'Faiz lobisinin çanına ot tıkadık'

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: "Allah'a şükürler olsun faiz lobisinin çanlarına ot tıkadık. Artık bunlar faize gitmiyor, size hizmet

'Faiz lobisinin çanına ot tıkadık'
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: "Allah'a şükürler olsun faiz lobisinin çanlarına ot tıkadık. Artık bunlar faize gitmiyor, size hizmet, yol, hastane, TOKİ konutları, baraj, gölet, sulama tesisi, içme suyu tesisi olarak dönüyor"Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Allah'a şükürler olsun faiz lobisinin çanlarına ot tıkadık. Artık bunlar faize gitmiyor, size hizmet, yol, hastane, TOKİ konutları, baraj, gölet, sulama tesisi, içme suyu tesisi olarak dönüyor" dedi. Eroğlu, Gemlik İskele Meydanı'nda düzenlenen "Büyükkumla Barajı Temel Atma Töreni"nde yaptığı konuşmada, Bursa'nın sadece sanayi kenti değil, tarım, turizm şehri olduğunu, dolayısıyla burada tarımı ayağa kaldırmanın yolunun da sulama, baraj ve göletlerden geçtiğini söyledi.

Bursa'da ne kadar baraj, gölet inşaatı varsa tamamının 2017 yılına kadar bitirileceğini belirten Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bin günde bin gölet, baraj ve sulama tesisi yapmaya karar vermiştik. Bu hakikaten çılgın bir proje. Şimdiye kadar yapılanlardan daha fazla gölet yapacağız. 50 yılda yapılan baraj ve göletlerden çok daha fazlasını 3 yılda yapacağız. Bu çerçevede Bursa'ya da 39 baraj, gölet ve sulama tesisi yapacağız. Bunun da planlamasını yaptık.

Başbakanımızla bütün hükümetin, Türkiye'de yaptığı destanları size anlatmaya gerek. Paradan 6 sıfırı atıverdik mi? IMF'ye olan 23,5 milyar dolar borcumuzu ödedik. Bizden önce, dünyada kriz yokken Türkiye'de kriz gerçekleşti 2001 yılında. Onların hortumladığı paraların bugünkü değeri 231 milyar lira, 231 katrilyon. Onu dahi ödedik. Zorunlu tasarruf fonu 13,5 katrilyon ki ödemesi 3,5 katrilyon. Bunların tamamını ödedik Allah'a şükür. Merkez Bankasının kasası doldu. Şu anda Merkez Bankasında 130 milyar dolar döviz var."

- "Yatırımlara para kalmıyordu"

Eskiden bir göletin 15-20 yılda tamamlanamadığına dikkati çeken Eroğlu, şimdi temel atarken açılış tarihini, saatini ilan ettiklerini anlattı.

Daha önce yatırımların bitirilememesinin nedenlerine de değinen Eroğlu, şöyle konuştu:

"Daha çok vergi topluyorlardı. Biz vergi oranını da azalttık. Hikmeti neymiş biliyor musunuz? Bu toplanan vergilerin yüzde 86'sı faize gidiyormuş. Netice itibarıyla yatırımlara para kalmıyordu. Bir taraftan da Merkez Bankasının kasası boşalıyor, bir taraftan borçlanılıyor. Allah'a şükür o dönemleri kapattık. Devlet o zaman 9 aylık borçlanmayı yüzde 63 ile yapıyordu. Yüzde 63, Hazine garantili 9 aylık kısa vadeli borçlanma. Allah'a şükürler olsun faiz lobisinin çanlarına ot tıkadık. Artık bunlar faize gitmiyor, size hizmet, yol, hastane, TOKİ konutları, baraj, gölet, sulama tesisi, içme suyu tesisi olarak dönüyor."

Eroğlu, AK Parti'den önceki 3,5 yıllık hükümetin, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü gibi yatırımcı bir kurumda açabildiği tesis sayısının 9 olduğunu bildirerek, şimdi ise yılda 350-400 tesis açtıklarını sözlerine ekledi.

BURSA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Parlamento çalışıyor ve son geçtiğimiz günlerde 105 bin tane sözleşmeliyi kadroya geçiriyor. Türkiye'de, çalışan insanların büyük bir özlemle beklediği bu çalışmaları yapmamak için muhalefet engelleme çıkarırken Hükümetimiz her maddesinden binlerce insana ümit ışığı olabilecek düzenlemeler yapıyor. Ben böyle bir hükümetin üyesiyim, bununla iftihar ediyorum" dedi.

