Erdoğan ve Eroğlu'dan ortak basın açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu basın toplantısı düzenliyor.  

Erdoğan ve Eroğlu'dan ortak basın açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu basın toplantısı düzenliyor.

 

Cuhmurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu basın toplantısı düzenliyor. Derviş Eroğlu:

Güçlü bir Türkiye güçlü bir KKTC demektir. Biz kardeşiz. Sevinçte, tasada biriz. Kimse bu birliği bozamaz. Sayın Erdoğan vizyonuyla sadece Türkiye'de değil dünyada bir liderdir.

Kuzey Kıbrıs Ortadoğu'nun tam ortasında stratejik önemi daha da artan bir topraktır. Batmayan bir uçaktır.

Sayın Erdoğan Başbakanlık yaptığı sürece bize kapısını her daim açık tutmuş ve tüm ihtiyaçlarımızı karşılamıştır.

Kendisini bu süreçte de destekleyeceğiz. Anavatan Türkiye'nin desteğiyle yok olmaktan bu zamanlara getirmiştir. 60 bin öğrencisiyle bir üniversite şehridir. Turizmde de ileri seviyeye gidiyoruz.

Asrın projesi olan Türkiye'den deniz altından gelecek suyun önemi çok büyüktür. Bu projeyle daha da güçleneceğiz.

Rum komşularımız bu adanın bizim de vatanımız olduğunu anlasınlar. Biz Kıbrıs sorunun daha fazla uzatılmadan çözülmesinden yanayız.

Çözümden yana olmamıza rağmen bize uygulanan ambargo tamamen haksızlıktır.

BM'ye görüşmelere kaldığımız yerden devam edeceğimi söyledim. Kıbrıs'da çözümü isteyen bizlerin daha fazla cezalandırılmaması gerektiğimizi söyledim.

Rum kesimiyle olumlu görüşmeler olmuyor. Buna karşın barışçıl ve esneklikle Şubat ayında bir ortak deklarasyon yayınladık ama sonra bu kararlarından vazgeçtiler.

Referandum konusunda doğru tavır almadılar. Rum kesiminden birkaç adım önde davrandık. Önde giderken bize tuzak kurmalarını biliyoruz. Bu uzun ve ince yolda tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Cuhmurbaşkanı seçilmem sonrasında ilk ziyaretimi KKTC'ye yapıyorum. İkili görüşmelerimizi yaptık. sayın Eroğlu'yla çalışma yemeğinde Kıbrıs sorununu ele aldık.

Geçmişi çok çok uzun o günden bugüne sabırla hareket eden bu sabrının da karşılığını göremeyen Kıbrıs halkı var.

Temenni ederim ki sabrın sonu selamettir. Adil kapsayıcı bir çözümden yanayız. Adil olmayan bir projeyi asla kabul etmeyiz.

Garantör ülkeler olarak bizim samimiyetimizi Yunanistan ve İngiltere de ortaya koymalılar. Başka garantör ülke arayanlar bundan uzak dursunlar.

Hedefimiz müzakere sürecini devam ettirmektir. Sayın Annan'a "Bu süreci başlatalım. KKTC her zaman bir adım önünde olacak"

Müzakerelere başladık. İsviçre'de istedik dumanı çıkartalım. O gün zorla referandum kararı çıktı. KKTC onuruna düşeni yaptı. Güney Kıbrıs aynı yanlışı yaptı. Oradaki çalışmalarımızı mahvetti.

AB orada aynen şunu söylemişti "Biz bu noktada KKTC'nin gösterdiği referandum kararının yanında oalcağız" demişti. Ama sözlerinde durmadılar.
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24