Hükümetten Kilis İçin Destek Ve Tedbir Kararları

Bakanlar Kurulu, terör örgütü DAEŞ'in roket saldırılarının hedefi olan Kilis’e yönelik destek ve tedbirleri içeren dört başlık altında kararlar aldı. Buna göre, Kilis’e yönelik saldırılar önceden tespit edilecek, bu kentteki vatandaşlara ekonomik ve sosyal destek sağlanacak, ilave sağlık hizmetleri sunulacak. ( Anadolu Ajansı - Murat Usubaliev )

Hükümetten Kilis İçin Destek Ve Tedbir Kararları
Bakanlar Kurulu, terör örgütü DAEŞ'in roket saldırılarının hedefi olan Kilis’e yönelik destek ve tedbirleri içeren dört başlık altında kararlar aldı. Buna göre, Kilis’e yönelik saldırılar önceden tespit edilecek, bu kentteki vatandaşlara ekonomik ve sosyal destek sağlanacak, ilave sağlık hizmetleri sunulacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında dün Çankaya Köşkü'nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında terör örgütü DAEŞ'in Kilis'e yönelik roket saldırıları görüşüldü. Toplantıda, Kilis için dört ayrı başlık altında şu kararlar alındı:

"İlave askeri tedbirler: Hudut hattındaki askeri varlığın artırılması, ilave İHA'lar ve diğer araçlarla sınır ötesinin gözetlenmesinin imkanlarının sağlanması ve böylece sınır ötesinden Türkiye yönelik, Kilis'e dönük olarak gelecek saldırıların öncesinden haber alınarak bunların gözetlenmesinin en üst düzeye çıkarılması.

Ekonomik destek: Saldırılar sırasında zarara uğrayan esnaf ve sanatkarların zararlarının giderilmesi, evi, dükkanı yıkılan ya da tahrip olanların zararının tazmin edilmesi. İlk planda 5 milyon, ikinci planda ilave 5 milyon lira olmak üzere bu zararların hemen giderilmesi noktasında Valiliğin emrine Başbakanlıkça ödeme yapılacak. Kilis'te kamu yararına çalışma kapsamında istihdam edilenlerinin istihdam sürelerinin 9 aya çıkarılması ve Valiliğin istediği oranlarda yeni ilave istihdamların sağlanması yönünde karar alındı. Bu ildeki esnaf ve sanatkar ile tüccarların kredi sıkıntılarının giderilmesi için de ilgili bakanlık çalışmalara başladı.

Sosyal destek: Çok kısa süre içinde Kilis gibi küçük bir kente 46 füzenin isabet etmesi önemli bir psikolojik travmanın da yaşanmasına neden olduğu gözlendi. Bu çerçevede sosyal destek programlarıyla başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere bütün uzmanlar sahada Kilis halkının yanında olacak.

İlave sağlık hizmetleri: Başta doktorlar olmak üzere ilave sağlık personeli ile zırhlı ambulanslar Kilis'e gönderilecek. Kilis'e kısa süre içinde 250-300 yataklı yeni bir hastanenin yapılabilmesi ve Kilis'in sağlık hizmetleri bakımından da daha iyi ileri noktaya getirilmesi için çalışmalar başlatılacak."
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8