Gül'den DKK'ya: Madımak'ta derin kuşku var, araştırın...

Cumhurbaşkanı Gül, 1993 yılında yaşanan Sivas katliamında "derin kuşku ve belirsizlik" olduğunu belirterek, olayı araştırması için DDK’y

Gül'den DKK'ya: Madımak'ta derin kuşku var, araştırın...
Cumhurbaşkanı Gül, 1993 yılında yaşanan Sivas katliamında "derin kuşku ve belirsizlik" olduğunu belirterek, olayı araştırması için DDK’yı görevlendirdi.

NTV - 37 kişinin hayatını kaybettiği Sivas katliamıyla ilgili 19 yıl sonra önemli bir gelişme yaşandı.

Geçtiğimiz hafta konuyla ilgili 114 sivil kuruluşu temsilcisini Çankaya Köşkü'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konunun incelenmesi için düğmeye bastı.

Cumhurbaşkanı Gül, Madımak olaylarının incelemesi için Devlet Denetleme Kurulu'nu (DDK) görevlendirdi.

Çankaya Köşkü’nden yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Madımak hadisesine müdahil olan tüm kesimlerde; olayların gerçek mahiyetinin algılanması/kavranması ve çıkarılan sonuçlar itibarıyla derin bir belirsizlik ve kuşku mevcuttur.

Nitekim Sivas'ta faaliyet gösteren 114 sivil toplum kuruluşu, Sayın Cumhurbaşkanımıza yapmış oldukları ziyaret esnasında söz konusu hususları dile getirmiş ve konunun tekrar incelenmesi talebinde bulunmuşlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Madımak olayının gerek oluş şekli, amacı, sonuç ve tesirleri itibarıyla gerekse dönem içerisinde yaşanan diğer bazı olaylarla irtibatları itibarıyla bir bütünlük içerisinde araştırılması ve incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulu'nu görevlendirmiştir.''

BAŞKAN ÜRGÜP: BİZİM İÇİN SÜRPRİZ OLDU
NTV’ye konuşan Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, kararın kendileri için “sürpriz” olduğunu söyledi.

Kararın kendilerini mutlu ettiğini belirten Ürgüp, “Ne netice çıkarsa çıksın herkes buna razı olacaktır. Milletimizin geleceği için çok önemli bir karardır. Hayırlı olsun” diye konuştu.

“Bu STK’ların başarısıdır” diyen Başkan Ürgüp, “Kimse taşın altına elini koymuyordu. Biz bunu bunu başlattık. Bundan sonrası DDK’nın işidir. Yeni belge ve bilgilere ihtiyaç var” diye konuştu.

Ürgüp, DDK'yı görevlendirmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkür etmek istediklerini de sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2012, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8