Dışişleri Bakanlığı'ndan Tayland'a kınama

Dışişleri Bakanlığı, Uygur Türkleri'ni sınır dışı eden Tayland hükümetini kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Tayland’da g

Dışişleri Bakanlığı'ndan Tayland'a kınama

Dışişleri Bakanlığı, Uygur Türkleri'ni sınır dışı eden Tayland hükümetini kınadı.


Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Tayland’da gözaltında bulunan 115 Uygur Türkü soydaşımızın kendi istekleri ve hür iradeleri hilafına üçüncü bir ülkeye gönderilmesini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Geri göndermeme ilkesi, 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statülerine İlişkin Sözleşme ile 1984 tarihli İşkence ve Diğer Zalimane, Gayri İnsani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşme'de açıkça düzenlenen, yalnızca mülteci veya benzeri statüdeki kişiler için değil sınır dışı veya iade edilme gibi zorla geri gönderme hallerinde de yaşam hakkı ihlali veya işkence görme riski olan herkes için geçerli temel bir uluslararası hukuk ilkesidir. Tayland ve ilgili uluslararası kuruluşlar nezdinde yaptığımız müteaddit girişimlere rağmen Tayland hükümetinin uluslararası insani hukuka da aykırı bu davranışını kınıyoruz" denildi.
Açıklamada, soydaşların akıbetinin Türkiye ve uluslararası toplum tarafından yakinen ve dikkatle izlenmeye devam edileceği vurgulandı.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8