'Destek veren belediyelerin hesabını göreceğiz'

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, terörle mücadelede yapmaları gereken bazı iş

'Destek veren belediyelerin hesabını göreceğiz'

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, terörle mücadelede yapmaları gereken bazı işler olduğunu belirterek, "Bunlardan biri teröre mali destek veren belediyelerin hesabını görmek. Devletin verdiği kaynakları millet için kullanmayan bu yerel yöneticilerden bunun hesabını soracağız. Burunlarından fitil fitil getireceğiz. Bu konuda düzenleme de Meclise gelecek." dedi.


 

 

 

 

 

 

 

 


Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin konulara değindi.

Türkiye'nin önünde güzel ve aydınlık bir gelecek olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Geleceğimizi olumsuza çevirmek isteyenler içeride ve dışarıda terör örgütlerini üzerimize salıyorlar. Ama şunu cümle alem gördü. Türkiye, terör belasından kurtulacak. Allah'a şükür ilçelerimizde, illerimizde kalkışmaya çıktılar, hepsi dersini aldı. Şimdi vatandaşımız bunların çirkin yüzünü gördü. Acımasızca nasıl insanları öldürdüklerini, nasıl binaları yerle bir ettiklerini gördü. Şimdi artık bölgede vatandaşlarımız hükümetinin yanında, milletinin yanında, devletinin yanında." diye konuştu.

AK Parti, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerinin Ramazan ayı boyunca bölgeyle gönül köprüleri kurduğunu anlatan Yıldırım, doğu ile batıyı birleştirdiklerini, kardeşliği arttırdıklarını, Ramazan'ın feyzini ve bereketini ülkenin her tarafında yaşattıklarını söyledi.

Yıldırım, terörden sonra yapmaları gereken birkaç iş olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bunlardan bir tanesi; teröre mali destek veren belediyelerin hesabını görmek. Devletten parayı alacaksınız;  yol yapmak, park yapmak, kanalizasyon, sosyal destekler yapmak için... Bu kaynakları çeşitli yollarla hileyle, düzenbazlıkla terör örgütüne aktaracaksınız. Yemezler.  En kısa sürede, devletin verdiği kaynakları millet için kullanmayan bu yerel yöneticilerden bunun hesabını soracağız. Burunlarından fitil fitil getireceğiz. Bu konuda düzenleme de Meclis'e gelecek. Yağma yok. İnsanlar dişinden, tırnağından artıracak, vergi verecek. Kendilerine hizmet olarak dönsün diyecek, 'gençlerimiz daha iyi yetişsin' diye verecek. Siz dağa lojistik destek yapacaksınız. Ondan sonra da demokrasi diyeceksiniz. Ondan sonra da yurt dışında kapı kapı dolaşıp Türkiye'yi şikayet edeceksiniz. Bunu yapacağınıza gelin deyin ki 'ey ahali, ey hemşirelerim biz hata ettik, yanlış yaptık, pişman olduk. siz doğrusunu yaptınız' deyin, milletimizin bağrına dönün. Marifet, Yüksekova'ya yapılan havalimanının şantiyesini 99 kez yakmak değildir. Marifet; Doğu'nun, Güneydoğu'nun hizmetlerini engellemek değildir. Marifet; oradaki vatandaşın derdine derman olmaktır. Vatandaşın önündeki engelleri kaldırmaktır. Önüne çukurlar, hendekler kazmak değildir. Şimdi operasyonlar bitti, ikinci adımı atıyoruz. Fiziki yenileme, sosyal yenileme... Bütün yıkılan yerleri daha güzeliyle yapıyoruz. Çalışmalar başladı. Altyapısıyla, üstyapısıyla en güzel yöresel mimariyi yansıtan evleriyle... Yetmez. Gençlerimizi hayata bağlayacak, dağdan daha güzel bir gelecek olduğunu onlara yaşatacak tedbirleri de hayata geçiriyoruz."

"Yeni zenginlik merkezleri, cazibe merkezleri oluşturuyoruz"

Yıldırım,  Doğu'ya ve Güneydoğu'ya yeni zenginlik  merkezleri, cazibe merkezleri oluşturacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Ne olacak burada? Burada fabrikalar yapılacak. Fabrikaları biz yapacağız, özel sektör işletecek. Ürettikleri ürünleri de belirli süreyle biz satın alacağız. Ne olacak? Oradaki bütün vatandaşlarımıza, gençlerimize, iş ve aş imkanı, daha güzel bir gelecek göstereceğiz, gelecek hazırlayacağız. İşte bu suretle terörün istismarından gençlerimizi ve bölge halkını kurtarmış olacağız. Biz  bütün bunları yaparken maalesef teröre müzahir parti Türkiye'yi bıraktı, kapı kapı Avrupa'da, Amerika'da, Rusya'da dolaşıyor; Türkiye'yi şikayet ediyor. Oyları Amerikalı vermeyecek, Avrupalı vermeyecek. Oyları sen Türkiye'den alacaksın Türkiye'den. Oy aldığın vatandaşın önüne git de ona derdini anlat. Tanışık Köyü'ne gidemedin, Sur'a giremedin. Niye? Yaptıklarının ne olduğunu oradaki vatandaş gördü. Ne kadar aldatıldığını gördü vatandaş. Bundan sonra oradaki vatandaşlarımızın geleceğini, hayallerini yıkmaya, onları istismar etmenize asla müsaade etmeyeceğiz. Biz 79 milyon vatan evladıyla, 780 bin kilometrekare vatan toprağıyla, ay yıldızlı  bayrağımızla tek vatan, tek devlet, tek millet tek bayrak olarak geçmişte de var olduk, bundan sonra da var olmaya devam edeceğiz."

Önemli düzenlemeler 

Binali Yıldırım,  yoğun bir haftaya girdiklerini belirterek,  AK Parti Grubu'nun önünde çok önemli düzenlemeler ve çalışmalar olduğunu kaydetti.

Yeni haftada grubuna Meclis çalışmaları için başarılar dileyen Yıldırım,  silahlı kuvvetlerin, güvenlik güçlerinin terörle mücadeledeki koordinasyonunu daha iyi şekilde sağlamak adına ve onların bu mücadelesini yapmalarını sağlayacak düzenlemelerin bu hafta Meclis'te görüşüleceğini hatırlattı.

Başbakan Yıldırım, konuşmasını bitirirken, "Grubumuz geçmişte olduğu gibi bundan böyle de gücüyle, dayanışmasıyla Meclis'te oluşan muhalefete karşı kararlılıkla milletin arzu ettiği düzenlemeleri demokrasi içinde, mili iradenin gereğini yerine getirerek çıkarmaya devam edecek. AK Parti bir yandan Meclis grubuyla, bir yandan hükümetiyle, bir yandan yerel yönetimleriyle topyekun bu mübarek ayda milletimizin geleceği, selameti için gece gündüz demeden kutlu yürüyüşüne devam edecektir. " dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2016, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24