini ayakta tutmaya, o emaneti gelecek nesillere devretmeye kararlıyız" dedi.

"4 BİN 682 ENGEL TANIMAYAN KARDEŞİMİZİN DE ATAMASINI YAPACAĞIZ"
Başbakan Davutoğlu, "4 bin 682 engel tanımayan kardeşimizin de atamasını yapacağız. 'Engelli öğretmenler olarak sizlere minnettarız' diye pankart açan kardeşimize teşekkür ediyorum. Daha önce engel tanımayan kardeşlerimizi toplantılarda, faaliyetlerde görmezdik. Birçoğu evlerine kapanmıştı. Birçok aile onlardan bahsederken üstünü örterek suçlu şekilde yaparlardı, böyle bir şey söz konusu değil. Onlar, en fazla mazhariyete sahip olan kardeşlerimizdir. Müşfik, kudretli devlet burada. Onun için nereye gidersek gidelim bu engel tanımayan kardeşlerimizle kucaklaşıyoruz. Ben bir kardeşimizden bahsedeceğim ki gerçek anlamda bir kahraman. Senem kardeşimiz, karıncaya bir mektup yazmıştı. O mektup değişik dillere tercüme edilip yayımlanan bir manifesto olur. Bir genç kızımız, karıncayla hasbihal eder. Onda gördüğüm özgüven o kadar kendisiyle barışık ki, haykırıyordu karıncaya yazdığı mektupla" şeklinde konuştu.

"TOPLAMDA 37 BİN ENGELLİMİZE İŞ İMKANI SAĞLADIK"
Başbakan Davutoğlu, "Ayak parmaklarıyla resim yapan, benim resmimi yapan engelli küçük kardeşimiz vardı. Özgüveni sağlayan şey de artık toplumda engel tanımayan vatandaşlarımızın bir değer olarak idrak edilmesi. Onlara sahip çıkılmanın onurlu vazife olarak görülmesi. Ne zaman talep gelse, akülü arabadan okuma kitaplarına kadar her zaman bu ihtiyaçların karşılanması talimatını veriyoruz. Bu ülkede kimse sahipsiz değildir. Hele öylesine insani bir tavır ki engelli bir evladı olup da ona bakanlara bir müddet tatil imkanı tanıyıp, devletin bakım memuru göndermesi. Birtakım vaatlerde bulunanların önce bunlardan ders alması lazım. Önce engelli kardeşlerimizi dinleyip, sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin geldiği noktayı eleştirmesi lazım. Onların talepleri neyse karşılanacak, kimse kendini bu ülkede zayıf ve eksik hissetmeyecek. Toplamda 27 bin engellimize iş imkanı sağladık" dedi.
Sosyal hizmet modeline değinen Başbakan Davutoğlu, "Şu veya acı olayla, istenilmeyen bir gelişmeyle bu merhametten yoksun kalmış çocuklara şefkat gösteren kurumdur devlet. Dün bir vesileyle zikrettim gençlerimizle buluştuğumuzda. İki koku var dedim, bir çocuk, iki kitap kokusu. Gördüğü her çocukta kendi çocuğunu görmeyen birisinin devlette görev yapması caiz değildir. Bu anlayışla 3 bin 163 atama gerçekleştireceğiz. Efecan, anne baba Efecan'ı koruma aile uygulaması çerçevesinde yanına almıştır. Kucağıma aldım sarıldım, beni mutlu eden bana sarılmasından daha çok o anda babası odaya girdi çocuk döndü, 'Baba' diye yüreğinden gelen sesle babasına seslendi. Annesine döndü 'Anne' diye seslendi. Kucaklaştılar, bir çocukları daha varmış. Zannedersiniz ki bu çocuk hayatı boyu onlarla beraberdi. Biz eğer şefkati evimizde kendi çocuklarımıza gösteriyorsak, dışarıda nefret ve şiddet dili kullanıyorsak çocuklarımızla bir süre sonra muhabbet biter. Ben imkanı olan bütün ailelerimizi koruyucu aile seferberliğine davet ediyorum" diye konuştu.

"3 BİN 163 KARDEŞİMİZİ KAMUDA İSTİHDAM EDECEĞİZ"
Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ola ki şu veya bu sebeple bir suça iştirak etmiş olsunlar, tutukevindeki çocuklar için söylüyorum. Hangimiz hata yapmıyoruz ki? Hiç kimse kimsesiz kalmayacak bu ülkede. Bu çerçevede 3 bin 163 kardeşimizi kamuda istihdam edeceğiz. Soma'da hayatını kaybeden madencilerimizin 26 yakınını da burada istihdam edeceğiz. Atamaların hayırlı olmasını diliyorum. Kamuda bütçe imkanlarımızın bütün sınırlarını kullanarak bundan sonra da verimli ve üretken kamu yönetimi neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Kamuda istihdam alımlarına devam edeceğiz. Şu ana kadar atanan şehit ve gazi yakınlarının yüzde 79'u bizim dönemimizde atandı."
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise, dezavantajlı kesimlerin himaye edilmesi ve desteklenmesine önem verdiklerini belirterek, ihtiyaca göre yeni programlar uygulayarak ihmallerin giderilmeye çalışıldığını ifade etti. Bin 913 gencin bugün atamasının yapılacağına dikkati çeken İslam, engelli bireylerin toplumsal süreçlere tam katılımının bakanlığın ana hedeflerinden biri olduğunu söyledi. İslam, gelişmeler ve iyileşmelerin AK Parti iktidarlarının ürünü olduğunu belirterek, kamuda çalışan engelli sayısının 2015 yılı Ocak ayı itibarıyla 36 bin 165 olduğunu, bugün 4 bin 682 engelli atamasının yapılacağını dile getirdi. Şehit yakını, gazi yakını, vazife ve harp malulleri, 2015 yılındaki kaybeden madenci yakınlarının da atamasının bugün yapılacağını söyleyen İslam, bugün bin 75 kişinin iş sahibi olacağını bildirdi.

"HER AY NEREDEYSE 2 BİN KİŞİNİN GÖREVE YERLEŞTİRİLMESİ TALİMATINI VERDİNİZ"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, "Büyük devlet engellisine kol kanat geren devlettir. Büyük devlet kimsesizlerin kimi devlettir. Şehit ve gazilerin emanetini namusu olarak bilen devlettir. Sayın Başbakanım, sizler 9 aydır Başbakan olarak göreve başladınız. 9 ay içinde 18 bin atama gerçekleştirdiniz. Göreve başladığınız andan itibaren her ay neredeyse 2 bin kişinin göreve yerleştirilmesi talimatını verdiniz. İstikrar, huzur ortamı var ve binlerce kardeşimizin istihdamı gerçekleştiriliyor. Kardeşlerimizin istihdamını Sayın Başbakanımızın talimatını alarak devam ettireceğimizi ifade ediyor, hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.
Törene, Başbakan Davutoğlu'nun yanısıra eşi Sare Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin ve Yasin Aktay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam katıldı. Davutoğlu, törene katılanlarla birlikte atama butonuna bastı. Davutoğlu, daha sonra vatandaşların taleplerini dinledi. Ataması yapılan vatandaşlar, sevinçli olduklarını dile getirdi.
Törende 4 bin 682 engelli, bin 913 sosyal hizmet modelinden yararlanan genç, bin 75 de şehit ve gazi yakınının ataması yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2015, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24