'FETÖ davaları yıl sonunda gündemden çıkacak'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının asli failleri hakkındaki yargılamalar önemli ölçüde tamamlandı. Yargı

'FETÖ davaları yıl sonunda gündemden çıkacak'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının asli failleri hakkındaki yargılamalar önemli ölçüde tamamlandı. Yargı mensuplarımızın çalışma temposuna ve davaların seyrine bakarak bu yargılamaların yıl sonunda çok büyük ölçüde gündemimizden çıkacağı anlaşılmaktadır”


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Yargı mensuplarımız hiçbir zorluk karşısında yılmadan, hukukun ve vicdanın sesinden başka hiçbir harici etkiye aldırmadan bu yeni dönemde de bağımsızlık ve tarafsızlık vasıflarını özenle koruyarak çalışmaya devam edecektir." ifadesini kullandı. Gül, yeni adli yıl açılışı dolayısıyla yayımladığı mesajında yargı mensupları ve adalet teşkilatı için yeni bir çalışma dönemi başladığını belirtti. Yargı ve adalet yapılanmasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) etkilerinin büyük ölçüde silindiğini vurgulayan Gül, milletin bütün fertlerine ve adalet için kapısına gelen herkese ayrımsız hizmet eden yargı ve adalet teşkilatının, kendisine yönelik hukuk dışı saldırılara, baskı, tehdit veya şantaj girişimlerine, gücünü ve itibarını koruyarak cevap vereceğine inançlarının tam olduğunu aktardı.

FETÖ DAVALARI TAMAMLANIYOR


"Türk yargısı, yargıyı, devlet iktidarını bütün olarak ele geçirmenin önemli araçlarından biri olarak gören ihanet şebekesinin kuşatmasını büyük ölçüde kırarak gücünü ve itibarını adeta yeniden inşa etmiştir." ifadesini kullanan Gül, şunları kaydetti: "Yargı mensuplarımız hiçbir zorluk karşısında yılmadan, hukukun ve vicdanın sesinden başka hiçbir harici etkiye aldırmadan bu yeni dönemde de bağımsızlık ve tarafsızlık vasıflarını özenle koruyarak çalışmaya devam edecektir. 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının asli failleri hakkındaki yargılamalar önemli ölçüde tamamlandı. Yargı mensuplarımızın çalışma temposuna ve davaların seyrine bakarak bu yargılamaların yıl sonunda çok büyük ölçüde gündemimizden çıkacağı anlaşılmaktadır”

YARGIDA HEDEF SÜRE BAŞLADI


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planı'ndaki kısa vadeli hedeflerin yanı sıra, yıl sonuna kadar, katılımcı bir anlayışla güncellemeyi planladıklarını Stratejik Plan ve Yargı Reformu Strateji belgeleriyle orta ve uzun vadede hayata geçirecekleri reform adımlarını ortaya koyacaklarını belirten Gül, bugün itibarıyla başlattıkları "Yargıda hedef süre" uygulamasıyla yargısal süreçlerin daha öngörülebilir, daha şeffaf ve kamuoyu denetimine açık hale geleceğinin altını çizdi. (AA)
Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24