Arınç, Gemlik İskele Meydanı'nda düzenlenen "Büyükkumla Barajı Temel Atma Töreni"nde yaptığı konuşmada, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün, ülkenin en köklü, en başarılı kurumlarından biri olduğunu ve bütçesinin 10 misli yatırımlar gerçekleştirdiğini bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da Hükümetin en değerli ve çalışkan bakanlarından biri olduğunu dile getiren Arınç, bu başarısını şimdiye kadar yaptığı çalışmalarla ispatladığını ve herkesin takdirini kazandığı söyledi.

Bursa'nın, AK Parti hükümetleri döneminde hizmetlerden en fazla pay alan iller arasında bulunduğunu vurgulayan Arınç, Gemlik Körfezi'ndeki su ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak Büyükkumla Barajı'nın 2016 yılında bitirilmesinin hedeflendiğini anlattı.

TBMM'de son bir haftadır her gün saat 14.00'te başlayan çalışmaların, sabaha karşı 04.00'e, 05.00'e kadar sürdüğünü belirten Arınç, şöyle devam etti:

"Bugün saat 02.30'a kadar devam etti. Ben de nöbetçiydim, orada kaldım. Yani iki saatlik uykudan sonra huzurlarınıza geldim. Sevindiğim şey şudur; AK Parti Grubu ve Hükümetimiz, sabahlara kadar süren bu çalışmalara büyük bir katkı sağlıyor. Büyük bir heyecanla ülkemiz ve milletimiz için doğru bildiklerimizi yapmaya çalışıyoruz. Akşam gördüğüm manzara şudur; CHP'den 22 kişi, MHP'den 12 milletvekili, BDP'den sadece bir milletvekili, parlamentoda 02.30'a kadar görüşülen konuları uzatmak için her defasında karar yeter sayısı, yarım saatte bir yoklama istiyorlar. Bütün arkadaşlarımız orada olmasına rağmen sinir bozucu şekilde işi uzatmak için arada da tartışma açarak toplantıya ara vermek zorunda bırakıyorlar. Engellemek istedikleri şey nedir? Doğru bir şey midir? Yani muhalefet, obstrüksiyon (engelleme) hakkını doğru mu kullanıyor? Gece müzakereleri takip eden bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Hayır, asla ve kata. Sadece hükümete adım attırmamak, sadece sinir bozmak, sadece Meclisi çalışamaz hale getirmek için sabahlara kadar engelleme üstüne engelleme yapıyorlar. Buna rağmen parlamento çalışıyor ve son geçtiğimiz günlerde 105 bin tane sözleşmeliyi kadroya geçiriyor. Türkiye'de, çalışan insanların büyük bir özlemle beklediği bu çalışmaları yapmamak için muhalefet engelleme çıkarırken Hükümetimiz her maddesinden binlerce insana ümit ışığı olabilecek düzenlemeler yapıyor. Ben böyle bir hükümetin üyesiyim, bununla iftihar ediyorum."

- "2016'dan önce bitirirse alnından öperiz"

Eroğlu'nun, törenden sonra Edirne'ye giderek Ergene Havzası'ndaki çalışmaları denetleyeceğini kaydeden Arınç, onun için "Atom Karınca" ifadesini kullandı.

Arınç, deprem bakımından riskli bir bölgede bulunan Gemlik'te, hastanesi, adliyesi, TOKİ konutlarıyla zemini daha sağlam yerlerde kentsel dönüşümü de içine alacak şekilde yeni bir kent inşa etmeye çalıştıkları bilgisini verdi.

Müteahhit firmadan, Büyükkumla Barajı'nın bitirilme tarihine ilişkin herhangi bir söz almadıklarını söyleyen Arınç, "Müteahhidimiz şunu bilsin; Büyükkumla Barajı'nı ne kadar erken bitirebilirse parası hazır. O yüzden yeter ki çalışsın, gayret etsin. 2016'dan önce bitirirse alnından öperiz ve hamdolsun biz de kazanırız, kendisi de kazanır" diye konuştu.

Eroğlu da normalde barajın 2017'de tamamlanacak şekilde planlandığını ancak müteahhit firma yetkilileriyle yapılan görüşmelerin ardından açılış tarihinin 29 Ekim 2016'ya çekildiğini bildirdi.

Daha sonra Arınç ile Eroğlu, barajın bulunduğu alana yapılan videokonferans bağlantısıyla temel atma işlemini gerçekleştirdi.

Törene, Bursa Valisi Şahabettin Harput, AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2013, 23:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24